Co se skrývá uvnitř toneru do laserové tiskárny?

15. 4. 2019

15. dubna 2019, 12:00 | Když dojde barva, jednoduše dokoupíte nový toner a vesele tisknete dál. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, co se uvnitř plastové kazety s tonerem ukrývá? Proč je černý toner černý a jaká je jeho hlavní složka?

To nejlepší z naší nabídky

Není náplň jako náplň

Asi tušíte, jak funguje inkoustová tiskárna - tisk na starosti tisková hlava, která stovkami trysek o průměru lidského vlasu stříká mikroskopické kapičky inkoustu přímo na papír. To laserová tiskárna funguje na principu xerografie, která využívá elektrostatické energie k přichycení mikroskopických částeček toneru na papír. Toner do laserových tiskáren tedy, na rozdíl od inkoustu v cartridgích, není tekutý, ale suchý.

Složení práškového toneru

Toner je vlastně velmi jemně namletý plast. V závislosti na modelu tiskárny a konkrétním výrobci, toner může obsahovat 85-95 % polyesteru. V minulosti se v tonerech používaly i jiné druhy plastu, například styren-akrylát, od kterého výrobci postupně upustili kvůli jeho nízké efektivitě a prokázané toxicitě pro lidský organismus. Moderní laserové tiskárny tak zapékají na papír mikročástice stejného druhu plastu, ze kterého se vyrábí PET lahve na balené nápoje.

Kvalita tisku laserové tiskárny závisí na kvalitě použitého toneru. Čím jemnější plastový prášek toner obsahuje, tím kvalitnějšího výsledku je schopná tiskárna dosáhnout. Z toho důvodu se vyplatí používat kvalitní tonery od ověřených výrobců.

pitva-tonera-1-nahled2.jpg
Základní CMYK barvy toneru do laserové tiskárny10-.png

Další příměsi tonerového prášku

Polypropylenový vosk - tento druh plastu výrobci do tonerů přidávají, aby se plastové částečky polyesteru nelepily na zapékací jednotku laserové tiskárny. Ta na svědomí tepelnou a tlakovou fixaci toneru na papír. Díky tomuto procesu se výtisk z laserové tiskárny ani bezprostředně po vytištění na papíře nerozmazává.

Saze (uhlíková čerň) - Saze vznikají spalování na uhlík bohatých organických paliv a byly používány jako černé barvivo od pradávna. Tiskařský průmysl by se bez nich neobešel dodnes, jsou důvodem, proč je černý toner černý.

Další barvy tonerů - Barevné laserové tiskárny používají pro míchání celého spektra barev tři základní barvy - žlutou, azurovou a magentu. Částečky plastu v toneru jsou dobarveny jednotlivými pigmenty. Žlutou barvu na svědomí žlutý pigment 180, tzv. diarylová žluť, azurovou tvoří modrý pigment 15:3 - ftalocyanin měďnatý a magenta obsahuje červený pigment 122, tzv. chinakridonová červeň.

Mikronizovaný oxid křemičitý - Pevné látky mají větší tření než kapaliny. Aby se snížilo tření jednotlivých částic uvnitř tonerové kazety, je tonerová směs obohacena o mikročástice skla (oxid křemičitý). Ty současně zabraňují vzájemnému ulpívání částic na sobě urychlují přenos část a tím i celkový proces tisku.

Činidla pro kontrolu náboje - prášková barviva mají ještě jednu vlastnost, kterou je potřeba kontrolovat aditivy. Elektrifikační vlastnosti tonerů, kdy dochází ke změnám náboje jednotlivých částic, mohou zhatit i celou tiskovou úlohu. V tonerové směsi tak nejdeme i různá činidla pro kontrolu náboje, nejčastěji zinek, chrom, nebo železo.

pitva-tonera-2-nahled2.jpg
Co v sobě ukrývá toner do laserové tiskárny?

Další součástky toneru do laserové tiskárny

Práškový toner je umístěn v plastové kazetě, která je odnímatelná a samozřejmě vyměnitelná. Na rozdíl od většiny inkoustových cartridgí, jež plní funkci pouhé plastové nádobky na inkoust, součástí toneru laserové tiskárny jsou i další komponenty nezbytné pro tisk.

Magnetická vývojka zajišťuje přesun toneru na vodivý válec (OPC válec) pomocí elektrostatického náboje. Částice toneru jsou nabité negativně, zatímco vývojka pozitivní náboj. Částice se tak ze zásobníku toneru přenese rovnou na OPC válec, kde je připravený laserem vykreslený obraz k vytištění.

Mezi magnetickou vývojkou a zásobníkem toneru se nachází regulační stěrka (tzv. doctor blade), která zodpovídá za to, že se na OPC válec přemístí přesně určené množství toneru a za jeho rovnoměrné rozmístění.

pitva-tonera-3-nahled2.jpg
Vodivý (OPC) válec toneru do laserové tiskárny

 

Vodivý (OPC) válec je vyrobený z několika vrstev kovu. Základem je hliníková trubička, na které je nanesen adhezní podklad pro vrstvu polovodiče, která se nachází nad ní. Válec je pokryt ještě tenkou ochranou vrstvou, která je prostupná pro paprsek laseru a současně chrání polovodič před ulpíváním toneru a jiných částic. Nejčastěji OPC válec zelenou barvu, ale rozhodně to není pravidlo - vždy záleží na typu polovodičů, ze kterých jej vyrobený.

Stěrka OPC válce se stará o to, aby byl válec neustále čistý. Stírá neupotřebené zbytky toneru z jeho povrchu a umisťuje je do odpadního kontejneru. To se děje hlavně v případech, kdy byl OPC válec nabit, ale k samotnému tisku nedošlo.

Pečeť tonerového zásobníku (seal) funguje jako těsnění, které zabránit vysypávání toneru při manipulaci. Jedná se o tenkou vrstvu lepidla a stužku, kterou je potřeba odstranit před vložením tonerové kazety do tiskárny.

Nabíjecí elektroda (primary charge roller) elektrostaticky nabijí povrch OPC válce. To probíhá vždy po dokončení předešlého cyklu setřením OPC válce od přebytečného toneru.

Díky nabití je vodivý válec připravený přijmout obraz, který do něj vykreslí laser.

Mikročip je také součástí toneru. Slouží ke komunikaci mezi tonerovou kazetou a tiskárnou (počítačem). Uchovává v paměti počet vytištěných kopií, hlídá pokrytí stránek tiskem a má tak přehled o zbývajícím množství toneru v kazetě. Díky mikročipu tiskárna dokáže poznat i nesprávně zasunutou kazetu a upozornit uživatele, aby problém napravil.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Laserová tiskárna od A do Z: jak funguje

Pokud jste si již prošli „soubojem“ laserová vs. inkoustová tiskárna, a za vítěze vybrali laserovou tiskárnu, možná jste zvědaví, jak tento...

2. 5. 2018  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body