Letní vedra: Co dělat, aby se elektronika nepřehřívala?
Letní vedra jsou náročná a dávají zabrat nejen lidem, ale i elektronice. Ideální provozní teplota většiny přístrojů, které denně používáme úmorným horkům navzdory, se pohybuje hluboko pod hodnotou, kterou v těchto dnech vídáme na teploměru. Jak v horkých dnech uchránit svoje elektronická zařízení vysokým teplotám, aby tohle léto nebylo jejich poslední, se dočtete v následujícím článku.
Za slunečných dnů se na ručnících a dekách (nejčastěji někde u vody) vyhřívají na sluníčku krom lidí i mobilní telefony, hodinky, laptopy, foťáky a další elektronické přístroje. Většina elektronických zařízení se zahřívá už samotným chodem, přičemž optimální okolní teplota pro jejich správné fungování bývá kolem 22-25 °C. Jenže v létě nejsou výjimkou teploty o 10 i více stupňů vyšší. Co dělat, aby se elektronika ve vedrech nepřehřívala? Mobilní telefony vydrží hodně
Zdá se to jako samozřejmost, ale mnohdy si to ani neuvědomíme. Takový zapomenutý mobil na palubní desce musí v kokpitu auta odolávat už po patnácti minutách na slunci teplotám od 50 do 70 °C. Telefon se tak velmi rychle dostává na hranici funkčnosti.
Jaké je maximální maximální okolní teplota pro zachování funkčnosti smartphonu? Apple uvádí by neměla přesáhnout 35 °C během používání a 45 °C při nečinnosti. Pro srovnání výrobce smartphonů LG udává funkčnost telefonu až do 50 °C bez ohledu na to, jestli je používán.
Krátkodobé vystavení extrémním teplotám ještě smartphone zpravidla neodrovná, co ale reálně hrozí je exploze baterie. I proto se některé modely telefonů při překročení určité provozní teploty z bezpečnostních důvodů raději samy vypnou.
Když se telefon přehřeje
Pokud jste nechali svůj telefon pěkně vyhřát a nevypnul se sám, raději jej vypněte a nechte ho před dalším používáním trochu vychladnout. Nesnažte se jej za každou cenu nárazově zchladit a už vůbec jej nedávejte do lednice nebo mrazáku. Baterie by takový šok nerozchodila určitě a dost možná byste nevratně poškodili i samotný telefon.
S extrémními teplotami je spojené i rychlejší vybíjení baterie. Tady pozor, rozhodně rozpálený telefon nestrkejte do nabíječky. Teplota zařízení při nabíjení stoupne o dalších cca 5 stupňů, a to už by pro vašeho křemíkového miláčka mohla být konečná…
Ideální je v horku telefon příliš nepřetěžovat - vypněte všechny funkce, které nutně nepotřebujete, jako jsou Bluetooth, wifi, GPS a podobné.
Velký zápřah pro smartphony představuje v létě i jejich používání za volantem. Spuštěná navigace, mobilní data, do toho ještě nějaká ta písnička a aby to baterka utáhla, tak je samozřejmě napíchnutá na nabíječku. Na palubku auta neúprosně praží slunce a telefon trpí. Abyste mu při letních výletech autem alespoň trochu odlehčili, zvažte pořízení držáku na telefon, který se umisťuje do ventilace. Pak stačí zapnout větrák a externí chlazení je na světě.
Notebook je v létě lepší nechat doma
Notebooky mají sice oproti mobilům a tabletům zabudované chlazení, ten miniaturní ventilátor ve vašem ultrabooku má ale kolikrát co dělat, aby uchladil zahřívání při složitějších operačních procesech… Pokud se bez něj alespoň trochu obejdete, v letních vedrech nechte notebook raději doma.
Jenže občas je potřeba vyřídit pár e-mailů po cestě a mnohdy pak potřebujete laptop odložit v autě. V takovém případě jej uložte do tašky, nebo jej zabalte do (suchého!) ručníku a schovejte ho na stinné místo - třeba pod sedačku. Hlavně jej úplně vypněte a nenechávejte počítač v režimu spánku. V opačném případě si rovnou můžete naplánovat cestu do obchodu s bateriemi do notebooku.
A co nepřenosná zařízení a vysoké teploty?
Pokud doma nebo v kanceláři nemáte klimatizaci, pak mohou vysoké teploty potrápit i stálé elektronické zařízení vaší domácnosti nebo kanceláře. I u nich platí, že nejlépe fungují při běžné pokojové teplotě, což je řekněme 18-25 °C. Jak tiskárnám, počítačům, routerům, herním konzolím a další elektronice ve vedrech usnadnit fungování?
Nechte vzduch proudit
Kolem zařízení by měl být dostatek prostoru, aby kolem mohl volně proudit vzduch a zajistil tolik potřebné chlazení. V případě, že je zařízení umístěno v uzavřeném prostoru, ohřátý vzduch cirkuluje stále kolem zařízení a tím se stále více otepluje. V horkých dnech tak dojde snadno k přehřátí, například takového routeru ukrytého ve skříni.
Kam svítí slunce, tam bude muset servisák…
U lidí možná platí, že kam nechodí slunce, tam chodí doktor, elektronika se ale se slunečními paprsky příliš v lásce nemá. Není moudré umisťovat počítač nebo tiskárnu pod okno a vystavovat je slunečnímu svitu. Pokud rtuť na venkovním teploměru stoupá k tropickým teplotám, zvažte přemístění elektroniky do chladnější místnosti. Pomoci může přemístění do nižšího patra domu, nebo rovnou do sklepa. Ve vedrech se tam bude pracovat lépe nejen elektronice, ale i vám.
Neskládejte zařízení na sebe
Jak jsme si už dříve řekli, elektronická zařízení vydávají samy o sobě dost tepla na to, aby vystačilo na jejich přehřátí. Nezatěžujte je tím, že je zaskládáte nejrůznějšími předměty a už vůbec je neskládejte na sebe - zahřívaly by se navzájem.
Očistěte větráky
Počítače a další zařízení, která používají k chlazení zabudované větráky je dobré mít umístěné v bezprašném prostředí - nánosy prachu zpomalují větrák a ucpávají větrací otvory. Obyčejné očištění a vyfoukání prachu a nečistot z útrob zařízení jim usnadní fungování ve ztížených teplotních podmínkách.
Když je nejhůř, prostě to vypněte
Mnoho zařízení má zabudovanou ochranu proti přehřátí. V krajní nouzi se raději vypnou, než aby se uvařily. Pokud sledujete, že se zařízení přehřívá a nevypne se samo, dopřejte mu trochu oddych - vypněte jej a odpojte ze zásuvky.
Inkoustové tiskárny snáší horka hůře než laserové. Proč?
Na vině jsou inkoustové cartridge, které, na rozdíl od práškového toneru do laserových tiskáren, jsou tvořeny směsí pigmentu a různých kapalin - jsou tedy tekuté. Dlouhodobé vystavení tekutých inkoustových náplní teplotám vyšším než 29 °C způsobuje tvorbu vzduchových bublin, které vytlačují inkoust ven z nádobky. Tento fyzikální jev může zapříčinit vylití inkoustu a znečištění útrob tiskárny, což není nic příjemného.
Podobné články
Klimatizace: 7 tipů, jak ji využívat na maximum a hlavně správně
Pokud patříte k lidem, kteří v horkých dnech na moderní zařízení jako klimatizace často spoléhají, možná se vám bude hodit pár doporučení, jak klimatizaci využívat účelně a především s ohledem na své zdraví.
Celý článek »Jak přežít léto v kanceláři
Tento rok se nástup léta trochu opozdil. Respektive opozdil se nástup tropických teplot, které někteří vítají a jiní zase proklínají. Zejména ti druzí vědí, že vyrovnat se s vysokými třicítkami (hovoříme o teplotách, nikoliv o urostlých zástupkyních něžného pohlaví), není vždy snadné. Musíte-li horké dny přetrpět v kanceláři, zkuste se držet našich doporučení, která vám přinášíme.
Celý článek »