Jak poznáte, zda je váš počítač zavirovaný?
Zdá se vám, že se váš počítač chová v poslední době zvláštně a vy nemáte sebemenší ponětí, proč tomu tak je? Nelze bohužel vyloučit, že si do něj našel cestu virus, který vám má určitým způsobem škodit. Jeho rozpoznání a likvidace je naštěstí relativně jednoduchou záležitostí, stejně jako obrana proti němu. V následujících řádcích vám v tomto směru řekneme, co a jak.
Co je to počítačový virus
Velmi zjednodušeně řečeno by se dalo říci, že počítačový virus nebo chcete-li malware je škodlivý program, který má za cíl nějakým způsobem uškodit uživateli, do jehož počítače je nainstalován či ve kterém je jen spuštěn. S čím dál tím větším rozmachem počítačů po celém světě bohužel roste i množství virů, které uživatele ohrožují a to nejen na počítačích, ale taktéž na smartphonech, tabletech či na jiné elektronice. Dalším problémem je pak to, že ve světě koluje nepřeberné množství nejrůznějších druhů virů, které se zaměřují na odlišné věci. Mezi nejrozšířenější patří například adware zaměřený na neustálé zobrazování reklam napříč systémem, spyware pro špehování činnosti uživatele na počítači, ransomware schopný zablokovat určité části počítače ve snaze donutit uživatele za opětovné odblokování zaplatit či “klasiky” schopné počítač různě zpomalovat, mazat z něj náhodně soubory, vypínat jej a tak podobně. V poslední době se rovněž rozmohly viry schopné na pozadí počítačů nenápadně těžit kryptoměny, jelikož je k této činnosti potřeba relativně velké množství výkonu.
Vzhledem k nejrůznějším typům virům není žádným překvapením, že jsou různé i důvody jejich vzniku. Zatímco některé jsou vytvořeny ve snaze se obohatit například právě získáním “výkupného” za odblokování počítače, jiné mohou být zaměřeny na skrytý prodej ať už obecnou reklamou či doporučením softwaru, který daný virus dokáže z počítače odstranit, špehování či třeba jen škodění lidem. Obecně se ale dá říci, že v poslední době vznikají spíš záměrně z nějakého konkrétního důvodu, než jen tak pro škodění lidem bez hlubšího smyslu, což je svým způsobem pozitivní. Znamená to totiž, že útočníci nasazují většinou méně škodlivé viry v čele právě s adware pro zvýšení prodejnosti produktů, které jsou ve své podstatě neškodné, byť samozřejmě velmi otravné.
Tip: Nejvíce škodlivého softwaru putuje do našich počítačů skrz internetový prohlížeč. Některým důmyslným praktikám kybernetických útočníků se brání těžko, mnohdy jim ale skáčou uživatelé na špek sami svou neznalostí nebo podceněním rizik. Přečtěte si v našem článku, jak nastavit prohlížeč a ochránit svoje soukromí online.
Jak poznat virus v počítači?
S ohledem na předešlé řádky vás zřejmě nepřekvapí, že odhalení viru bez využití speciálních softwarových nástrojů v počítači je v dnešní době poměrně obtížné, jelikož se může ve výsledku projevit celou řadou způsobů. Suverénně nejlepší možnost, jak poznat, že máte v počítači virus, je nainstalovat do něj ověřený antivirový program a tím systém nechat prohledat, zda v něm něco podezřelého neobjeví. Dnešní antiviry totiž dokáží zázraky, jelikož jsou jejich tvůrci neustále vylepšovány, díky čemuž jsou extrémně citlivé i na ty nejnovější viry v oběhu. Je jen na vás, jaký antivirus pro hledání viru v počítači využijete, ale třeba takovým Avastem, ESETEM, AVG či Nortonem nepokazíte rozhodně nic. Využíváte-li pak Macy od Applu, zde lze doporučit Malwarebytes. Super je navíc to, že třeba právě Avast nebo Malwarebytes odvede skvělou práci i v bezplatné verzi, takže není od věci právě ty pro prvotní průzkum počítače využít.
Samozřejmě se může stát, že bezplatný antivirus škodlivý program v počítači neodhalí a tedy vaše problémy vyřešit nedokáže. V takovém případě máte bohužel prakticky jen dvě možnosti. Tou první je si za antivirus zaplatit a nechat jej počítač prohledat ještě více do hloubky (mnohdy třeba i na dálku bezpečnostním expertem dané firmy), druhou pak propátrání počítače na vlastní pěst. Odhalení původu viru totiž nemusí být vždy vyloženě obtížné, protože se většinou váže například na příchozí mail, stažený soubor a tak podobně. Jakmile si k němu tedy člověk dokáže jakkoliv najít cestu, jeho likvidace je rázem jednodušší. Krajním řešením je pak kompletní přeinstalování počítače, které by mělo většinu virů zlikvidovat.
Tip: Viry se vám do počítače nemusí samozřejmě dostat jen vaší přímou chybou, ale třeba i kvůli nedostatečně silnému heslu, jehož odhalení hackery jim otevře do vašeho počítače cestu a to třeba právě k šíření virů. Pokud vás zajímá, jak vytvořit co nejlepší heslo, přečtěte si náš starší článek zde.
A jak že se viry při využívání počítače “projevují”? Jak zaznělo výše, možností je celá řada, jelikož projev viru závisí na jeho typu. V globálu se ale dá říci, že se zkrátka a dobře setkáte s nestandardním chováním počítače ať už ve formě vyšší frekvence zobrazovaných reklam, podezřelých ztrát dat, u kterých si jste jisti jejich nesmazáním nebo třeba “jen” náhlým výkonnostním propadem zařízení, jeho vyšší spotřebou, sekáním systému či častějšího “zadýchávání” větráků. Abyste se tedy o viru v počítači vůbec dozvěděli, je třeba mít zcela jasno ve standardním chování zařízení a v případě náhlé změny funkčnosti začít problém okamžitě řešit, dokud se virus nerozšíří (má-li tuto schopnost) ještě více.
Na druhou stranu nemá smysl v případě náhlé změny chování počítače ihned panikařit a vše připisovat zavirování. Jasně, vyšší frekvence reklam či ztráty souborů vysvětlit jinak než virem víceméně nelze, ale třeba právě náhlý propad výkonu počítače může být zapříčiněn celou řadou aspektů, které je možné relativně jednoduše vyřešit. Mezi ty nejčastější patří:
- Příliš malá kapacita operační paměti (RAM) - možná jen spouštíte najednou příliš mnoho aplikací současně a operační paměť jednoduše nestíhá plnit požadavky. OS Windows je vybaven správcem úloh, ve kterém najdete informace o spuštěných aplikacích a jejich náročnost na operační paměť. Správce úloh spustíte stisknutím kláves CTRL+ALT+DELETE (současně).
- Internetový prohlížeč využívá příliš operační paměti - pokud ve správci úloh zjistíte, že největším žroutem operační paměti je internetový prohlížeč, odstraňte z něj rozšíření, která nejsou nezbytně nutná, vymažte cache, zavřete karty, které nepoužíváte a pokud dojde ke znatelnému zrychlení systému, infekci malwarem můžete vyloučit.
- Dochází volné místo na disku - v tomto případě je potřeba zjistit, kolik místa v úložišti počítače zabírají vaše soubory. V případě, že se zbývající volné místo blíží jednotkám procent, je potřeba soubory zálohovat a místo na disku uvolnit.
- Neaktuální operační systém nebo ovladače - možná máte zakázané aktualizace systému, což může způsobovat jeho pomalý chod. Přesvědčte se, zda používáte aktuální verzi Windows a pokud ne, systém aktualizujte.
- Fragmentovaný disk - dlouhodobé používání systému se stává, že části souborů se ukládají na různých místech paměti počítače. Práce s nimi je pak pomalejší v důsledku většího zatížení systému. Windows jsou od verze 7 vybaveny funkcí automatické defragmentace. Pokud nepoužíváte starší verzi, tento problém by ve vašem případě neměl nastat.
Tip: Při řešení problémů s výkonem počítače začněte vždy od největších banalit. Možná se budete divit, ale valná většina problémů bývá způsobena naprostými hloupostmi, které lze opravit za pár desítek vteřin, přičemž mnohdy pomůže třeba pouhý restart počítače.
Jak se proti virům chránit?
Viry sice dokáží pořádně potrápit, na druhou stranu je však třeba jedním dechem dodat, že si cestu do vašeho zařízení nenajdou, budete-li dodržovat pár relativně jednoduchých zásad. Aby totiž virus do počítače pronikl, v naprosté většině případů k tomu potřebuje chybu na straně uživatele. Co tedy nedělat?
- Používejte antivirus ještě než virus chytíte, popřípadě Mac - byla by chyba si myslet, že antivirové programy slouží jen k odstraňování již fungujících virů z počítače. Pravda je totiž taková, že jsou tvořeny primárně jako prevence proti nim a proto je důležité je mít ideálně od prvního spuštění počítače neustále aktivní, aby mohly systém v určitém intervalu kontrolovat a zajišťovat tak jeho bezinfekčnost. Pokud se vám pak antiviry instalovat nechtějí a rádi byste měli “jen” bezpečný počítač bez dalšího softwarového balastu navíc, místo PC s Windows není od věci sáhnout po Macích od Applu, jelikož ty jsou díky svému robustnímu softwarovému zabezpečení vůči virům daleko odolnější než právě počítače s Windows.
- Nestahujte pochybné programy a soubory - naprostý základ, který je třeba dodržovat bezpodmínečně. Když už se pustíte do stahování souborů z internetu, je extrémně důležité mít ověřeno to, že nejsou škodlivé a to jednoduše tak, že budete znát jejich původ. Jinými slovy, stahování souborů z ověřených stránek a od ověřených vývojářů a firem je prakticky bezrizikové, zatímco stahování souborů “střelbou od boku” například za účelem ušetřit a tak podobně (velkým problémem jsou třeba cracky na pirátské kopie her, filmy a tak podobně) je naopak cestou do pekel ve formě virů.
- Neotvírejte neznámé přílohy - elektronická komunikace se za poslední roky dočkala extrémního rozmachu, který však s sebou bohužel nese i značná rizika právě ve formě snadného šíření virů. Ty totiž lze jednoduše skrýt do různých souborů a následně je mezi nic netušící uživatele rozesílat coby na první pohled zcela jiné věci. Velmi důležité je proto při elektronické komunikaci neotvírat nedůvěryhodné a neznámé přílohy a to ideálně ani od lidí, které znáte. Nezřídka kdy se totiž stane, že se internetovým útočníkům podaří zmocnit účtů vašich známých a přes ně začnou své viry šířit, aby je k vám dostali jednodušší cestou. Vždy mějte tedy jasno v tom, co otevíráte a pokud tomu tak není, původ přílohy si ověřte, popřípadě ji nechte zkontrolovat antivirovým programem.
- Nenavštěvujte pochybné stránky - na internetu naleznete celou řadu pochybných webových stránek, které obsahují virus a které vám jej do počítače nahrají, než byste řekli švec. Ano, i tyto weby využívají neznalosti uživatelů, kdy například na ně vychrlí nejrůznější senzační bannery vyžadující potvrzení té a oné věci, což však ve výsledku vede opět jen k otevření vrátek do vašeho počítače. Vždy tedy v podobných chvílích zapojte selský rozum a buďte co možná nejopatrnější. Přeci jen, když vám na pornografických stránkách vyskočí, že jste vyhráli iPhone 13 Pro Max a jediné, co je třeba udělat, je stáhnout soubor tvářící se jako výherní formulář, není až tak těžké to prokouknout.
- Nepoužívejte neznámý hardware - softwaroví útočníci jsou bohužel čím dál mazanější a využívají proto dnes finty, které svět ještě před pár lety neznal. Jednou z nich je například tvorba zavirovaného hardware, který stačí připojit k vašemu počítači, odsouhlasit u něj na první pohled banální věci a už je oheň na střeše. Z tohoto důvodu je proto vždy lepší nakupovat spíš u ověřených prodejců a když už se vám nějaký neznámý hardware dostane do rukou, obcházet jej obloukem, potažmo si jej s maximální bezpečností prověřit opět antivirovým programem, umožňuje-li to. Důležité je rovněž vždy při udělování oprávnění k využívání určitých částí počítače (či jiné elektroniky) přemýšlet. Přeci jen, když po vás bude chtít flash disk přístupy k historii vašeho prohlížeče a levný foťák zase přístup ke kontaktům v mailu, asi to úplně standardní není.
Tip: Při řešení zavirovaného počítače je velmi důležité zachovat si chladnou hlavu a nejednat tedy v návalu emocí. Díky tomu totiž můžete být mnohdy schopni odhalit spousty slabin vašeho škůdce a díky tomu s ním pořádně zatočit, popřípadě se minimálně nenecháte například obrat o peníze. Některé viry zkouší například uživatele obalamutit tím, že mají jejich nahé fotky z webkamery a že pokud za ně nebude zaplaceno, budou zveřejněny. Zdánlivě šílená zpráva ale má svůj zádrhel. Jedná se totiž o předdefinovanou zprávu rozesílanou uživatelům bez ohledu na to, zda před počítačem nazí někdy byli či nikoliv. V takovém případě vám tedy stačí si jen uvědomit své zvyklosti a tím se stresu z viru zbavit, protože nejspíš zjistíte, že to, čím vám vyhrožuje, z podstaty věci není možné.
Tip: Věděli jste, že i tiskárna je třeba zabezpečit, aby z ní neunikla data, která mají být před ostatními lidmi skryta? Pokud ne, podívejte se na tento náš starší článek, ve kterém jsme se na zaměření tiskárny zaměřili.
Podobné články
Jak zabezpečit tiskárnu: 4 způsoby, kterými zabráníte úniku dat
Tiskárny v řadě firem jsou podle odborníků na kybernetickou bezpečnost rizikovým článkem náchylným k úniku dat. Ne náhodou; na zabezpečení těchto přístrojů se často nehledí, navíc přes ně proudí - ať už při tisku nebo skenování - citlivé informace. Přečtěte si, jak krádeži a úniku dat zabránit.
Celý článek »Jak na bezpečné heslo a která hesla hackeři prolomí do 1 vteřiny
Bez internetu by si dnes dovedl představit svůj život už jen málokdo. Stačí ale jen trocha nepozornosti a vaše citlivé údaje, digitální identita a další data se snadno ocitnou v nepovolaných rukách. Jak zvolit bezpečné heslo, které bude vhodným strážcem vašich účtů? Držte se těchto základních postupů.
Celý článek »