Jak laminovat papír (a vybrat správnou laminovačku)

12. 7. 2021

12. července 2021, 22:48 | Potřebujete pravidelně laminovat vizitky, důležité dokumenty či jiné materiály a nevíte, jaký typ zařízení zvolit? Vše podstatné se dozvíte v tomto článku - včetně rozdílů mezi různými typy laminovacích fólií a srovnání jednotlivých druhů laminace.

To nejlepší z naší nabídky

Na začátek trochu teorie: laminací označujeme proces, během kterého se papír natrvalo „zabalí“ do průhledné fólie z plastu (typicky z polyesteru či polypropylenu). Tato fólie chrání papírový materiál před popsáním, zmačkáním, zvlhnutím a nečistotami. Zároveň mu dodává pevnost a brání jeho roztržení.

Laminovat můžeme dvěma způsoby: buď působením tepla, nebo za studena (zde ještě rozlišujeme tzv. mokrou a suchou variantu).

Tepelná (klasická) laminace

Tento typ laminace probíhá při teplotách 90 až 120 °C. Využívá se při něm tepelný laminátor (slangově označovaný jako „laminovačka“), ve kterém papír ve fólii prochází skrze zahřáté válce. Zvýšená teplota aktivuje speciální lepicí směs ve fólii a obě její strany se slepí.

Díky vysokému tlaku, který válce vyvíjejí, zároveň nehrozí tvorba nevzhledných vzduchových bublin pod fólií (typicky k nim dochází např. při špatném nalepení ochranného skla na displej telefonu).

1205637_0a.jpeg

Tepelná laminace je vhodná pro případy, kdy potřebujete dosáhnout profesionálního vzhledu zalaminovaného dokumentu nebo laminovat papír většího formátu než A5.

Levnější zařízení laminují pomaleji a jsou proto vhodná do kanceláří, ve kterých plánujete laminovat nejvýše nižší stovky dokumentů měsíčně. Své místo najdou tyto přístroje ale i v domácnostech. Profesionální zařízení, která využívají copycentra, úřady a specializované provozy, zvládnou za měsíc bez problémů tisíce laminací.

Pozor, standardní laminovací zařízení si poradí s gramáží papíru jen do hodnoty okolo 300 g/m2. Počítejte také s tím, že trvá několik minut, než se zahřeje na provozní teplotu. Po jaké laminovačce sáhnout?

Samotné laminování je poměrně jednoduché: vložte dokument do speciální fólie (dejte pozor na vycentrování papíru), tu zasuňte do vstupního otvoru zařízení a spusťte proces laminace.

Tip: Bezprostředně po laminaci je fólie horká - nedotýkejte se a několik minut vyčkejte, než vychladne. Vyhnete se tím nejen popálení, ale také deformaci zalaminovaného dokumentu.

Laminace bez laminovačky - studený přístup

Vedle termolaminace existuje také laminace za studena, která se dělí na mokrou a suchou variantu:

  • při mokrém laminování se lepicí směs nanáší na fólii ve speciálním tlakovém laminátoru; s jeho pomocí se pak fólie nalepí na papírový podklad,
  • při suchém laminování se využívá fólie s lepidlem, kterou stačí nalepit na papír; nejlepšího výsledku dosáhnete s použitím válečku - odstraní všechny vzduchové bubliny.

Suchá laminace za studena se hodí pro domácí použití. Největší formát, u kterého smysl, je A5 (např. vizitky či malé certifikáty). Nad tento rozměr je ruční laminace zbytečně pracná a výsledek do profesionálního vzhledu stejně daleko.

1205613_0a.jpeg

Jakou laminovací fólii vybrat?

Při laminaci se využívá:

  • kapsová fólie (papír se do vloží a zataví),
  • fólie v roli, často i se šířkou přes 1 metr (po zatavení se fólie odřízne řezačkou).

Kapsové fólie jsou standardizované pro nejběžnější formáty papíru. Na každé straně o několik milimetrů širší, aby se dokument mohl ve fólii vodotěsně uzavřít. K dispozici je:

Tloušťka fólie určuje výslednou tuhost zalaminovaného papíru. Uvádí se v mikronech (tisíc mikrometrů se rovná jednomu milimetru) a počítá se pro jeden list fólie. Standardní laminátory si poradí s tloušťkou okolo 2 × 125 mikronů.

Výsledný vzhled laminátu určuje také povrch fólie. Matná úprava je decentnější a více se hodí pro oficiální dokumenty a vizitky. Do lesklé fólie můžete zatavit např. jídelní menu.

Související produkty

+ Dárek
- 22%
Laminovací fólie A5 125 mic
Skladem

180 Kč

141 Kč
117 Kč bez DPH
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Gramáž papíru: jak vybrat tloušťku papíru pro vizitky a další materiály

Pokud zadáváte tisk vizitek či letáků, budou po vás tiskaři mj. chtít informace o gramáži papíru, na který budou tisknout. V tomto článku...

10. 5. 2021  Celý článek »

Formáty papíru: Přehled rozměrů a vhodných tiskáren

O formátu A4 či „á pětce“ jste už určitě slyšeli. Víte však, jak velký je třeba papír A2 a k čemu se používá? A slyšeli jste už někdy o...

6. 10. 2022  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body