3 způsoby, jak si v karanténě zachovat zdravý rozum (a pomoci druhým)

13. 4. 2020

13. dubna 2020, 14:00 | Nápor na naši psychiku kvůli „koronavirovým“ opatřením neustává. Přečtěte si, jak se s domácí izolací vyrovnat a jak od trápení ulevit těm, na které pandemie dolehla nejvíc.

Omezení pohybu kvůli koronavirové pandemii platí několik týdnů – a přestože se většina z nás z prvotního šoku vzpamatovala a zavedená opatření přijala za svá, nápor na naši psychiku neustává. Nemůžeme se vídat s rodinou a přáteli; řada lidí musí pracovat z domova, jiní kvůli nynější situaci do práce nemohou. V článku se dozvíte, jak se s domácí izolací psychicky vyrovnat a jak od trápení ulevit těm, na které opatření dolehla nejvíc.

Podle psychologů je důležité vnímat současná omezení v širším kontextu. Zákaz vycházení vám sice přináší určité nepohodlí – ale tím, že zůstanete doma, pomáháte lékařům, záchranářům či pečovatelům. Tedy těm, kteří v době pandemie stojí v první linii a zachraňují životy.

Existuje přitom několik způsobů, jak si i při dlouhotrvající karanténě zachovat klid na duši a nepřijít o rozum.

1) Držte se rutiny

Co pomáhalo přežít za 2. světové války vojákům v zajateckých táborech? Rutina. Životospráva je první věc, která v době krize bere za své – lpět na pracovních i jiných návycích je přitom to nejdůležitější, co pro své psychické zdraví můžete udělat.

Se stresovou situací se vyrovnáme různě. Někteří z nás se přejídají, jiní se obrací k nikotinu či alkoholu, další se nepříjemné období snaží „přeskočit“ nadměrným spánkem. To vše narušuje zažité rytmy a vybírá si daň na naší psychice i fyzickém zdraví.

Jak dodržovat rutinu? Stanovte si pevný harmonogram – ideálně takový, který kopíruje váš pracovní den:

  • vstávejte v pravidelnou dobu (a dodržujte pravidelnou večerku),
  • rozvrhněte si čas pro práci, rodinu a koníčky,
  • pravidelně cvičte (fyzickou aktivitu doporučují např. astronauti, podle kterých je cvičení účinnou zbraní mj. proti ponorkové nemoci).

Náš tip: Naučte se zásadám práce na dálku

Pracujete z domova a nevíte, jak si uspořádat den a pracovní místo nebo jaké nástroje používat? Inspirujte se v našem článku 5 tipů, jak efektivně pracovat z domova v době karantény.

2) Pomozte druhým

Máte kvůli plošné karanténě spoustu volného času a sledovat televizi vás nebaví? Nabídněte pomocnou ruku. V posledních týdnech se objevila řada iniciativ, které se snaží ulehčit život hlavně ohroženým skupinám (hlavně důchodcům a lidé se sníženou imunitou), zdravotníkům nebo členům záchranných sborů.

Zapojit se můžete do některého z následujících projektů:

Šití a doručování roušek – jeden z projektů, který pomohl zásobit nezbytnými ochrannými prostředky celé Česko, je web Dámeroušky.cz. Můžete se zapojit do šití roušek nebo jejich distribuce, opravy šicích strojů nebo dodávání potřebného materiálu. Na stránce najdete i seznam lokálních, facebookových komunit, které se šití věnují.

Chcete pomoci seniorům, např. s nákupem, vyzvednutím léků, venčením psa nebo s různými pochůzkami? Zaregistrujte se do jednoho z následujících projektů:

Domácí tisknutí ochranných štítů pro lékaře – projekt české společnosti Prusa Research (oficiální stránky projektu zde). K tisku vám stačí 3D tiskárna a filamenty PETG, popř. PET. Potřebné instrukce pro tisk najdete v tomto dokumentu.

Pomoc s nalezením léku na COVID-19 – skrze aplikaci folding@home můžete výpočetní výkon svého počítače propůjčit k simulování interakce bílkovin na povrchu virových částic s potenciálním lékem. Bližší informace o hledání účinné látky proti koronaviru si můžete přečíst tady.

Darování krve – cílem iniciativy #damekrev je najít nové dárce různých krevních skupin. Řada stálých dárců je nyní v karanténě, popř. spadá do ohrožené skupiny. Tvůrci projektu odhadují, že kvůli současné situaci brzy nastane nedostatek krve pro pacienty a jedince po vážných úrazech. Zapojit se můžete vyplněním e-mailu, svého telefonu a krevní skupiny (znáte-li ji). V případě nedostatku krve se vám ozve transfuzní stanice.

istock-1138429580-nahled2.jpg

3) Věnujte se koníčkům a rodině

Řada z nás se točí ve věčném kolečku „práce – domácí povinnosti – spánek“. Často si neodpočineme ani o víkendu; buď se věnujeme rodině, nebo relaxujeme u seriálů a filmů. Většinu koníčků posouváme na později, „budeme mít čas“.

A právě domácí izolace nám čas navíc poskytla. Tak proč jej trávit dalšími řadami nekonečných seriálů a nevěnovat se našim někdejším vášním?

Napište povídku, kterou jste vždy chtěli vytvořit. Vraťte se ke hře na hudební nástroj. Přečtěte knížky, ke kterým jste se zatím nedostali – nebo si kupte nové publikace a podpořte knižní trh, který je kvůli současným opatřením v krizi.

Nezapomínejte ani na rodinu. Běžte s partnerem a dětmi na procházku do parku (samozřejmě s rouškami) a zavolejte starším příbuzným. Uděláte jim radost – právě na ně doléhá sociální izolace nejvíce a i krátkým telefonátem jim vnesete do života naději.

Co dělat, pokud je nejhůř?

Nedaří se vám držet negativní emoce na uzdě? Nestyďte se a proberte své problémy s odborníkem. Využít můžete např. bezplatnou linku psychologické pomoci Charity České republiky (provozuje několik krizových linek – rozcestník najdete na této stránce).

Psychologickou pomoc zdarma nabízí (pod volbou 5) také „koronavirová“ linka 1212 nebo několik stovek psychoterapeutů v rámci projektu #delamcomuzu. Ti vás také v případě potřeby nasměrují na odbornější, lékařskou pomoc.

Za TonerPartner vám přejeme, současnou situaci zvládáte co nejvíce s nadhledem. 

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

5 tipů, jak efektivně pracovat z domova v době karantény

Pandemie koronaviru přinutila část zaměstnanců k práci z domova. Pro některé jedince je home office (téměř) denním chlebem. Jiní se ocitli...

18. 3. 2020

Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás