5% pokrytí stránky při tisku aneb jak dlouho vám vydrží toner?

19. 9. 2019

19. září 2019, 13:45 | Možná se vám v minulosti stalo, že nový toner došel dřív, než zvládl vytisknout stěží polovinu deklarovaného množství stránek. Problém je v tom, že udávané množství výtisků je směrodatné při 5% pokrytí stránky při tisku. Jak vypadá stránka pokrytá tiskem z pěti procent? se vůbec zjistit, jak dlouho vám toner vydrží? Pojďte si o tom něco přečíst v následujícím článku.

Proč toner skoro vždycky doslouží dřív, než vytiskne deklarovaný počet stran?

Životnost toneru je udávána počtem stran, které plná kazeta zvládne vytisknout při 5% pokrytí stránky formátu A4. Údaj výrobci zpravidla uvádí na obalu toneru. Aby se daly náplně různých výrobců i různé výrobky mezi sebou porovnávat, byla stanovena jednotná norma, kterou dodržují všechny tiskárny i výrobci náplní do nich.

V praxi to znamená, že pokud výrobce tonerové kazety uvádí, že její životnost (nebo kapacita) je 2000 stran, zvládne toto deklarované množství vytisknout při 5% pokrytí papíru tiskem. Jenže běžný dokument, celá stránka textu, pokrývá při tisku spíše kolem 15 % strany. Oproti údaji, který naleznete na obalu toneru, často bývá jeho skutečná životnost i o třetinu nižší.

S ještě markantnějším rozdílem mezi garantovaným a reálným počtem výtisků se setkáváme e u barevných inkoustových tiskáren, respektive cartridgí do nich. Při tisku fotografií a barevných obrázků se nezřídka se dostanete na 90-100 % pokrytí strany při tisku. Z deklarovaných 2000 vytištěných stran na obalu cartridge se mnohdy stěží přehoupnete přes 100 vytištěných obrázků.

 

10--sleva-tonerpartner.png10-.png

Reálná životnost toneru závisí na způsobu používání

Kapacita tonerů je testována pomocí standardizovaných testů ISO/IEC. Díky nim je možné mezi sebou porovnávat kapacitu náplní do tiskáren bez ohledu na značku či určení. V praxi ale životnost toneru či cartridge ovlivňuje hlavně způsob jejich používání – tedy to, jak s nimi tisknete.

Co všechno ovlivňuje výtěžnost tonerů a cartridgí?

  • Pokrytí stránky při tisku – zpravidla je v praxi vyšší, než při standardizovaných testech
  • Nárazový tisk – testování náplní probíhá při kontinuálním tisku. Nárazový tisk malého množství stránek je náročnější na spotřebu barvy.
  • Druh papíru a použitá tisková média – papíry různé gramáže a různá tisková média mají rozdílné nároky na množství použitého toneru.
  • Kvalita tisku – předvolby tisku zásadně ovlivňují výtěžnost toneru. Čím vyšší kvalita tiskového výstupu, tím více náplně tiskárna na realizaci spotřebuje.
  • Časté vypínání tiskárnypo každém zapnutí tiskárna provádí kalibraci a čištění, při čemž dochází k dodatečné spotřebě tiskových náplní.
  • Tisk náročných tiskových úloh, například fotografií – při tisku fotografií na fotopapír dochází mnohem častěji k automatickému čištění, což vede k dodatečné spotřebě barev.
  • Stav a stáří tiskárny – jednotlivé díly tiskárny zodpovědné za tisk se v průběhu času opotřebovávají a starší tiskárny mnohdy potřebují ke srovnatelným tiskovým výstupům více barevné náplně než nové stroje.
  • Vlhkost vzduchu – tento faktor zásadní vliv na funkci tiskáren. V první řadě je v ohrožení papír, který pohlcuje vlhkost. Laserové i inkoustové tiskárny zpravidla nejsou uzpůsobené k tomu, aby tiskly ve vlhkých podmínkách (až na výjimky, kterými jsou odolné tiskárny pro průmyslové využití). Při vyšší vlhkosti vzduchu tak tiskárny v tom lepším případě „jenom“ spotřebují více barvy, v tom horším scénáři nezvládnou tiskovou úlohu vůbec dokončit (zaseknutý papír, zvlněný papír, rozmazaný tisk) a nepodařený výtisk je nutné nahradit novým.

Na velikosti nezáleží – životnost stejně velkých kazet se může lišit

Velikost, respektive objem, náplně do tiskárny jen malou souvislost s tím, kolik stránek zvládne za svou životnost vytisknout. Jinými slovy, deklarovaný počet vytištěných stran dvou různých tiskových kazet se může lišit, a to nejen napříč značkami, ale i mezi jednotlivými modely náplní od stejného výrobce.

O nákladech na tisk rozhoduje cena toneru

Například pro laserovou multifunkční tiskárnu HP LaserJet Pro MFP M227sdn jsou k dispozici originální náplně HP s kapacitou 1 600 stran, nebo 3 500 stran. Naše kompatibilní tonery TonerPartner pro tuto tiskárnu dosahují v tomto případě v obou variantách stejných kapacit, ovšem jejich cena je o téměř polovinu nižší.

Na kolik vás vyjde jedna vytištěná stránka si teď zvládnete dopočítat relativně snadno. jsme si objasnili, že při běžném tisku je zpravidla pokrytí stránky asi 3x vyšší, než s jakým počítají výrobci na obalech tonerů. Deklarovaný počet vytisknutelných stran tedy vydělíme třemi a dostaneme následující porovnání:

Cena na jednu vytištěnou stránku s tiskárnou HP LaserJet Pro MFP M227sdn

Toner

Udávaná kapacita stránek (při 5% pokrytí A4)

Kapacita při běžném tisku (15% pokrytí stránky A4)

Pořizovací cena náplně

Cena za 1 vytištěnou stránku

HP CF230A - originální toner, black (černý)

1600

533

1396

2,62

HP CF230X - originální toner, black (černý)

3500

1167

2124

1,82

HP CF230A - kompatibilní toner, black (černý)

1600

533

750

1,41

HP CF230X - kompatibilní toner, black (černý)

3500

1167

939

0,80

 

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.
Doprava vždy zdarmaA na všechno
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás