Klimatizace: chlaď a neškoď!

Pokud patříte k lidem, kteří v horkých dnech na moderní zařízení jako klimatizace často spoléhají, možná se vám bude hodit pár doporučení, jak klimatizaci využívat účelně a především s ohledem na své zdraví.

1.Příliš intenzivní chlazení ochlazuje nejen místnost, ale i vzájemné vztahy

Sdílíte kancelář s více spolupracovníky? Nebo patříte mezi „šťastlivce“, kteří chodí do práce, kde nemají ani soukromí, ani vlastní stůl (natož židli), a s desítkami či dokonce stovkami dalších lidí sdílejí jak počítače, tak telefony? Ano, mluvíme o tzv. otevřené neoddělené velkokapacitní kanceláři neboli open space. Pak asi víte, jak je těžké domluvit se na společných pravidlech pro používání klimatizace. A že je ještě těžší tato pravidla důsledně dodržovat, respektive vymáhat je po těch, kteří je porušují.

Jedním z důvodů častých hádek spolupracovníků, kteří sdílejí společnou kancelář, je správné nastavení výsledné teploty, na jakou se má celý prostor chladit. Navíc je vědecky prokázáno, že ženy a muži mají na ideální teplotu naprosto odlišný názor. Zatímco ženy si při vyšších teplotách libují a jsou produktivnější, u mužů je to přesně naopak. V každém případě by rozdíl mezi teplotou v klimatizované místnosti a tou aktuální venku neměl být větší než 5°C. V opačném případě jsou „uživatelé“ vystaveni velkému teplotnímu šoku, jehož by se měl lidský organismus vyvarovat.

2.Udržujte nejen sebe, ale i klimatizaci v dobré kondici

Klimatizaci je nutné pravidelně udržovat a čistit. Nejenže pak bude spolehlivě fungovat, ale především se v nebudou usazovat prach, pyly, plísně, roztoči ani škodliví mikrobi. Ti mohou být zdrojem nebezpečných alergenů a v jejich důsledku pak nejednoho zdravotního problému. Naopak pečlivě udržovaná a pravidelně čištěná klimatizace může dlouho a věrně sloužit jako čistička vzduchu.

3.Když proud, tak jedině ten teplý Golfský

Nenechte na sebe proudit studený vzduch. Můžete chytit nějakou letní virózu (v tom lepším případě), v tom horším zánět nosohltanu, chřipku, angínu nebo laryngitidu.

 

10--sleva-tonerpartner.png10-.png

4.Abyste nezůstali na suchu

Optimální vlhkost vzduchu v místnosti je v zimě 45 60 %, v létě pak od 40 do 55 %. Moderní klimatizace ji dokážou zajistit a udržovat v tomto rozmezí.

5.Panuje u vás na pracovišti zatuchlá „atmoška“? Vyvětrejte!

A platí to nejen pro vztahy s kolegy, ale i pro klimatizovaný prostor. I v něm byste si měli dopřát luxus pravidelného větrání, neboť právě větrání pomáhá udržovat ideální koncentraci CO2. Navíc během dlouhé přítomnosti v místnosti, kde je vydýchaný vzduch, vám hrozí pálení očí, zvýšená únava, bolest hlavy a ztráta soustředění.

Seřízená, spolehlivě fungující a dobře vyčištěná klimatizace je k nezaplacení

Protože zdraví se zkrátka koupit nedá. Klimatizace může nejen být vhodným elektronickým doplňkem, který významně zvyšuje komfort pobytu v uzavřených místnostech, ale v tropických teplotách, které v posledních 10 letech pravidelně postihují celou Evropu, mohou zachránit nejeden lidský život. Prospívá seniorům, které v horku může zasáhnout náhlý kolaps, infarkt či mrtvice, pomáhá lidem se srdeční vadou a její přednosti oceňují také alergici.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.
Doprava vždy zdarmaA na všechno
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás