Správný pitný režim aneb jak v létě pít

Přibližně dvě třetiny našeho těla jsou tvořeny vodou. Proto je především v parných letních dnech, kdy se více potíme, tak důležité dbát na dostatečný příjem tekutin. Kolik vody byste měli denně vypít a jaké benefity vám může přinést správný pitný režim?

Proč na správném pitném režimu záleží

Vodu vylučujeme každý den. Naše tělo opouští močí, potem, ale i dalšími základními funkcemi našeho těla - například dýcháním. Dostatek vody v těle, který udržujeme pravidelným pitným režimem, nám umožňuje zbavovat se škodlivých látek, zajišťuje látkovou výměnu v těle a umožňuje našim orgánům plně pracovat (velmi důležitý je především pro správnou funkci ledvin).

Na dostatečném pitném režimu zkrátka stojí správné fungování našeho těla zevnitř, ovlivňuje ale i náš zevnějšek - především zdravý vzhled naší pokožky. Studie ukazují, že více vody v těle souvisí s lepší hydratací pokožky, snižuje projevy stárnutí a má příznivý vliv na akné. Tajemstvím dlouhodobého mladistvého vzhledu tak může být obyčejná čistá voda.

Naopak nedostatečné doplňování tekutin může vést k dehydrataci. s mírným nedostatkem vody můžete pociťovat:

 • únavu,
 • bolest hlavy,
 • malátnost,
 • pomalejší reakce,
 • menší schopnost koncentrace,
 • horší fyzickou i duševní výkonnost.

Už pouhá ztráta 1 % vody z těla snižuje sílu svalů a vytrvalost, proto při větším výdeji tekutin (například při nadměrném pocení při fyzické zátěži) vždy mějte po ruce láhev minerálky nebo stolní vody.

Správný pitný režim pomáhá předcházet zdravotním problémům

Různé studie informují o tom, že chronická dehydratace přispívá k zdravotním problémům jako je obezita, cukrovka, rakovina či kardiovaskulární nemoci. Naopak větší a pravidelný příjem tekutin s sebou nese řadu benefitů.

Větší příjem vody může pomoci předcházet určitým zdravotním problémům, jako je zácpa, infekce močového měchýře, problémy s tlakem nebo riziko vzniku ledvinových kamenů. Správný pitný režim pomáhá také při hubnutí. Dostatek tekutin přispívá k urychlování metabolismu (a tak spalování tuků) a snižuje potřebu více jíst, především pokud před jídlem vypijete skleničku vody.

istock-1183424538.jpg

Jak často pít?

Pitný režim je důležitý. Ale jak často a kolik vody denně pít? Možná jste slyšeli poučku o tom, že byste měli vypít alespoň 8 skleniček (přibližně 2 litry) tekutin denně. Takové pravidlo určitě nemusí vyhovovat každému. Ideální množství vašeho denního příjmu vody se liší na základě různých faktorů:

 • Vaše životospráva - Svůj den si neumíte představit bez několika přestávek na kávu nebo čaj? Tyto nápoje způsobují častější potřebu návštěvy toalety, a tedy větší výdej vody. Více pít byste měli i v případě, že často jíte pálivá, slaná nebo velmi sladká jídla.
 • Počasí a roční období - Při vyšších teplotách se více potíme, v teplých letních měsících si tak vaše tělo bude žádat větší přísun vody než v zimě. Pitný režim proto přizpůsobte aktuálním podmínkám.
 • Prostředí, ve kterém se pohybujete - V teplém a suchém podnebí či v horách s vysokou nadmořskou výškou budete potřebovat větší přísun vody. Více žízniví se můžete cítit i v případě, že trávíte mnoho času venku na sluníčku nebo ve vyhřáté místnosti.
 • Fyzická zátěž - Máte fyzicky náročné povolání, jdete si zacvičit nebo během dne hodně chodíte či stojíte? Pak během dne budete potřebovat více tekutin, abyste vyrovnali nadměrnou ztrátu vody.
 • Zdravotní stav - Pokud jste nemocní, máte horečku nebo trpíte nevolností, opět více pijte, abyste vyrovnali ztrátu tekutin. Více vody se doporučuje pít také v případě, že trpíte určitými chronickými nemocemi (například cukrovkou) nebo berete léky, které přispívají k vylučování více vody z těla.

 

 • Těhotenství a kojení - větší příjem tekutin se doporučuje také těhotným a kojícím ženám. V těhotenství stačí navýšit denní příjem o 0,3 litru, při kojení se doporučuje vypít o 0,7 1 litr tekutin více ve srovnání s vaším běžným denním pitným režimem.

Kolik vody je tedy potřeba vypít? Běžný dospělý člověk a děti od 13 let by měli vypít 40 ml na 1 kilogram své váhy. 70kilový člověk by tak měl denně vypít 2,8 litru tekutin. Tento výpočet nicméně počítá s vaší ideální váhou. Pokud máte pár kilo navíc, do svého výpočtu je nezahrnujte.

Průměrný doporučený denní příjem tekutin u dospělých mužů je 3,7 litru denně, u žen 2,7 litru, tedy o celý litr méně. Nicméně, přibližně 20 % našeho denního příjmu tekutin tvoří voda obsažená v jídle. Nepočítáme-li tedy příjem tekutin z jídla, průměrný doporučený pitný režim by měl vypadat následovně:

 • 3 litry u dospělých mužů
 • 2,1 litru u dospělých žen

Pokud váš jídelníček neobsahuje příliš ovoce a zeleniny (či zkrátka jídla, které obsahuje dostatečné množství vody), měli byste tento nedostatek dohnat pár skleničkami staré dobré vody navíc. Také dětský organismus si žádá více vody:

 • 4-7leté děti by denně měly vypít přibližně 1,6 litru vody,
 • 7-10leté děti 1,8 litru vody,
 • 10-13leté děti 2,1 litru vody.

Jak poznáte, že pijete málo:

 • Poslouchejte signály svého těla. Pocit žízně je spolehlivým ukazatelem, že vaše tělo potřebuje doplnit zásoby vody. Nicméně, v takové chvíli můžete pociťovat příznaky dehydratace (únavu, bolest hlavy apod.).
 • Sledujte barvu moči, ta je nejspolehlivějším ukazatelem, jestli vašemu tělu nechybí tekutiny. Ideální je čirá, světle žlutá moč. Čím je barva moči tmavší, tím je tělo dehydratovanější.

V neposlední řadě záleží i na tom, jaké tekutiny pijete. Ideální je čistá neperlivá voda, která by měla tvořit největší část našeho denního příjmu tekutin. U minerálních vod byste měli být opatrní a pravidelně je střídat s jinými nápoji. Minerální vody s obsahem minerálních látek převyšujících 1 500 mg na litr si dopřejte jednou za čas. Obezřetní by měli být především lidé, které trpí na vysoký tlak nebo se léčí s onemocněním ledvin.

Také džusy, šťávy a další sladké nápoje jsou sice zdrojem tekutin, neměly by ale být jediným nápojem, který přes den pijete. Přidané cukry, barviva a konzervační látky mohou mít neblahý vliv na vaše zažívání, zvyšovat energii a hladinu cukru v krvi. Především u dětí proto dbejte na pestrý pitný režim.

Související produkty

Voda Dobrá voda neperlivá 0,5L / prodej pouze po balení 8ks
Skladem, zítra u Vás
9,70 Kč
8,40 Kč bez DPH
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Kolik kofeinu je v kávě a čaji a kdy byste měli ubrat?

Čaj a káva patří k nejoblíbenějším nápojům na světě. Jsou neodmyslitelnou součástí našeho ranního rituálu, odpoledního relaxu nebo...

Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás