Laserová tiskárna od A do Z: jak funguje

02. 5. 2018

2. května 2018 | Pokud jste si již prošli „soubojem“ laserová vs. inkoustová tiskárna, a za vítěze vybrali laserovou tiskárnu, možná jste zvědaví, jak tento přístroj funguje. Více vám prozradí následující řádky.

To nejlepší z naší nabídky

Historické okénko

Úplně první laserovou tiskárnu vyvinul americký inženýr a vynálezce Gary Starkweather ve společnosti Xerox PARC v roce 1971. Tehdy zkusil modifikovat kopírku téže značky. Nápad převzala o pět let později firma IBM, Xerox pak uvedl první komerční model v roce 1977. Do domácností a kanceláří první laserové tiskárny dorazily počátkem osmdesátých let. Byly samozřejmě drahé (cena se pohybovala kolem 3,5 tisíce amerických dolarů) a těžké (vážily i více než 32 kg).

Jak funguje laserová tiskárna?

Proces, na němž je fungování laserových tiskáren funguje, se nazývá elektrografie, respektive xerografie (prozaicky dle Xeroxu). Jde o takzvaný suchý zápis, který k přenosu prášku (toneru) na papír využívá elektrostatické energie.

Slouží k tomu kovový válec s vrstvou polovodiče (nejčastěji selenu) na povrchu. Polovodič mění při osvícení laserovým paprskem odpor. To, zda je část válce nabitá, nebo nenabitá, pak přímý vliv na to, zda se na něm udrží, nebo neudrží barva.

Samotný tisk pak probíhá na základě komunikace s počítačem, zpracování dat, vytvoření obrazu na válec, nanesení toneru a jeho zažehlení do papíru.

Přípravná fáze

Ve fázi komunikace s počítačem si tiskárna převezme informace o tištěné stránce a uloží si je do své paměti. Tato data dále zpracuje a v paměti si vytvoří celou stránku. Určí její velikost, změří okraje, zarovná text nebo zformátuje obrázek a provede takzvanou rasterizaci, tedy rozmístění jednotlivých bodů.

Vytvoření obrazu

Zpracovaná data se pak přenesou na vodivý válec v podobě jakéhosi předobrazu tisku. Laserový paprsek pomocí pohyblivého zrcadélka vykresluje na válec tištěný obraz.

Tisk

Poté přichází na řadu samotný tisk. Na vodivý válec se prostřednictvím magnetické vývojky nanáší toner. Ten se však přichytí pouze na laserem osvícené části válce. V okamžiku, kdy se do kontaktu s válcem dostane papír, se přichycený prášek přenese na jeho plochu. Zároveň tím dojde k vybití válce. Tento proces se opakuje do doby, kdy je na papír přenesen celý obraz.

Zažehlení

Samotný prášek by se na papíře neudržel, je tedy nutné jej takzvaně zažehlit. To zajistí dva válce - přítlačný a zažehlovací. První zatlačí obraz do plochy papíru, druhý jej teplem o hodnotě 200 °C „zažehlí“ do vláken.

Jak vznikají barvy?

K tomu, abyste mohli tisknout na laserové tiskárně barevně, je zapotřebí mít v tiskárně čtyři barevné tonery, takzvané tiskové jednotky. Tyto čtyři barvy jsou azurová (cyan), purpurová (magenta), žlutá (yellow) a černá „klíčovací“ (key). První písmena jejich anglických názvů tvoří zkratku tohoto barevného modelu - CMYK.

Ten pak funguje na takzvaném subtraktivním míchání barev, během kterého se od sebe jednotlivé barvy odečítají. V praxi to znamená, že miniaturní částice tonerového prášku různých barev jsou na stránku nanášeny velmi blízko sebe (na válec se přitom vysvítí obraz pro každou barevnou vrstvu zvlášť). Výsledná barva pak závisí na způsobu prokládání a počtu odstínů.

Toner jako základ

Podstatnou a nenahraditelnou „ingrediencí“ potřebnou pro úspěšný tisk je již několikrát zmíněný toner. A na tonery jsme u TonerPartner odborníci. Podívejte se třeba na nabídku našich alternativních tonerů, jejichž používáním můžete výrazně snížit náklady na tisk.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Co se skrývá uvnitř toneru do laserové tiskárny?

Když dojde barva, jednoduše dokoupíte nový toner a vesele tisknete dál. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, co se uvnitř plastové kazety s...

15. 4. 2019  Celý článek »

Laserové vs. inkoustové tiskárny: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Vybíráte-li si právě tiskárnu, velmi pravděpodobně stojíte před dilematem ve formě rozhodnutí mezi laserovou či inkoustovou - tedy dvěma...

10. 8. 2022  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body