Závady laserových tiskáren: kdy se ještě vyplatí oprava?

19. 10. 2020

19. října 2020, 10:00 | Laserová tiskárna je těžce pracujícím „členem“ kanceláře. Není proto divu, že u dříve či později k nějaké poruše dojde. Přečtěte si, jak závadu rozeznat a jak ji vyřešit tak, aby co nejméně zatížila vaši peněženku. V článku postupujeme od nejméně nákladných řešení po ta, která váš rozpočet přeci jen trochu zatíží.

To nejlepší z naší nabídky

Opravit poškozený díl, nebo koupit nový? Základním rozlišovacím znakem je stáří komponenty a její předpokládána životnost.

Pokud se díl porouchal a výrobcem udávanou životnost už nějaký čas za sebou, doporučujeme investovat do nové součástky. Jeho další údržba by byla neekonomická a opravu by bylo pravděpodobně třeba opakovat. Zastaralé součástky také snižují kvalitu tisku a mohou poškodit další díly tiskárny.

Zejména dávejte pozor na:

  • životnost tiskárny jako celku (udává se v počtu vytištěných listů při 5% pokrytí),
  • životnost optického válce.

Přečtěte si, jak laserové tiskárny fungují
Abyste následující text lépe pochopili, měli byste vědět, na jakém principu laserová tisková zařízení fungují a co je např. optický válec, zapékací jednotka a další komponenty. Vše zjistíte v článku Laserová tiskárna od A do Z: jak funguje.

Co za těmito problémy nejčastěji stojí?

Softwarové chyby

Jeden z nejčastějších druhů problémů se projevuje špatnou komunikací mezi tiskárnou a zařízením ze kterého tisknete. Typická je pro něj nulová odezva po odeslání souborů k tisku.

Zastaralé ovladače

Nejprve zkontrolujte, zda máte nainstalované aktuální ovladače (drivers); výrobci vydávají pravidelné aktualizace, které obsahují bezpečnostní záplaty a zajišťují kompatibilitu s aktuálními verzemi operačních systémů. Ovladače nejznámějších výrobců naleznete na těchto odkazech:

Na kolik vás toto řešení vyjde? Ovladače poskytují výrobci tiskáren zdarma, stačí je stáhnout.

Blokace tisku firewallem

Signál mezi koncovým zařízením a tiskárnou často blokuje firewall, resp. antivirus, který na svém počítači - či ve své firemní síti - využíváte. Komunikaci mezi tiskovým zařízením a vaším počítačem povolíte udělením výjimky ve firewallu. Někdy také pomůže restart tiskárny.

Na kolik vás toto řešení vyjde? Nastavení výjimky zvládne každý trochu zkušenější uživatel; ve firmách tyto problémy řeší síťoví specialisté.

2-nahled2.jpg

Problémy s tonery

Samostatnou kapitolou jsou problémové náplně do tiskárny. Nejčastěji se projevují šmouhami na vytištěném dokumentu. Příčinou bývá únik několika zrnek tonerového prášku, které se dostane přes válec na papír a zapékací jednotka jej zafixuje.

Tento problém se může objevit jednorázově, např. po vložení náplně do tiskárny. Vyřešíte jej vytištěním několika listů papíru. Pokud se prášek sype z čerstvě vybaleného toneru, náplň ihned reklamujte a poohlédněte se po kvalitnějším toneru.

Ušetříte si tím starosti i s dalšími komponentami; nekvalitní náplně totiž snižují životnost optického válce a zapékaci jednotky (viz dále).

Na kolik vás toto řešení vyjde? Náklady na „protištění“ několika listů jsou v řádu korun. Investice do kvalitních alternativních tonerů je vyšší než u neověřených náplní, ale zároveň několikanásobně nižší než u originálních cartridgí.

Poruchy optického válce

Optické válce jsou náchylné na poškození částečkami nečistot, které se na dostávají z listů papíru. Poruchový válec se projevuje tiskem vodorovných pruhů. Tento problém může způsobovat i překročená životnost součástky.

Znečištěný optický válec

Znečištěný optický válec můžete zkusit vyčistit, jde ale o riskantní záležitost, při které hrozí jeho nevratné poškození. Alternativou je pak nákup nového válce.

Válec je vyměnitelná komponenta, takže jej bez problémů z tiskárny vyjmete. Vždy se při tom řiďte pokyny výrobce.

Postup čištění:

  1. Nasaďte si rukavice a vyjměte optický válec z tiskárny. Nedotýkejte se povrchu holýma rukama - mastnota a pot by polovodičovou vrstvu poškodily.
  2. Válec očistěte mikrovláknovým ubrouskem, který napustíte lihem, toluenem či jiným organickým rozpouštědlem. Nepoužívejte vodu, a to ani destilovanou. Nechte válec oschnout a vraťte jej zpět.

Na kolik vás toto řešení vyjde? Náklady na malou lahvičku technického lihu jsou několik desítek Kč.

3-nahled2.jpg

Prošlá životnost optického válce

Pokud problém s horizontálními pruhy přetrvává, je polovodičová vrstva součástky pravděpodobně za hranicí životnosti. Problém vyřešíte nákupem nového válce.

Dobrou orientační pomůckou je počet náplní, které jste od pořízení válce vyměnili; optické válce mají oproti tonerům 3krát 4krát delší životnost.

Na kolik vás toto řešení vyjde? Nový optický válec stojí vyšší stovky nižší tisíce korun.

Vady dalších komponentů

Porouchat se mohou i komponenty, o jejichž existenci možná nemáte ani tušení. Řešením je zpravidla výměna vadné součástky. Zásah do tiskárny doporučujeme přenechat certifikovanému technikovi.

Porucha podavače (separátoru)

Zařízení, které k tisku podávat listy papíru, je náchylné na znečištění prachem, Následkem je zablokování podávacího mechanismu. Někdy je problémem únava materiálu - podavač se „ošoupe“ a neplní svou funkci.

Nejprve zkuste separátor vyčistit s použitím utěrky z mikrovlákna a isopropanolu. Pokud čištění nepomůže, je řešením výměna podavače.

Na kolik vás toto řešení vyjde? Lahvičku isopropanolu a mikrovláknový hadřík seženete do 100 Kč. Cena nového separátoru se - dle modelu tiskárny - pohybuje mezi 150 a 1 000 Kč. Výměnu doporučujeme svěřit autorizovanému servisu; cena za cca 30minutovou práci je několik stovek korun.

Poruchy zapékací jednotky

Tento díl se stará o zapečení tonerového prášku do papír. Poškodit jej můžete neopatrnou manipulací při výměně tonerů. Životnost zapékací jednotky výrazně snižují také nekvalitní náplně.

Zapékací jednotku je možné v některých případech opravit, většinou je ale oprava časově náročná a s nejasným výsledkem. Pokud jsou s tímto dílem problémy, doporučujeme jeho výměnu.

Na kolik vás toto řešení vyjde? Originální zapékací jednotka stojí od 3 000 do 30 000 - záleží na modelu tiskárny. U firem bývá pravidlem, že výměnu zapékací jednotky zajišťuje (bez dalších poplatků) dodavatel tiskárny, se kterým je uzavřena servisní smlouva. Platí, že pokud oprava přesahuje cenu tiskárny, je lepší pořídit kompletně nové zařízení.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Laserová tiskárna od A do Z: jak funguje

Pokud jste si již prošli „soubojem“ laserová vs. inkoustová tiskárna, a za vítěze vybrali laserovou tiskárnu, možná jste zvědaví, jak tento...

2. 5. 2018  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body