Druhy čajů, které zaženou stres a naladí lepší náladu
Únava, stres, úzkost i nedostatek schopnosti soustředit se narušují naši duševní rovnováhu. Nedaří se vám najít ten správný balanc? Možná vám ho pomůže objevit ten správný hrnek čaje.

Čaj proti stresu a úzkostem
Na někoho působí uklidňujícím dojmem už samotný rituál přípravy čaje. Právě čajové obřady dříve sloužily k efektivní relaxaci a vnitřnímu uklidnění v řadě kultur, ze kterých bychom si měli vzít příklad i v dnešní uspěchané společnosti. Jako účinný čaj proti stresu se často vyhledává japonský čaj, zelený čaj nebo čaj z meduňky, máty i matcha.
Heřmánkový čaj
S heřmánkem nešlápnete vedle. Je totiž známý svými relaxačními a uklidňujícími vlastnostmi, proto je ideálním čajem proti stresu a úzkosti. Heřmánkový čaj má pozitivní vliv na náš mozek a přispívá k celkovému zklidnění našeho organismu. Proto po něm sáhněte i v případě, že hledáte cestu ke snadnějšímu usínání.
Uklidňující účinek ale není jedinou výhodou heřmánkového čaje. Sušený květ heřmánku je známý protizánětlivými, protikřečovými a dalšími léčivými vlastnostmi, včetně uvolnění při menstruačních potížích. Z čaje se připravují také obklady na otoky a používá se při léčbě kožních zánětů nebo lehkých popálenin.
Při chronickém stresu se doporučují 1-2 šálky heřmánkového čaje denně, maximální doporučená denní dávka jsou 3 hrnečky čaje denně.
Levandulový čaj
Také levandule patří k bylinkám, které pozitivně působí na odbourání stresu a navození pocitu relaxace. Levandulový čaj dobře pomáhá při trávení a tiší nervy. Používá se proti bolestem hlavy, migrénám a proti nespavosti. Levanduli také často najdete jako součást různých čajových směsí nebo ozvláštnění klasických čajů (jako jsou například černé čaje).
Z levandule si ale nemusíte dělat pouze čaj. Proti stresu pomáhá uklidňující levandulová koupel, kterou si můžete připravit z litru silného nálevu z květů. Pokud nemáte čaj na výrobu nálevu, zavěste sáček s levandulí do proudu horké vody. A pokud si sáček s levandulí dáte do skříně, její vůně odpudí nevítané šatní moly.

Čaj proti únavě a pro lepší soustředění
Ať už potřebujete vydržet déle bdělí, nebo bojujete s chronickou únavou, zkuste vsadit na rooibos, čaj ze zázvoru nebo lékořice, které vám dodají potřebnou energii. Kromě sáhněte také po skořici, která vedle únavy bojuje proti trávicím potížím a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Čaj proti únavě doplňte také o pomeranč, bohatý zdroj vitamínu C, který pomáhá odbourat fyzickou i mentální únavu.
Zelený čaj se popere s řadou neduhů
Zelený čaj je známý řadou zdraví prospěšných benefitů. Posiluje funkce mozku, které mají na starost řešení myšlenkových úloh a úkolů. Určitě vás nezklame, pokud hledáte čaj na soustředění, který vám pomůže zvýšit produktivitu v práci nebo pozornost při studiu.
Zelený čaj obsahuje kofein, který pozitivně ovlivňuje emoce a pocity radosti. Ty tam budou úzkosti i špatná nálada! S jeho pomocí se tak lépe poperete s ospalostí a najdete větší motivaci. Vedle kofeinu, který snižuje chuť k jídlu, čaj obsahuje také velké množství antioxidantů, které podporují správnou funkci metabolismu. Díky tomu může být vaším podporujícím parťákem v procesu hubnutí.

Pozor: Víte, kolik kofeinu denně je bezpečné? Přečtěte si článek o tom, kolik kofeinu je v kávě a čaji a jak poznáte, že ho konzumujete příliš.
Tip na to pravé letní osvěžení: Jak udělat ledový čaj?
Ledový čaj je chutnou záchranou pitného režimu v parných letních dnech a vhodnou záminkou alespoň k pár minutám odpočinku. Navíc ho zvládnete připravit raz dva.
Na výrobu domácího ledového čaje se hodí většina černých čajů, zelený i bílý čaj, rooibos nebo ovocné čaje, pro svůj “ice tea” tak nepotřebujete nic speciálního. Stačí sáhnout po svém oblíbeném čaji nebo po tom, který zrovna máte doma. S tímto receptem si můžete dopřát také svůj čaj proti stresu nebo únavě i v případě, že na klasický teplý čaj zrovna nemáte chuť.
Jak udělat ledový čaj:
- Na 1 litr vody použijte 3 sáčky kvalitního čaje, v případě sypaného čaje použijte přibližně 15 gramů.
- Čaj zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 2-4 minuty (vždy se řiďte návodem na krabičce).
- Poté čaj vyndejte a dochuťte cukrem, medem, sirupem či jiným dochucovadlem, které máte rádi.
- Nakonec čaj prudce zchlaďte větším množstvím ledu. Právě prudkým ochlazením získáte onu věhlasnou intenzivní chuť ledového čaje.
Teď už víte, jak udělat ledový čaj. Nebojte se experimentovat s různými příchutěmi, dochucením plátky citronu a použitím dalšího ovoce. Ledový čaj můžete připravit také za studena, tzv. macerací. Chuť čaje se ve studené vodě rozvíjí postupně, proto ho ideálně nechte v ledničce, louhujte přes noc a ráno doplňte ledem. Na zdraví!
Podobné články

Kolik kofeinu je v kávě a čaji a kdy byste měli ubrat?
Čaj a káva patří k nejoblíbenějším nápojům na světě. Jsou neodmyslitelnou součástí našeho ranního rituálu, odpoledního relaxu nebo způsobem, jak nakopnout koncentraci v kanceláři i na home officu. Kolik kávy denně můžete vypít a jaké množství kofeinu už pro vás může být nebezpečné?
Celý článek »
Správný pitný režim aneb jak v létě pít
Přibližně dvě třetiny našeho těla jsou tvořeny vodou. Proto je především v parných letních dnech, kdy se více potíme, tak důležité dbát na dostatečný příjem tekutin. Kolik vody byste měli denně vypít a jaké benefity vám může přinést správný pitný režim?
Celý článek »