RGB vs. CMYK: jak dosáhnout při tisku nejlepších výsledků?

16. 11. 2020

16. listopadu 2020, 10:00 | Představte si, že tisknete důležitou prezentaci na poradu. Zdánlivě nic obtížného - stačí zadat tisk. Jenže pak si všimnete, že barvy na vytištěných materiálech úplně nesedí. V porovnání se zdrojovým souborem nejsou tak jasné a třeba zářivé zelenou z předlohy nahradil temnější odstín. Jakou roli v tom hrají barevné modely RGB a CMYK a především - jak dosáhnout stejných barev jako na obrazovce?

To nejlepší z naší nabídky

RGB a CMYK jsou dva barevné modely, které se využívají pro reprodukci různých barev na obrazovkách elektronických zařízení a na papíře. Jejich názvy jsou zkratkou pro základní barvy, které se k míchání odstínů využívají:

  • RGB: červená (red), zelená (green) a modrá (blue),
  • CMYK: azurová (cyan), purpurová (magenta), žlutá (yellow) a černá (key).

Důvody, proč třeba mobily a tiskárny nevyužívají stejné barevné modely, uvádíme níže. Zatím je třeba spokojit se s tím, že model RGB vykresluje fotky a obrázky na displejích elektronických zařízení a CMYK se používá při tisku. Základní rozdíly shrnuje tato tabulka:

RGB

CMYK

základní barvy

červená, zelená, modrá

azurová, purpurová, žlutá, černá

míchání barev

aditivní (sčítání barev)

rozdílové (odečítání barev)

barevný rozsah

všechny existující barvy

90 % barevného rozsahu RGB (záleží na zařízení)

využití

zařízení s vlastním zdrojem světla

papír a další povrchy bez vlastního zdroje světla

Jak je z tabulky patrné, dokáže barevný rozsah CMYK namíchat nejvýše 90 % odstínů z barevného modelu RGB. Problémy jsou hlavně s odstíny světle zelené, růžové a oranžové. Tyto barvy proto tiskárna nahrazuje - a výsledkem je dobře známý nesoulad mezi předlohou na displeji a výtiskem na papíru:

1-nahled2.png

Vlevo originální fotografie, jak ji uživatel vidí na monitoru. Vpravo pak stejný snímek po vytisknutí.

Naštěstí existuje několik způsobů, jak se tomuto nepříjemnému překvapení vyhnout. Nejprve se ale podívejme, proč dva odlišné barevné modely vůbec existují.

RGB model

Tento barevný model je zaměřený na vyzařování světla - logicky jej proto používají elektronická zařízení. Červená, zelená a modrá, které RGB zobrazení využívá, jsou základní barvy vnímané lidským okem. Všechny ostatní odstíny pak vznikají složením této barevné trojice v různých poměrech.

A stejně jako ve tmě kvůli absenci světla „vidíme“ černou barvu, jsou v nepřítomnosti světla černé i monitory obrazovek či televizí. RGB model dokáže namíchat všechny existující barvy (asi 16,7 milionu různých odstínů). Kombinací tří základních barev pak vzniká bílá.

CMYK model

Model CMYK, jehož výchozí barvou je bílá, je založený na odrážení světla. Tyto vlastnosti předurčují jeho využití při tisku na papír a další bílé plochy.

Smícháním základních barev (azurové, purpurové a žluté) vzniká černá, v praxi se černá do tonerů přidává jako samostatná barva. Důvody jsou ryze ekonomické: pokud by se využívaly jen tonery se základními odstíny, byla by spotřeba náplně enormní. Pro dosažení sytě černé by navíc byl potřeba naprosto precizní soutisk, což by se odrazilo ve vyšších cenách tiskových technologií.

Zajímavosti je, že při tisku barev se nepotiskuje celá plocha papíru; např. světle růžová vzniká pokrytím bílé plochy miniaturními purpurovými tečkami s relativně velkými rozestupy (tzv. rastrováním). Kvůli omezené optice lidského oka výsledný obraz nevnímáme jako sytě purpurové body na bílém pozadí, ale jako bledě růžovou.

2-nahled2.png

Příklady rastrování, tedy skládání různě velikých teček azurové, žluté a purpurové. Výsledný obraz vnímá lidské oko jako různé barvy.

Převod mezi RGB a CMYK modely

Důvod, proč se oba modely využívají, je tedy jednoduchý: tiskové předlohy si zobrazujeme na elektronických zařízeních, pro které je přirozené využívání RGB barev. Samotný výtisk je ale na papíře, kde zase „lépe fungují“ CMYK odstíny.

Barvy jednotlivých modelů jsou k sobě komplementární: zelená je na opačné straně spektra než purpurová, modrá je opačně než žlutá a červená naopak než azurová. Bílá je pak opačně než černá.

3-nahled2.jpg

Problémem je, že barevná škála (tzv. gamut) modelu CMYK je omezená - nedokáže namíchat např. jasně oranžovou, fialovou a zelenou. Při tisku tak ovladače tiskárny převádějí „nevytisknutelné“ odstíny na barvy, které tonery dokáží namíchat.

Jak si poradit? Možností je několik:

  • náhled výsledného tisku v některém CMYK konvertoru,
  • příprava tiskových dat (prezentací, infografik apod.) v programu podporujícím CMYK rozlišení,
  • využití tzv. hexachromových tiskáren.

CMYK konvertory

V těchto nástrojích si můžete zobrazit, jak bude váš snímek či obrázek po vytisknutí vypadat. Slouží jako vodítko pro případné úpravy nebo využití speciální tiskárny.

Mezi známé online nástroje patří např. rgb2cmyk.org nebo Aconvert (umožňuje konverzi různých souborů do CMYK výstupu).

Grafické programy s CMYK zobrazením

Tyto aplikace využívají zejména tiskaři a grafici; mají omezené barevné spektrum, takže výsledná grafika je po vytisknutí totožná s předlohou. Software ale samozřejmě neřeší odlišné tiskové výstupy u již existujících fotografií nebo ilustrací.

Nejznámějšími grafickými programy s CMYK zobrazením jsou GIMP (je potřeba nainstalovat plugin Adobe ICC Profiles) a Adobe Photoshop.

Hexachromové (šestibarevné) tiskárny

Ultimátním řešení pro tištění fotek a ilustrací přesně dle předlohy představují tiskárny s tzv. hexachromovým tiskem, které využívají šestici základních barev. Existuje několik hexachromových modelů, mezi nejrozšířenější patří:

  • CMYKOG od firmy Pantone; k základní tiskové čtveřici barev přidává navíc oranžovou (orange) a zelenou (green),
  • CcMmYK model se světle purpurovou (light cyan) a světle modrou (light magenta) navíc.

Model CcMmYK využívá např. tiskárna Epson L850. Zařízení využívá tankový systém; součástí dodávky je šest 70ml inkoustových náplní, se kterými vytisknete 1 800 fotografií.

4-nahled2.png

Tisk věrný předloze umí také tiskárna Epson L810, ke které nabízíme příslušnou šestici inkoustových barev.

Související produkty

+ Dárek
EPSON tiskárna ink EcoTank L850, 3v1, A4, 38ppm, USB, LCD panel, Foto tiskárna, 6ink
Skladem
12 154 Kč
10 044 Kč bez DPH
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Inkoustová tiskárna na tankový systém - konec trápení

Zejména v domácnostech jsou inkoustové tiskárny stále velmi oblíbeným přístrojem na tisk dokumentů i fotografií. Nejsou drahé, snadno se...

16. 9. 2019  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body