Jak poznáte, zda je váš počítač zavirovaný?

13. 10. 2019

13. října 2019, 20:16 | Máte podezření, že by váš počítač mohl být napaden škodlivým softwarem? Pokud pozorujete v poslední době závratné zpomalení výkonu svého počítače, občas bezdůvodně spadne celý systém, domovská stránka prohlížeče se změnila bez vašeho vědomí, nebo vás obtěžují všudypřítomná vyskakovací okna s nesouvisejícím obsahem, patrně bude vaše tušení správné. V následujícím článku vám prozradíme, jak odhalit počítačový malware.

Co je to počítačový virus?

Obecné pojmenování pro škodlivý software je malware (z angličtiny malicious software). Počítačový virus je jedním z druhů malwaru. Jeho cílem je zpravidla poškození počítače, nebo uživatele. Další známé druhy malwaru jsou trojské koně, různé druhy špehovacího softwaru (spyware), vyděračský software (ransomware), reklamní software (adware) a počítačové červy.

Proč vzniká malware?

Cíle autorů škodlivých programů jsou různé. Někdy je programátoři vytvoří čistě ze zájmu a nadšení, nebo jako žert. Většinou ale škodlivý software vzniká s cílem materiálního zisku. Útočníci se snaží ovládnout prostřednictvím malwaru váš počítač, získat z něj citlivá data a hesla, nebo jej zapojit do větší sítě, kterou využívají k šíření nelegálního obsahu nebo k DDoS útokům.

Jak poznat, jestli je váš počítač nakažen malwarem?

Zavirovaný počítač většinou poznáte. Pracuje nepředvídatelně, systém padá, objevuje se závratné zpomalení výkonu bez zjevných příčin… Mnohdy se ale nechtěná infekce ukrývá hodně hluboko v útrobách vašeho operačního systému a jeho negativního působení si jako uživatel ani nevšimnete. Jsou jen dva spolehlivé způsoby, jak se počítačovým virům vyvarovat, ideální je oba kombinovat:

 1. Používejte kvalitní a spolehlivý antivirový program
 2. Dodržujte pravidla bezpečné práce s počítačem, především na internetu

Nejvíce škodlivého softwaru putuje do našich počítačů skrz internetový prohlížeč. Některým důmyslným praktikám kybernetických útočníků se brání těžko, mnohdy jim ale skáčou uživatelé na špek sami svou neznalostí nebo podceněním rizik. Přečtěte si v našem článku, jak nastavit prohlížeč a ochránit svoje soukromí online.

Antivirus: nejjednodušší způsob jak zjistit, zda je váš počítač nakažený

Pokud máte podezření, že váš počítač je nakažen malwarem, ale váš antivirový program o této události mlčí, můžete vyzkoušet spustit celkový sken počítače. Tuto funkci dnes snad každý antivirový program, včetně těch, které jsou k použití zdarma.

antivir-nahled2.jpg

Jeden z celosvětově nejpoužívanějších antivirových programů Avast pochází z Česka a je spolehlivý a dobře použitelný i ve verzi zdarma.

Pokud i po celkové prohlídce počítače antivirus neobjevil žádnou hrozbu, můžete vyzkoušet některý z online nástrojů výrobců antivirových programů, které najdete u nich na webu. Ty dokáží na dálku prověřit váš počítač a zjistit, zda není infikován. Pokud ani tento nástroj žádnou nákazu neobjeví, je dost pravděpodobné, že problém s počítačem bude někde jinde. Přesto můžete vyzkoušet některý z dalších způsobů odhalování malwaru, které jsme popsali dále v tomto článku.

Zhoršení výkonu počítače nezpůsobuje jen malware

Zpomalení výkonu počítače bývá častým projevem výskytu malwaru. Jenže může mít i mnoho dalších příčin, které je k tomu, abyste mohli dojít k závěru, že je váš počítač nakažený malwarem, nejprve potřeba vyloučit.

 1. Příliš malá kapacita operační paměti (RAM) – možná jen spouštíte příliš mnoho aplikací současně a operační paměť jednoduše nestíhá plnit požadavky. OS Windows je vybaven správcem úloh, ve kterém najdete informace o spuštěných aplikacích a jejich náročnost na operační paměť. Správce úloh spustíte stisknutím kláves CTRL+ALT+DELETE (současně).
 2. Internetový prohlížeč využívá příliš operační paměti – pokud ve správci úloh zjistíte, že největším žroutem operační paměti je internetový prohlížeč, odstraňte z něj rozšíření, která nejsou nezbytně nutná, vymažte cache, zavřete karty, které nepoužíváte a pokud dojde ke znatelnému zrychlení systému, infekci malwarem můžete vyloučit.
 3. Dochází volné místo na diskuv tomto případě je potřeba zjistit, kolik místa na harddisku zabírají vaše soubory. V případě, že se zbývající volné místo blíží jednotkám procent, je potřeba soubory zálohovat a místo na disku uvolnit.
 4. Neaktuální operační systém nebo ovladače – možná máte zakázané aktualizace systému, což může způsobovat jeho pomalý chod. Přesvědčte se, zda používáte aktuální verzi Windows a pokud, systém aktualizujte.
 5. Fragmentovaný disk – dlouhodobé používání systému se stává, že části souborů se ukládají na různých místech paměti počítače. Práce s nimi je pak pomalejší v důsledku většího zatížení systému. Windows jsou od verze 7 vybaveny funkcí automatické defragmentace. Pokud nepoužíváte starší verzi, tento problém by ve vašem případě neměl nastat.

Pokud jste vyloučili všechny přirozené možné příčiny nedostatečného výkonu počítače a zařízení stále nepracuje, jak má, nakažení malwarem není nepravděpodobné.

Věnujte pozornost nezvyklým událostem

 1. Modrá smrt – koho by neobtěžoval náhlý pád systému a následný pohled na nepopulární modrou obrazovku? Než necháte systém znovu naběhnout, věnujte pozornost vypsané chybě, kterou systém na obrazovce hlásí. Pokud je důvod nezjištěný, příčinou může být technický problém s kompatibilitou hardware a/nebo softwaru vašeho počítače, nebo právě malware.
istock-528564089-nahled2.jpg

Nepopulární modrá obrazovka, která se objevuje po pádu systému Windows, nevěstí nic dobrého.

 1. Domovská stránka prohlížeče se změnila bez vašeho vědomí – pokud jste neměnili nastavení prohlížeče, pak jste patrně omylem povolili nějaké rozšíření kliknutím na vyskakovací okno nebo jiný odkaz na nějakém nedůvěryhodném webu. Můžete zkusit změnit domovskou stránku ručně v nastavení prohlížeče, patrně půjde ale o mnohem hlubší problém, který mnohdy nevyřeší ani nová instalace prohlížeče.
 2. Deaktivovaný antivirus bez vašeho vědomí – některé druhy malwaru se dostanou do vašeho počítače i přesto, že je chráněný antivirovým programem. Dokáží jej totiž vypnout, nebo dočasně deaktivovat. Řešením je ve většině případů ruční aktivace antiviru a spuštění celkového skenu počítače.
 3. Vyskakovací okna, reklamy, podivné hlášky – další symptomy malwarové nákazy jsou různé – od všudypřítomných a otravných vyskakovacích oken, přes prapodivné hlášky systému, který tvrdí, že sebejednodušší úkon prostě „není možné provést“, po nové neznámé ikony spustitelných souborů na ploše, které jste rozhodně neinstalovali vědomě. Řešením jsou opět specializované programy, které dokáží malware spolehlivě detekovat a odstranit.
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.
Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás