Proč mizí barevné tonery i při černobílém tisku?

21. 3. 2017

21. března 2017, 14:14

To nejlepší z naší nabídky

Všechny barvy šedé duhy

Logicky by mělo platit, že na tisk černé barvy se používá pouze černý toner. Není tomu tak ale vždy. Můžete se setkat s tím, že do černé barvy se přimíchávají i barevné tonery, při tisku odstínů šedé se barvy míchají prakticky vždy.

Barevné tonery se při tisku spotřebovávají také například na vyhlazování hran písma. Používáte-li vodoznak, používá se na něj žlutý toner. Prakticky všechny laserové tiskárny pak vodoznak dělají automaticky. Rovněž je třeba zmínit fakt, že trochu barvy si tiskárna bere při zapnutí před samotným tiskem pro kalibraci tiskových hlav.

Na tom všem by nebylo nic špatného, pokud by tiskárna tiskla, i když vám některý z tonerů dojde. To se ale mnohdy neděje. Proč tomu tak je? Může za to samozřejmě business - výrobci tiskáren tím tlačí na nákup nových (ideálně originálních) tonerů, a zvyšují tak své zisky.

Jak spotřebu barevných tonerů při černobílém tisku omezit

Lze toto „plýtvání“ barevnými tonery nějak omezit? Pokud odhlédneme od možnosti koupit si na černobílý tisk černobílou tiskárnu, pár možností tu je.

1. Nastavte tiskárnu

Některé tiskárny umožňují nastavit, zda při černobílém tisku budou používat i barevné tonery, nebo pouze černý. Ověřte si v návodu, zda tuto možnost i vaše tiskárna, a pokud ano, nastavte používání pouze černého toneru.

Zejména dražší přístroje pak umožňují nastavit i to, aby tisk pokračoval i v okamžiku, kdy některý z barevných tonerů dojde. Dejte však pozor, abyste prázdný toner nenechávali v tiskárně příliš dlouho - zaschlý inkoust může poškodit tiskovou hlavu.

2. Kontrolujte nastavení před každým tiskem

Zdá se to jako banální rada, ale některé programy ignorují vaše nastavení tiskárny a tisknou barevně. Tisknete-li často texty, všimnete si toho právě v okamžiku, kdy vám tiskárna oznámí, že některý z tonerů je prázdný. Před každým tiskem tedy pro jistotu ověřte v dialogovém okně, že tisk bude černobílý.

3. Tiskárnu zbytečně nevypínejte

Jak jsme zmínili výše, kalibrace tiskových hlav, při které si tiskárna bere trochu z každého toneru, probíhá při každém zapnutí tiskárny. Tisknete-li v průběhu celého dne, nechte tiskárnu zapnutou po celou dobu.

4. Tiskněte co nejvíce dokumentů najednou

Jak pro černobílý, tak pro barevný tisk platí, že při tisku jednoho dokumentu se spotřebuje více toneru než při tisku většího množství papírů. Můžete-li, materiály na tisk shromažďujte a vytiskněte je pak všechny zároveň.

Nové náplně do tiskáren jsou potřeba

I když se budete držet výše zmíněných hlav, občasné výměně barevných tonerů se i při černobílém tisku nevyhnete. proto, že některé tiskárny si kupříkladu na zmíněnou kalibraci tiskových hlav berou daleko více barvy, než by bylo nutné.

Cartridge do inkoustových tiskáren mají v tomto ohledu tu výhodu, že se dají například doplňovat náhradními náplněmi a znovu používat. Ani tonery do laserových tiskáren však nemusejí být vždy originální. Na trhu je množství takzvaných alternativních tonerů, jejichž kvalita je srovnatelná.

Potřebujete-li poradit s výběrem vhodného toneru, neváhejte se na nás obrátit.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body