Jaké existují druhy skenerů a jak fungují?

16. 12. 2019

16. prosince 2019, 13:45 | Ve většině domácností jej najedeme jako neoddělitelnou součást multifunkční tiskárny. Nejrůznějších druhů skenerů ale existuje celá řada, od kancelářských stolních a průtahových skenerů, přes čtečky čárových kódů, po stále rozšířenější 3D skenery. Máte ponětí, jak tato zařízení fungují? Po přečtení tohoto článku v tom budete mít jasno.

Skener je zařízení, které snímá 2D nebo 3D objekty a převádí je do digitální podoby. Asi nejznámější a nejpoužívanější jsou ploché skenery dokumentů, které jsou nenahraditelnou výbavou většiny kanceláří a mnohých domácností.

Jak funguje plochý (stolní) skener

Předloha se pokládá na skleněnou desku, ze které ji skener nasnímá a uloží do digitální podoby. Obsluha současných skenerů je nesmírně jednoduchá. Po položení předlohy na desku stačí přikrýt víkem a stisknout tlačítko. Nevýhodou plochých stolních skenerů je možnost pracovat pouze s relativně tenkými předlohami.

Technologie CIS snímání obrazu

Současné stolní skenery fungují na dvou základních technologiích snímání obrazu, podle toho, jakým typem snímače jsou vybaveny.

Levnější modely skenerů používají tzv. CIS (Contact Image Sensor) snímač obrazu. Tento typ senzoru je vybaven pouze jedním řádkem senzorů o šířce skenované předlohy. Jako zdroj světla používá tato technologie LED diody a nepotřebuje složitější optický systém zrcadel a čoček (jako je to v případě technologie CCD, kterou popisujeme dále v tomto článku).

Technologie využívající ke snímaní obrazu CIS senzory je levná, energeticky úspornější a prostorově méně náročná. Přesto se využívá převážně v levných modelech skenerů, a to hlavně kvůli technologickým limitům, jako jsou nemožnost snímání transparentních předloh, nižší rozlišovací schopnost na tmavších plochách obrazu a v důsledku i mnohem nižší kvalita skenování než v případě konkurenčních CCD senzorů.

skenovanie L

Jednoúčelový stolní skener nachází uplatnění spíše v kancelářích než v domácnostech. Tam jeho funkci zpravidla supluje multifunkční tiskárna.

Technologie CCD snímaní obrazu

Kvalitní ploché skenery využívají k práci tzv. CCD (Charge-coupled device) senzor. Jedná se o elektronickou součástku, kterou pro snímání obrazu používají i ve videokamerách, digitálních fotoaparátech, ale i astronomických dalekohledech.

Ve skenerech je tento senzor uzpůsoben k řádkovému snímání. Každý řádek třířádkového snímače snímá jednu ze základních složek světla a pomocí krokového motoru se pohybuje pod předlohou místěnou na skleněné desce skeneru. Na rozdíl od konstrukčně jednodušších CIS snímačů, CCD technologie využívá k zobrazení předlohy soustavu zrcadel a čoček.

Po osvětlení předlohy diodou zachytí senzor odražené světlo a převede jej do digitální podoby. Kvalita snímaného obrazu a detailnost jeho vykreslení je dána počtem řádků a množstvím snímaných bodů na rameni - což odpovídá udávanému rozlišení skeneru v jednotkách DPI (Dots per inch).

Nejstarší technologii skenování využívají bubnové skenery

Bubnové skenery jsou zařízení známé obzvláště polygrafickým profesionálům. Jedná se velká a nákladná zařízení, která dokáží skenovat v nejvyšší možné kvalitě. Na trhu není k dostání kvalitnější, ale zpravidla ani dražší typ skeneru.

Skenování prostřednictvím bubnového skeneru probíhá tak, že předloha je nalepena pomocí kapaliny na průhledný rotující válec a z něj je snímána paprskem. Tato technologie skenování je nejstarší metodou digitalizace fyzických předloh. K naskenování předlohy stačí jediná fotodioda snímající jeden bod. Otočením válce s předlohou o 360 ° získá skener obraz jednoho sloupce předlohy a posune se na druhý sloupec a postupně takto sejme celý povrch bubnu.

Ukázka skenování na bubnovém skeneru

Výsledkem je neuvěřitelně detailní digitální kopie předlohy. Kvalitní bubnový skener dokáže naskenovat předlohu v rozlišení i 12 000 DPI. Využívají se v profesionálních grafických studiích, například pro skenování předloh pro výrobu velkých nástěnných grafik.

Ručním skenerům pomalu zvoní hrana

Ruční skener je menší přenosná verze klasického stolního skeneru. Stejně jako ploché skenery mohou sloužit k digitalizaci dokumentů, fotografií a dalších 2D předloh.

K zachycení předlohy je třeba nad skenerem ručně přejíždět. Nevýhodou je, že pro uspokojivé výstupy je potřeba trocha zručnosti. V kombinaci se zpravidla nízkým rozlišením snímače nemůžeme očekávat z ručního skeneru příliš kvalitní výstupy.

Ruční skenery bývaly pomocníkem při skenování dokumentů mimo kancelář hlavně v minulosti. Dnes dobře poslouží snad jen v případech, kdy předlohu není možné umístit do plochého či průtahového skeneru.

Čtečky čárových kódů jsou taky skenery

Mezi zdaleka nejrozšířenější ruční skenery patří čtečky čárových kódů. Nejčastěji se nimi setkáváme u pokladen, při doručování zboží přepravními společnostmi, nebo ve skladech. Fungují na stejném principu jako ploché skenery - obsahují zdroj světla a čočku světelného senzoru, který analyzuje snímaná data, překládá je do elektronického impulsu a odesílá do počítače.

citacka L

S ručními skenery se setkáváme denně. V podobě čteček čárových kódů jsou neodmyslitelnou součástí pokladen v obchodech.

Průtahové skenery jsou ideální pro skenování v terénu

Užitečným zařízením pro skenování dokumentů mimo kancelář jsou průtahové skenery. Oproti plochým skenerům, kdy se snímač pohybuje pod statickou předlohou, u průtahových skenerů je snímač statický a papír s předlohou se pohybuje skrz skener.

Výhodou průtahových skenerů je možnost oboustranného skenování. Díky kompaktním rozměrům jsou často tato zařízení konstruována jako přenosná. V praxi to znamená, že takový přenosný průtahový skener je vybaven nabíjecím akumulátorem a bezdrátovým připojením. Jeho použití tak není limitováno délkou napájecího kabelu, ale službu udělá i mimo kancelář.

Snad jedinou, zato poměrně zásadní nevýhodou průtahových skenerů je fakt, že zvládá skenovat pouze samostatné listy. Článek v magazínu ani důležitou pasáž z knihy na průtahovém skeneru naskenovat nelze.

Tužkové skenery pomáhají převádět text do digitální podoby

Tužkové skenery, jak samotný název napovídá, mají podobu psací potřeby. Mnohdy jsou označovány i jako digitální zvýrazňovače a, na rozdíl od všech ostatních typů skenerů, není jejich hlavním úkolem pouze digitalizovat obraz, ale rovnou převádí naskenovaný text do digitální podoby.

Tužkové skenery skenují text řádek po řádku a ukládají jej do vnitřního, nebo cloudového úložiště. S texty je pak možné na počítači, tabletu, ale i smartphonu pak přímo pracovat a rovnou je upravovat.

Ukázka funkce digitálního zvýrazňovače

Tužkové skenery oplývají i dalšími nadstandardními funkcemi, velmi užitečný je překlad skenovaného textu do dalších jazyků. Digitalizace tištěných textů pomocí tužkových skenerů je až 30krát rychlejší než prosté přepisování textů do počítače.

3D skenery převádí trojrozměrné objekty do digitální podoby

3D skenery slouží ke skenování reálných objektů, staveb, ale například i k získání informací o reliéfu zemského povrchu. Tato zařízení pracují na základě celé řady nejrůznějších technologií, jejichž detailní rozbor by byl nad rámec tohoto článku. Nelze říct, která technologie 3D skenování je ta nejlepší - každá své výhody a nevýhody a je vhodná k jiným účelům. Pojďme se vysvětlit princip alespoň jedné z nejrozšířenějších technologií - laserového 3D skenování.

Jak funguje laserové 3D skenování

Skenování objektu je realizováno pomocí laserového paprsku, který je schopen zachytit a převést do digitální podoby i ty nejmenší detaily. Díky své přesnosti je tato metoda hojně používána v plánování staveb a geodezii, kde pomáhá získat data i z míst, odkud to jinými technologiemi lze jen obtížně.

Laser funguje u 3D skeneru podobně jako čočka kamery. Je schopný zachytit pouze to, co je v jeho zorném poli. Laserový paprsek je takto promítán na skenovaný objekt a sensor měří vzdálenost povrchu od stanoviště skeneru. Získaná data lze pak snadno převést trojrozměrné sítě a vytvořit tak 3D model.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Vše, co jste kdy chtěli vědět o skenování (ale báli jste se zeptat)

Skenery nebo multifunkční zařízení se skenerem stále častěji nacházejí využití v kancelářích nadnárodních koncernů i malých firem....

10. 6. 2019  Celý článek »

uvod

Průvodce 3D skenery: jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Ještě před několika lety technologie ze sci-fi knížek, dnes běžná rutina. 3D skenování má své nezastupitelné místo v archeologii,...

12. 1. 2020  Celý článek »

Doprava zdarma

pro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body