3 funkce, které rozhodují o výběru vhodného skeneru

17. 2. 2020

17. února 2020, 23:04 | Skenery jsou nepostradatelnou součástí domácnosti, kanceláře, grafického studia či fotoateliérů. Vedle běžných stolních skenerů pro občasné naskenování dokumentu existují i zařízení, které umí skenovat oboustranně a bez obsluhy - nebo naskenují třeba diapozitivy. V článku vám poradíme, pod jakými názvy se tyto funkce skrývají a jaká zařízení jimi disponují.

To nejlepší z naší nabídky

V praxi se pro skenování dokumentů, nákresů a dalších typů listů používají nejčastěji dva typy skenerů:

  • Ploché - předloha (dokument) se pokládá na skleněnou plochu, pod níž je snímací zařízení; víko skeneru se přiklopí, snímač řádek po řádku přejede pod předlohou a naskenuje ji.
  • Průtahové - předlohu (samostatný list) skenerem protahuje speciální mechanismus; zařízení dokáže skenovat dokumenty z obou stran současně a je vhodné např. do terénu.

Kromě popsaných typů existují i ruční skenery na dokumenty. Dnes se prakticky nevyužívají - výstup skenování není příliš kvalitní a pro skenování kancelářských dokumentů je prakticky není možné použít.

Moderní kancelářské skenery jsou založené většinou na dvou technologiích: CIS a CCD skenování. Technologii CIS najdete v levnějších zařízeních: využívá jednoduchý jednořádkový snímač. Snímač CCD využívá ke skenování mj. soustavu čoček a zrcadel. Vytváří kvalitnější výstupy a najdete jej u dražších skenerů. Více informací o různých typech skenerů a skenování najdete v článku Jaké existují druhy skenerů a jak fungují?

Vedle skenování je řada skenerů rozšířena o doplňkové funkce, nejčastěji o:

  • automatický podavač dokumentů,
  • automatické oboustranné skenování,
  • adaptér transparentních předloh.

Automatický podavač dokumentů

Pro rychlé skenování mnohastránkových předloh slouží automatický podavač dokumentů. Jeho funkce je patrná z názvu - po jednom přesouvá listy papíru ze zásobníku na skener a odtud do výstupní přihrádky.

Tip na skener s automatickým podavačem dokumentů: EPSON skener WorkForce DS-870

tlaciaren1 L

65 naskenovaných listů za minutu (a 7 tisíc stránek za den), automatické vyčištění nečistot z předlohy i ochrana papíru proti uvíznutí - to je jen část schopností skeneru EPSON WorkForce DS-870.

Automatický podavač disponuje kapacitou 100 listů A4. Na skeneru je možné snímat i papíry s rozměrem A3. Rozlišení snímače dosahuje hodnoty 1 200 DPI, hodí se tedy např. i pro skenování grafických prací.

Díky vysoké rychlosti skenování je EPSON WorkForce DS-870 vhodný např. do kanceláře. Tomu odpovídá i trochu vyšší cena přístroje - 21 308 Kč.

Tip na multifunkční zařízení s automatickým podavačem: HP PageWide Pro 477dw MFP

tlaciaren2 L

Ještě o krok dál než předchozí model jde HP PageWide Pro 477dw MFP. Multifunkční inkoustová tiskárna zvládá rychlý, oboustranný tisk (až 55 str./min) i rychlé skenování (až 25 listů za minutu).

Podavač přístroje pojme 50 stran formátu A4. Výsledné rozlišení snímku můžete nastavit v rozmezí hodnot 75 1 200 DPI.

HP PageWide Pro 477dw MFP je vybavený technologií OCR, která převádí naskenované dokumenty do textové podoby. Nechybí samozřejmě ani funkce kopírování nebo faxu.

Automatické oboustranné skenování

Oboustranný tisk nabírá - i díky jeho šetrnosti k životnímu prostředí - mezi firmami na oblibě, mezi zaměstnanci je už ale méně populární. Při skenování oboustranně potištěných listů musí pracovníci papíry často otáčet po jednom a u skenerů tráví hodiny času.

Problém řeší funkce oboustranného skenování, při kterém zařízení snímá obě plochy dokumentu současně. Tuto funkci často doprovází automatický podavač. Do zásobníku tak stačí vložit štos dokumentů a počkat, než je zařízení z obou stran naskenuje.

Tip na skener s oboustranným skenováním: Canon imageFORMULA P-208II

tlaciaren3 L

Příkladem levného, oboustranného skeneru je Canon imageFORMULA P-208II. Průtahový, snadno přenosný skener (váží jen 600 g) je vybavený zásobníkem pro 10 listů velikosti A4 a za minutu zvládne nasnímat 8 stránek nebo 16 obrázků.

Napájení skeneru řeší USB - Canon imageFORMULA P-208II tak stačí připojit k počítači a během několika vteřin můžete naskenovat třeba důležité dokumenty na poradu.

Díky své kompaktnosti se přístroj hodí i do terénu. Maximální rozlišení skeneru je 600 DPI, doporučené denní zatížení 100 listů. Zařízení je relativně levné, pořídíte jej za 3 673 Kč.

Adaptér transparentních předloh

Adaptérem jsou vybavené skenery určeného pro snímání fotografických materiálů: diapozitivů, negativů, filmů i samotných fotografií. Přístroje s touto funkcí najdou uplatnění ve fotografických studiích nebo v rukou nadšenců do focení.

Tip na skener s adaptérem transparentních předloh: Epson Perfection Photo V600

tlaciaren4 L

Skener Epson Perfection Photo V600, založený na technologii CCD, disponuje optickým rozlišením 12 800 DPI. Přístroj je vybavený držáky na různé typy filmů a předloh, takže je s ním možné naskenovat prakticky jakýkoliv fotografický či filmový materiál.

Součástí skeneru je technologie DIGITAL ICE, která umí detekovat škrábance a prach na předloze (např. na filmu) a automaticky je odstranit. Nechybí ani převod dokumentů na text (technologie OCR) nebo možnost kontroly detailů přes okno s proměnlivou velikostí.

Související produkty

+ Dárek
- 9%
Canon dokumentový skener imageFORMULA P-208II
Skladem

4 431 Kč

4 016 Kč
3 319 Kč bez DPH
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Osoba vkládající výtisk do skenovací plochy multifunkční tiskárny.

Jaké existují druhy skenerů a jak fungují?

Doby, kdy byly skenery v domácnostech velmi vzácné a vyloženě běžnou součástí nebyly ani ve školách, na úřadech či ve firemních kancelářích...

10. 10. 2022  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body