5 pravidel pro váš time management

Kdo věčně nic nestíhá, měl by si osvojit základní principy time managementu. Pokud jde o práci, která se týká jen jeho samotného, se to ještě snést. Horší je to v případě, kdy nedokončený úkol odevzdává za 5 minut 12 svému nadřízenému. Které zásady se vyplatí dodržovat, abyste boj s organizací času vyhráli?

Plánujte střízlivě

Což neznamená, že si nemůžete dát panáka na posilněnou, ale na druhé straně nic se nemá přehánět. Ani práce, ani pití. Julian Tuwim, polský básník, to vyjádřil následujícím citátem:

„Hlavní rozdíl mezi velbloudem a člověkem: velbloud může celý týden pracovat a nemusí pít, člověk může pít celý týden a ani den pracovat.“

Nepřeceňujte vlastní síly: úkoly, které na vás další den čekají, plánujte tak, aby se daly zvládnout. Jinak vám hrozí, že se sesypete a neuděláte vůbec nic. Dva tři větší úkoly denně jsou až. K plánování činností využijte papírový diář, webový kalendář či jinou aplikaci.

 

time1-nahled2.jpg

 

Nastavte si své vlastní deadliny. Určete si, kolik času budete přibližně potřebovat na splnění úkolu. S vidinou lhůty, kterou musíme dodržet, jsme schopni úkol v termínu stihnout. Když víme, že nás čas netlačí, máme sklon k nižší produktivitě. Neboli jak správně poznamenal Josef Kemr v roli bubeníka v pohádce Honza málem králem: Co se vleče, neuteče.

Stanovte si priority

Rozhodněte se, co je důležité. Vyvarujte se snahy stihnout úplně všechno. Nepodaří se vám to; navíc se dostanete pod tlak a s vědomím, kolik práce vás čeká, budete mít vyšší tendenci prokrastinovat.

Jestliže termín pro dokončení stanoveného úkolu „hoří“, nesmíte jej dál odkládat. Naopak některé méně důležité činnosti lze odložit na následující den.

 

time2-nahled2.jpg

 

Pokud náročný úkol udělat musíte, s klidem si řekněte o pomoc, je-li někdo takový zrovna po ruce. Naučte se odmítat zakázky a úkoly typu „Dodejte A.S.A.P. aneb včera bylo pozdě.“

 

10--sleva-tonerpartner.png10-.png

Naučte se udržovat tempo

Pracovní program je potřeba si naplnit adekvátně, musí vám zbýt i čas na odpočinek. Není dobré mít práce v daný okamžik nad hlavu, ale stejně tak zlé je nemít do čeho píchnout. Nicnedělání zabíjí kreativitu.

Snažte se eliminovat veškerá drobná přerušení. Zapomeňte na prohlížení sociálních sítí nebo diskuse s kolegy. Vytrhují vás ze soustředění. Nezapomínejte si však dělat občasné přestávky, během nichž se najíte, napijete nebo protáhnete.

 

time3-nahled2.jpg

 

Malý tip:

Nedokážete ignorovat blikající displej svého smartphonu? Zkuste si přečíst Puls od krále hororů Stephena Kinga. Třeba vás to jednou provždy vyléčí ze závislosti na „kouzelné“ krabičce. Anebo si nainstalujte aplikaci Forest. Zjistíte, že i odvykačka může probíhat zábavnou formou.

Uplatněte v praxi Paretovo pravidlo

Paretovo pravidlo obecně říká, že 80 % výstupů je výsledkem 20 % vstupů. Platí i v time managementu. V praxi to pak znamená, že má smysl hledat oněch 20 % práce, která vytváří 80 % vašich příjmů. Případně je potřeba najít příčiny neúspěchu, po jejichž odstranění vymizí 80 % problémů.

Pokud zaznamenáte při své činnosti významný posun, bude se vám pracovat lépe. Dojde tak ke zvýšení vaší efektivity a prací budete trávit mnohem méně času. Nebo stejně, ale budete vydělávat víc. A o peníze jde v první řadě, ne?!

 

time4-nahled2.jpg

 

Spřátelte se s budíkem

Ověřte si, zda jste skřivan nebo sova, a podle toho si nastavte vyhovující denní rytmus. Oddalované vstávání vás vždycky dostane do časové tísně. Osvojte si proto jednoduché pravidlo - jakmile budík zazvoní, automaticky vstaňte.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.
Doprava vždy zdarmaA na všechno
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás