Recenze Canon i-SENSYS LBP6030B: Tiskárna s převahou pozitiv

25. 5. 2023

25. května 2023, 11:28 | Hledáte cenově dostupnou tiskárnu, která vám pomůže s tiskem spousty dokumentů v co možná nejvyšší kvalitě? Pak vás zřejmě čeká vcelku trnitá cesta. Takových tiskáren je na trhu totiž poměrně dost, což ztěžuje jejich výběr. V následujících řádcích se vám v tom nicméně pokusím alespoň trochu pomoci. Na otestování mi totiž dorazila tiskárna Canon i-SENSYS LBP6030B a jelikož mi v pracovně dělá již nějakou chvíli němého parťáka, je na čase ji zhodnotit, zda stojí či naopak nestojí za to, co si za ní obchody účtují. Pojďme tedy na to.

Technické specifikace

Ještě než se pustím do hodnocení tiskárny jako takové, je třeba vás seznámit s jejími technickými specifikacemi. Canon i-SENSYS LBP6030B je jednoúčelovou laserovou tiskárnou, což z ní dělá model předurčený primárně pro tisk textových dokumentů. Ostatně, tomu nahrává i fakt, že tiskárna podporuje jen černobílý tisk. Jedním z hlavních benefitů této tiskárny je velmi dobré tiskové rozlišení 2 400 x 600 DPI, ale třeba i technologie Canon AIR zaměřená na automatické zdokonalování tištěného obrazu. Zajímají-li vás rozměry tiskárny, ty jsou 36,4 x 24,9 x 19,9 cm při 5 kg. Z hlediska rozměrů se tedy tato tiskárna řadí mezi ty menší, byť na druhou stranu těžší. Díky tomu si tak najde bez větších problémů místo i v menších kancelářích či v domácích pracovnách. I přes relativně malé rozměry nicméně disponuje Canon i-SENSYS LBP6030B zásobníkem s kapacitou 150 listů, což není rozhodně málo. Škoda jen, že zásobník pro výstup výtisků pojme jen 100 listů. 

Jednou z nejdůležitějších vlastností laserových tiskáren je vzhledem k jejich primárnímu určení rychlost tisku, která je u tohoto konkrétního modelu naštěstí velmi slušná. Výrobce totiž slibuje 18 standardně zaplněných stran za minutu, což lze označit za nadprůměr v rámci laserových tiskáren stejné cenové kategorie. Ještě zajímavější je však čas, který potřebuje tiskárna pro přípravu první strany pro tisk. Stačí totiž 7,64 sekund, což je na poměry laserových tiskáren velice dobrý čas, za který si zaslouží tento model rozhodně pochvalu. To však bohužel nelze říci o možnostech propojení se zdrojem tisku. To je totiž možné jen skrze rozhraní USB, což je v dnešní době již poměrně zastaralé řešení. Přeci jen, valná většina dnešních tiskáren podporuje bezdrátový tisk díky možnosti připojení k domácí síti přes WiFi, maximálně pak přes internet díky Ethernetu.

 

Tlačítka na tiskárně Canon i-SENSYS LBP6030B

Zdroj: Vlastní

Vzhledem k nemožnosti bezdrátového tisku a tedy i absenci WiFi modulu zřejmě nepřekvapí absence jakékoliv mobilní doprovodné aplikace, která by sloužila nejen pro tisk, ale taktéž pro správu tiskárny. Vše je tedy třeba nastavovat a kontrolovat přes kabelem připojený počítač, byť naštěstí s podporou všech rozšířených počítačových OS - tedy Windows, macOS a Linux. Kromě ovládání přes počítač jsou nicméně k dispozici i ovládací tlačítka na samotné tiskárně, která však slouží ve výsledku jen k zapnutí/vypnutí a „zresetování“ ukazatele pro vyčerpaný papír, toner či jiné problémy. 

Balení a design

Na testy mi došla tiskárna konkrétně v setu se dvěma samostatnými cartridgemi, přičemž třetí cartridge byla pak vložená přímo v tiskárně. A jelikož byly tyto dvě cartridge v originálním balení včetně krabice, nejspíš nepřekvapí, že celý set dorazil ve skutečně kolosálním boxu, který zcela upřímně řečeno s ohledem na znalost rozměrů tiskárny v něm překvapil. Pokud se tedy rozhodnete i vy pro pořízení tohoto setu, nebuďte v šoku, vám kurýr doveze skutečně velkou krabici - opravdu se v totiž skrývá poměrně drobná tiskárna, kterou jste si objednali. 

Musím říci, že balení tiskárny je na velmi vysoké úrovni a vy se díky tomu nemusíte bát toho, že by se přepravou jakkoliv rozbila. se bavíme o polystyrenu, který tiskárně brání v jakémkoliv pohybu v krabici, či systém plastových zarážek a zábran, které zase drží bezpečně tonerovou kazetu v tiskárně, čímž je také eliminováno riziko poškození. Vše je zde vymyšleno skutečně dobře a nedokážu si proto moc představit, co by se muselo dít, aby vám produkt došel poškozený. 

Jakmile se vám podaří z polystyrenu a igelitového pytle vyjmout, myslím si, že se u většiny z vás vystřídá nadšení ze vzhledu přední strany tiskárny s určitým zklamáním z jejích zad. Tělo tiskárny jako takové je vyrobeno z černého matného plastu, díky čemuž na něm neulpívají otisky prstů či jiné šmouhy. Držák hotových výtisků je pak poloprůhledný, což vypadá alespoň dle mého opravdu hezky - tím spíš, když si mírné průhlednosti všimnete vlastně ve chvíli, kdy držák vyklopíte. Do té doby - tedy zavřený na tiskárně - totiž působí takřka stejně jako neprůhledný plast ze zbytku přední části těla.

Tiskárna Canon i-SENSYS LBP6030B na stole zepředu

Zdroj: Vlastní

Záměrně nicméně říkám „na přední části těla“. Se zády si totiž výrobce bohužel moc hlavu nedělal a místo jejich „zabalení“ do plastu zde nasadil plech, který připomíná záda ze starých počítačových „beden“. Upřímně, moc hezké to není a pokud chcete mít tiskárnu umístěnou někde v prostoru, například na pracovním stole, ke kterému je přístup ze všech stran, asi vás čeká u zad tiskárny nějaké maskování. A je to opravdu škoda, protože kdyby byla záda zpracována stejně jako zbytek těla tohoto modelu, z hlediska vzhledu by zde nebylo vlastně moc co vytknout. Nicméně, pokud bude tiskárna zády ke stěně či obecně tak, že nebudou viditelná, není tuto věc třeba jakkoliv řešit.

Tiskárna Canon i-SENSYS LBP6030B na stole zezadu

Zdroj: Vlastní

Co naopak řešit třeba je a to dost urgentně, je absence USB kabelu v balení pro propojení tiskárny s počítačem. Nebudu vám lhát - příslušenství, které je nutně potřeba ke zprovoznění tiskárny, bych v jejím balení rozhodně očekával a docela mrzí, že se zde rozhodl výrobce šetřit. Přitom USB kabel je záležitostí doslova pár (desítek) korun, za které by si Canon vysloužil u zákazníků solidní kredit. Takto si na kabel ale musíte myslet sami, což není minimálně pro nezkušené uživatele samozřejmost. Navíc se bavíme o USB-B kabelu, který rozhodně běžnou součástí domácností narozdíl od klasického USB-A není. Pozor tedy na to.

USB port na zádech tiskárny Canon i-SENSYS LBP6030B

Zdroj: Vlastní

Testování

Přestože je možné propojení tiskárny s počítačem jen kabelovou cestou, byla by chyba si myslet, že se tato věc obejde zcela bez komplikací. Aby vám totiž produkt fungoval, je třeba nejprve na webu výrobce, potažmo z přibaleného CD (máte-li mechaniku, což pravděpodobně nemáte) stáhnout příslušné softwarové ovladače, které chod zajistí. Jakmile tak učiníte a vše potřebné nainstalujete, máte vyhráno a můžete začít zvesela tisknout. A tisknutí opravdu veselé je, protože je rychlé a tisknete-li textové dokumenty, i velmi kvalitní. Tiskárně totiž stačí ke startu tisku pouhých pár vteřin a i celý proces tisku je otázkou mrknutí oka. Osobně navíc velmi oceňuji fakt, že je tisk kromě rychlosti taktéž poměrně tichý, což není u levnějších tiskáren rozhodně samozřejmostí

Bohužel, zatím co na tisku textových dokumentů nahání Canon i-SENSYS LBP6030B plusové body, za tisk obrázků jej je třeba pokárat. Ano, vím, že laserové tiskárny nejsou na tisk obrázků určené a tím spíš pak ty černobílé, ale zatímco například tiskárna Brother HL-1222WE si s tiskem obrázku poradí obstojně, u Canon i-SENSYS LBP6030B moc kvality nečekejte. Nevím přesně, v čem je zde zakopaný pes, ale obrázky a fotky tisknuté přes tento model, samozřejmě pak bez jakýchkoliv režimových úprav, jsou extrémně světlé a tedy leckdy prakticky nepoužitelné. Jak však píšu výše, nejsem si úplně jistý, jestli smysl laserovou černobílou tiskárnu za nekvalitní tisk obrázků vůbec kritizovat, když pro tyto účely není určená. Upřímně, víc na mrzí třeba výše zmíněná absence podpory bezdrátového tisku, tedy naprostého standardu dnešní doby. 

Sken fotky vytištěné na tiskárně Canon i-SENSYS LBP6030B

Zdroj: Vlastní

Dost ale bylo kritiky, jelikož tu si tiskárna minimálně díky kvalitě svého tisku a rychlosti ve výsledku příliš nezaslouží. Naopak minimálně jednu pochvalu bych pro ni ještě rozhodně našel. Příjemným překvapením pro totiž bylo zjištění ceny tonerů. Zhruba 380 za originální tonerovou kazetu od Canonu, která je schopná vytisknout 1 600 stránek, je za rozhodně fajn. Ještě lepší volbou je pak určitě alternativní tonerová kazeta od TonerPartner PREMIUM se stejnými parametry i kvalitou tisku, avšak s cenovkou o zhruba 90 Kč nižší. K dispozici je rovněž Economy verze toneru TonerPartner, která je levnější dokonce zhruba o 150 Kč, avšak za cenu mírně nižší kvality tisku. Kdybychom pak chtěli rozpočítat cenu tonerů na jednotlivé výtisky dostaneme se na:

tedy sáhnete po jednom či druhém typu toneru, můžete si být jistí tím, že budete tisknout skutečně levně. A díky tomu, že v recenzovaném setu, který je samozřejmě prodejně dostupný, máte tonery hned tři a tedy byste s nimi měli teoreticky vytisknout nějakých 4 800 stránek, můžete si být jistí tím, že hned tak koupi dalších náplní řešit nebudete. 

Snímek vnitřku tiskárny Canon i-SENSYS LBP6030B

Zdroj: Vlastní

Resumé

Tiskárna Canon i-SENSYS LBP6030B sice pár negativ, nicméně pozitiva u ní dle mého převažují. A jelikož se navíc tato pozitiva točí kolem nejdůležitějších věcí, pro které je tento model určený - tedy kolem rychlosti tisku a kvality tištěných dokumentů -, nebojím se zde dát palec nahoru a produkt doporučit. Jasně, obrázky si s ním úplně hezké neužijete a nevzhledná záda trochu zamrzí, o tyto věci však ve výsledku u černobílých laserových tiskáren víceméně nejde. Pokud tedy hledáte spolehlivého a dle mého i designově zdařilého parťáka na tisk dokumentů, tohoto byste měli minimálně zařadit do užšího výběru, protože smysl rozhodně dává

Recenze tiskárny Canon i-SENSYS LBP6030B
Zdroj: Vlastní
Podavač papírů tiskárny Canon i-SENSYS LBP6030B s několika vloženými archy

Zdroj: Vlastní

Související produkty

CANON CRG725 (3484B002) - Toner Economy, black (černý)
Pro které tiskárny je produkt vhodný?
Černá1600 stran 0,15 Kč / strana Economy Skladem
235 Kč
194 Kč bez DPH
Nejnižší cena za posledních 30 dnů: 228 Kč
- 3%
Canon CRG725 (3484B002) - toner, black (černý)
Pro které tiskárny je produkt vhodný?
Černá1600 stran 0,28 Kč / strana Canon Skladem

456 Kč

444 Kč
367 Kč bez DPH
Nejnižší cena za posledních 30 dnů: 365 Kč

Máme pro vás levnější alternativu!

- 17%
CANON CRG725 (3484B002) - Toner TonerPartner PREMIUM, black (černý)
Pro které tiskárny je produkt vhodný?
Černá1600 stran 0,20 Kč / strana TonerPartner Skladem

387 Kč

321 Kč
265 Kč bez DPH
Nejnižší cena za posledních 30 dnů: 289 Kč
- 16%
Canon i-SENSYS LBP6030B černá - černobílá, SF, USB - součástí balení 2x toner CRG 725
Skladem

5 276 Kč

4 430 Kč
3 661 Kč bez DPH
Nejnižší cena za posledních 30 dnů: 4 285 Kč
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Tiskárna HP LaserJet M110we na kancelářském stole.

Recenze HP LaserJet M110we: Skvělá tiskárna pro nenáročné

Sháníte levnou tiskárnu vhodnou pro tisk dokumentů, ale stále tápete nad tím, jakou vybrat? V následujících řádcích se vám pokusím alespoň...

8. 5. 2023  Celý článek »

Tiskárna Brother HL-1222WE na kuchyňském stole.

Recenze Brother HL-1222WE: Levná laserová tiskárna nejen domů

Vybrat vhodnou tiskárnu pro tisk dokumentů je v dnešní době celkem kumšt. To proto, že na trhu naleznete nepřeberné množství modelů, mezi...

18. 5. 2023  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body