Jak vybrat EET a pokladní tiskárnu

01. 3. 2021

1. března 2021, 10:00 | Už několik let platí pro řadu firem a živnostníků povinnost zasílat údaje o prodeji zboží do tzv. elektronické evidence tržeb (EET). K tomu je potřeba mít speciální EET pokladnu, která je vybavena zařízením pro tisk účtenek. V tomto článku zjistíte, jak tuto tiskárnu správně vybrat.

To nejlepší z naší nabídky

Pokud vaše podnikání spadá pod elektronickou evidenci tržeb, bez tiskárny se neobejdete. Podle zákona totiž musíte každému zákazníkovi vydat účtenku, která obsahuje řadu povinných údajů (mj. váš fiskální identifikační kód nebo daňové identifikační číslo).

Volba tiskárny silně závisí na tom, chytrou jakou pokladnu zakoupíte - a její výběr se zase odvíjí od velikosti vaší firmy:

  • pro trhovce, řemeslníky a malé provozovny je vhodná dotyková EET pokladna, chytrá pokladna s platebním terminálem, využít lze ale i smartphone či tablet propojený s externí tiskárnou,
  • pro restaurace a větší provozovny se hodí klasická tlačítková pokladna vybavená EET systémem, popř. komplexní pokladní systém napojený na skladový software.

V dalších odstavcích budeme hovořit o pokladnách, které vyžadují externí tiskárnu (v praxi se označují také jako EET, resp. pokladní tiskárny). Tato zařízení využívají dvě technologie tisku: termotisk a jehličkový tisk. Jaké jsou přednosti a negativa jednotlivých zařízení?

EET tiskárny s termotiskem

Tisková technologie těchto pokladních tiskáren pracuje na termickém (tepelném) principu. Základem zařízení je topné těleso, které se - v závislosti na tiskové předloze - v různých částech zahřívá. Tiskárnou prochází termopapír, jehož bílá barva se vlivem tepla mění na černou (bližší informace naleznete v článku o fungování a výběru termotiskáren).

Výhodou EET termotiskáren je nízká hlučnost a poměrně vysoká rychlost a kvalita tisku. Nevýhodou je nízká trvanlivost vytištěných účtenek - termocitlivá vrstva rychle bledne a není odolná proti otěru. Tyto tiskárny proto nejsou vhodné do prodejen, kde je důležité účtenku uschovat kvůli záruce na několik let.

EET tiskárny s jehličkovým tiskem

Jehličková zařízení využívají tiskové hlavy, které přejíždějí po papíru a barvu nanášejí řádek po řádce. Vydávají přitom charakteristický, poměrně hlasitý zvuk, což může být vnímáno jako negativum. Další nevýhodou může být pomalejší rychlost tisku. EET jehličkové tiskárny se proto nehodí do míst s vysokou obrátkou lidí (např. na festivaly).

Na druhou je ale výsledný tisk trvanlivý (beze změny kvality vydrží i desítky let) a pořizovací i provozní náklady jsou v porovnání s termotiskárnou nižší.

Další faktory pro výběr EET tiskárny

1) Přenositelnost: na trhu jsou k dostání jak zařízení pro zapojení do elektrické sítě, tak přenosné tiskárny. U mobilních přístrojů berte v potaz především jejich výdrž - zařízení s nejvyšší kapacitou vydrží na jedno nabití tisknout 8 hodin (výdrž pohotovostního režimu se typicky počítá na stovky hodin).

2) Typ připojení: standardem jsou dnes tiskárny s Bluetooth i Wi-Fi spojením. Problémem ale není připojení tiskárny ani pomocí USB kabelu, popř. přes LAN či RS-232 konektor. Do míst se špatným signálem se vyplatí pořídit zařízení, které dokáže informace o platbě uložit.

istock-657510512-nahled2.jpg

3) Šířka účtenky: většina EET tiskáren dovede potisknout účtenky se šířkou 48 80 mm, najdou se ale i zařízení, které si poradí s 90mm účtenkou. Zde je výběr čistě na vás - zákon totiž rozměry daňového dokladu nijak nespecifikuje.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Jak fungují termotiskárny a podle čeho je vybírat?

Zvažujete zakoupení termotiskárny pro tisk etiket nebo účtenek, ale nevíte, podle čeho vybírat? V tomto článku vám prozradíme to...

4. 5. 2020  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body