Pitva inkoustové tiskárny: Funkce a závady důležitých součástek

11. 4. 2019

11. dubna 2019, 12:42 | Zmáčknete tlačítko a jako mávnutím kouzelného proutku přetečou jedničky a nuly z počítače do tiskárny. Ta během okamžiku elektronický dokument zhmotní na čistém voňavém papíře. Asi je jasné, že uvnitř plastové krabice neotročí zelení mužíčkové, ale přemýšleli jste někdy nad tím, jak funguje tiskárna? Z kterých dílů se skládá a jakou roli hrají jednotlivé součástky v každé tiskové úloze? A co když se něco nepovede? Která část tiskárny může mít vadu na svědomí? Nahlédněte s námi pod kapotu inkoustové tiskárny!

To nejlepší z naší nabídky

Tiskárny, které v současnosti používáme doma a v kancelářích dávno nejsou zařízení určená pouze k tisku. Zpravidla se jedná o multifunkční přístroje, které zvládají i skenovat a kopírovat, dokáží se připojit na internet, disponují Bluetooth připojením a nejrůznějšími sloty na paměťové karty a USB vstupy. My se v tomto článku zaměříme na hardwarové součástky, které tiskárny potřebují ke své hlavní úloze - k tisku.

Rozdíl mezi laserovou a inkoustovou tiskárnou

Hlavní rozdíl mezi laserovou a inkoustovou tiskárnou tkví v technologii nanášení barvy na papír. Zatímco barva v laserové tiskárně podobu suchého prášku a je nanášena na tiskový válec, ze kterého je obtištěna na papír, cartridge inkoustových tiskáren je naplněna tekutým inkoustem, který je vstřikován přímo na papír. Proto se útroby laserových tiskáren od těch inkoustových znatelně liší.

pytva-1-nahled2.jpg
Pohled do útrob inkoustové tiskárny.

 

Pokud doma, nebo v kanceláři používáte inkoustovou tiskárnu, patrně jste měli tu čest nahlédnout do jejích útrob. Minimálně při příležitosti výměny inkoustových cartridgí - jste si mohli všimnout některých viditelných komponentů tiskárny, kterých?

Tisková hlava

Toto zařízení je srdcem inkoustové tiskárny. Tisková hlava vstřikuje pomocí trysek miniaturní kapičky tekutého inkoustu na papír ze vzdálenosti asi 1 mm rychlostí 100 km/h. Použitý systém pro aktivaci tryskání inkoustu se liší dle výrobce tiskárny - termickou metodu tryskání inkoustu v důsledku jeho zahřívání využívají značky Brother, Canon a HP. Společnost Epson používá ve svých zařízení techniku piezoelektrického tisku, kdy krystaly barvy mění skupenství v reakci na elektrické napětí.

Závady tiskových hlav

Vysychání tiskové hlavy není závadou v pravém slova smyslu, vzniká totiž v důsledku delšího intervalu, kdy tiskárna nebyla použita. Zpravidla po několika týdnech nečinnosti je potřeba tiskovou hlavu vyčistit. Pro čištění tiskové hlavy mají tiskárny vlastní režim, jeho spuštění mají na starosti ovladače tiskárny, pokud jejich mechanismus selže, se režim čištění spustit i ručně. Uživatel tiskárny pozná problém s vyschlou tiskovou hlavou jednoduše - na vytištěném dokumentu zůstávají pruhy ze zanesených trysek.

Při častých dlouhotrvajících přestávkách v používání tiskárny se občas stane, že tisková hlava další čištění neustojí a je potřeba ji vyměnit. Důvodem pro výměnu může být i prosté mechanické opotřebení používáním. Tiskové hlavy pro tisk termickou metodou mají tendence se vlivem tepelného namáhání opotřebovávat rychleji než ty piezoelektrické.

Výměna tiskové hlavy tiskárny

U některých modelů tiskáren je tisková hlava součástí inkoustových cartridgí - nahrazuje se tedy při každé výměně barev v tiskárně. Většina modelů tiskovou hlavu snadno vyměnitelnou a po zakoupení náhradního dílu si ji zručný a poučený uživatel zvládne vyměnit i sám. Tiskárny Epson mívají tiskovou hlavu v tiskárnách zabudovanou a její výměna je práce pro specializovaný servis.

Krokový motor tiskárny

Tisk dokumentů a fotografií vyžaduje precizní pohyb tiskové hlavy po stabilizační tyči i jemné posuny papíru, na který se tiskne. Pohyb jednotlivých komponent zajišťují krokové motory, které jsou schopné prostřednictvím ozubených kol posouvat tiskovou hlavou nebo papírem velmi jemně. Na jednu otáčku krokový motor i 200 poloh, ve kterých se může zastavit, a tisková hlava tak může vytisknout i ty nejmenší detaily.

Závady krokových motorů

Krokový motor tiskárnu zpravidla hravě přežije. Naopak, je často důvodem, proč domácí kutilové všeho druhu nefunkční nebo zastaralé tiskárny sbírají. Krokové motory pohání jejich po domácku sestrojené CNC stroje nebo 3D tiskárny.

pytva-2-nahled2.jpg
Krokový motor tiskárny zajišťuje precizní pohyb tiskové hlavy i postupné posouvání papíru tiskárnou.

 

Podavač papíru

Papír k tisku se umisťuje do zásobníku na papír. Odtud jeden list za druhým posouvá podavač papíru, což je jeden, nebo i více plastových válců poháněné krokovým motorem. Pro správnou funkci tohoto zařízení je nezbytné používat papír předepsaný výrobcem tiskárny (odpovídající velikost i gramáž) a jeho přesné vkládání do zásobníku v úhledném stohu. Nezbytnou součástí podavače je separační podložka, která zajišťuje, že si tiskárna vezme vždy jen jeden list papíru.

Závada: Tiskárna nepodává papír

Když tiskárna nepodává papír, může to mít řadu příčin. Nejčastěji se jedná o znečištěný mechanismus podavačů, může jít ale i mechanické poškození. V prvním případě by mělo stačit očistit válce a ozubená kola od prachu. V druhém případě je třeba důkladně prohlédnout, zda se mezi válci nebo po stranách v ozubených kolech nezasekl papír, nebo něco jiného. Pokud by zaseknutý objekt nešel lehce odstranit, raději se obraťte na odborný servis.

Závada: Tiskárna podává více listů papíru současně

Pokud tiskárna podává více papírů současně, může jít o problém softwarového charakteru - zkontrolujte, zda máte v nastavení tisku vybraný správnou gramáž papíru. Jestliže je zde všechno v pořádku, patrně došlo k opotřebení separační podložky a bude potřeba ji vyměnit.

Řídící jednotka

Mozkem tiskárny je deska plošných spojů, jež na starosti komunikaci mezi počítačem a tiskárnou a pomocí ovladačů řídí činnost krokových motorů a tiskové hlavy. Řídicí jednotku propojuje s tiskovou hlavou plochý kabel, který je dostatečně dlouhý na to, aby mohl kopírovat pohyb tiskové hlavy. Řídící jednotka kontroluje činnost i dalších elektronických součástí tiskárny, jako jsou LED indikátory stavu tiskárny, ovládací panel s tlačítky, displej nebo zdroj napájení.

pytva-3-nahled2.jpg
Na obrázku můžete vidět řídící jednotku tiskárny s plochým kabelem.

Závada řídící jednotky

Řešení závad řídících jednotek inkoustových tiskáren patří do rukou odborníků. Takto poškozené zařízení zpravidla odmítá tisk, mnohdy nejde ani zapnout.

Pokud ani po zapojení do zásuvky tiskárna nereaguje na stisknutí zapínacího tlačítka, může se jednat o vadný napájecí kabel. Jeho výměnou se dá snadno zjistit, zda je chyba v kabelu, nebo někde uvnitř tiskárny. Pokud jde tiskárna zapnout, ale odmítá tisknout, může jít o odpojený plochý kabel, který vede k tiskové hlavě. Pokud je dobře dostupný, je možné se jej pokusit znovu zapojit. V každém případě je nejlepší kontaktovat odborný servis a nechat opravu na specialistech.

Související produkty

+ Dárek
CANON BCI-21 (0954A002) - Cartridge TonerPartner PREMIUM, black (černá)
Pro které tiskárny je produkt vhodný?
Černá10mlTonerPartner Skladem
200 Kč
165 Kč bez DPH
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Laserová tiskárna od A do Z: jak funguje

Pokud jste si již prošli „soubojem“ laserová vs. inkoustová tiskárna, a za vítěze vybrali laserovou tiskárnu, možná jste zvědaví, jak tento...

2. 5. 2018  Celý článek »

Laserové vs. inkoustové tiskárny: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Vybíráte-li si právě tiskárnu, velmi pravděpodobně stojíte před dilematem ve formě rozhodnutí mezi laserovou či inkoustovou - tedy dvěma...

10. 8. 2022  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body