Jak laminovat papír (a vybrat správnou laminovačku)
Potřebujete pravidelně laminovat vizitky, důležité dokumenty či jiné materiály a nevíte, jaký typ zařízení zvolit? Vše podstatné se dozvíte v tomto článku - včetně rozdílů mezi různými typy laminovacích fólií a srovnání jednotlivých druhů laminace.
Na začátek trochu teorie: laminací označujeme proces, během kterého se papír natrvalo „zabalí“ do průhledné fólie z plastu (typicky z polyesteru či polypropylenu). Tato fólie chrání papírový materiál před popsáním, zmačkáním, zvlhnutím a nečistotami. Zároveň mu dodává pevnost a brání jeho roztržení.
Laminovat můžeme dvěma způsoby: buď působením tepla, nebo za studena (zde ještě rozlišujeme tzv. mokrou a suchou variantu).
Tepelná (klasická) laminace
Tento typ laminace probíhá při teplotách 90 až 120 °C. Využívá se při něm tepelný laminátor (slangově označovaný jako „laminovačka“), ve kterém papír ve fólii prochází skrze zahřáté válce. Zvýšená teplota aktivuje speciální lepicí směs ve fólii a obě její strany se slepí.
Díky vysokému tlaku, který válce vyvíjejí, zároveň nehrozí tvorba nevzhledných vzduchových bublin pod fólií (typicky k nim dochází např. při špatném nalepení ochranného skla na displej telefonu).
Tepelná laminace je vhodná pro případy, kdy potřebujete dosáhnout profesionálního vzhledu zalaminovaného dokumentu nebo laminovat papír většího formátu než A5.
Levnější zařízení laminují pomaleji a jsou proto vhodná do kanceláří, ve kterých plánujete laminovat nejvýše nižší stovky dokumentů měsíčně. Své místo najdou tyto přístroje ale i v domácnostech. Profesionální zařízení, která využívají copycentra, úřady a specializované provozy, zvládnou za měsíc bez problémů tisíce laminací.
Pozor, standardní laminovací zařízení si poradí s gramáží papíru jen do hodnoty okolo 300 g/m2. Počítejte také s tím, že trvá několik minut, než se zahřeje na provozní teplotu. Po jaké laminovačce sáhnout?
- Pokud chcete laminovat fotky vytištěné na papíru: Peach Home Office Photo Laminator A4 (PL707),
- pokud chcete laminovat dokumenty do velikosti A4: Peach Premium Laminator A4 (PL750),
- pokud chcete laminovat dokumenty či plakáty do velikosti A3: Peach Peach 4 in 1 Laminator & Cutter A3 (PBP420) (součástí zařízení je také zastřihovač rohů a páková řezačka).
Samotné laminování je poměrně jednoduché: vložte dokument do speciální fólie (dejte pozor na vycentrování papíru), tu zasuňte do vstupního otvoru zařízení a spusťte proces laminace.
Tip: Bezprostředně po laminaci je fólie horká - nedotýkejte se jí a několik minut vyčkejte, než vychladne. Vyhnete se tím nejen popálení, ale také deformaci zalaminovaného dokumentu.
Laminace bez laminovačky - studený přístup
Vedle termolaminace existuje také laminace za studena, která se dělí na mokrou a suchou variantu:
- při mokrém laminování se lepicí směs nanáší na fólii ve speciálním tlakovém laminátoru; s jeho pomocí se pak fólie nalepí na papírový podklad,
- při suchém laminování se využívá fólie s lepidlem, kterou stačí nalepit na papír; nejlepšího výsledku dosáhnete s použitím válečku - odstraní všechny vzduchové bubliny.
Suchá laminace za studena se hodí pro domácí použití. Největší formát, u kterého má smysl, je A5 (např. vizitky či malé certifikáty). Nad tento rozměr je ruční laminace zbytečně pracná a výsledek má do profesionálního vzhledu stejně daleko.
Jakou laminovací fólii vybrat?
Při laminaci se využívá:
- kapsová fólie (papír se do ní vloží a zataví),
- fólie v roli, často i se šířkou přes 1 metr (po zatavení se fólie odřízne řezačkou).
Kapsové fólie jsou standardizované pro nejběžnější formáty papíru. Na každé straně o několik milimetrů širší, aby se dokument mohl ve fólii vodotěsně uzavřít. K dispozici je:
Tloušťka fólie určuje výslednou tuhost zalaminovaného papíru. Uvádí se v mikronech (tisíc mikrometrů se rovná jednomu milimetru) a počítá se pro jeden list fólie. Standardní laminátory si poradí s tloušťkou okolo 2 × 125 mikronů.
Výsledný vzhled laminátu určuje také povrch fólie. Matná úprava je decentnější a více se hodí pro oficiální dokumenty a vizitky. Do lesklé fólie můžete zatavit např. jídelní menu.
Související produkty
Podobné články
Gramáž papíru: jak vybrat tloušťku papíru pro vizitky a další materiály
Pokud zadáváte tisk vizitek či letáků, budou po vás tiskaři mj. chtít informace o gramáži papíru, na který budou tisknout. V tomto článku vám prozradíme, co přesně gramáž je, v čem se papíry různé tloušťky liší a pro jaké typy materiálů jsou vhodné.
Celý článek »Formáty papíru: Přehled rozměrů a vhodných tiskáren
O formátu A4 či „á pětce“ jste už určitě slyšeli. Víte však, jak velký je třeba papír A2 a k čemu se používá? A slyšeli jste už někdy o papírech typu C, RA či SRA? Pokud ne, není třeba zoufat. V tomto článku jsme pro vás totiž připravili přehled nejužívanějších papírových formátů - a přidali jsme i tipy na tiskárny, které si s velkoformátovým tiskem hravě poradí. Díky tomu tak již budete mít formáty papírů v malíku.
Celý článek »