Druhy čajů, které zaženou stres a naladí lepší náladu

02. 8. 2021

2. srpna 2021, 11:07 | Únava, stres, úzkost i nedostatek schopnosti soustředit se narušují naši duševní rovnováhu. Nedaří se vám najít ten správný balanc? Možná vám ho pomůže objevit ten správný hrnek čaje.

To nejlepší z naší nabídky

Čaj proti stresu a úzkostem

Na někoho působí uklidňujícím dojmem samotný rituál přípravy čaje. Právě čajové obřady dříve sloužily k efektivní relaxaci a vnitřnímu uklidnění v řadě kultur, ze kterých bychom si měli vzít příklad i v dnešní uspěchané společnosti. Jako účinný čaj proti stresu se často vyhledává japonský čaj, zelený čaj nebo čaj z meduňky, máty i matcha.

Heřmánkový čaj

S heřmánkem nešlápnete vedle. Je totiž známý svými relaxačními a uklidňujícími vlastnostmi, proto je ideálním čajem proti stresu a úzkosti. Heřmánkový čaj pozitivní vliv na náš mozek a přispívá k celkovému zklidnění našeho organismu. Proto po něm sáhněte i v případě, že hledáte cestu ke snadnějšímu usínání.

Uklidňující účinek ale není jedinou výhodou heřmánkového čaje. Sušený květ heřmánku je známý protizánětlivými, protikřečovými a dalšími léčivými vlastnostmi, včetně uvolnění při menstruačních potížích. Z čaje se připravují také obklady na otoky a používá se při léčbě kožních zánětů nebo lehkých popálenin.

Při chronickém stresu se doporučují 1-2 šálky heřmánkového čaje denně, maximální doporučená denní dávka jsou 3 hrnečky čaje denně.

Levandulový čaj

Také levandule patří k bylinkám, které pozitivně působí na odbourání stresu a navození pocitu relaxace. Levandulový čaj dobře pomáhá při trávení a tiší nervy. Používá se proti bolestem hlavy, migrénám a proti nespavosti. Levanduli také často najdete jako součást různých čajových směsí nebo ozvláštnění klasických čajů (jako jsou například černé čaje).

Z levandule si ale nemusíte dělat pouze čaj. Proti stresu pomáhá uklidňující levandulová koupel, kterou si můžete připravit z litru silného nálevu z květů. Pokud nemáte čaj na výrobu nálevu, zavěste sáček s levandulí do proudu horké vody. A pokud si sáček s levandulí dáte do skříně, její vůně odpudí nevítané šatní moly.

istock-1288446274.jpg

Čaj proti únavě a pro lepší soustředění

potřebujete vydržet déle bdělí, nebo bojujete s chronickou únavou, zkuste vsadit na rooibos, čaj ze zázvoru nebo lékořice, které vám dodají potřebnou energii. Kromě sáhněte také po skořici, která vedle únavy bojuje proti trávicím potížím a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Čaj proti únavě doplňte také o pomeranč, bohatý zdroj vitamínu C, který pomáhá odbourat fyzickou i mentální únavu.

Zelený čaj se popere s řadou neduhů

Zelený čaj je známý řadou zdraví prospěšných benefitů. Posiluje funkce mozku, které mají na starost řešení myšlenkových úloh a úkolů. Určitě vás nezklame, pokud hledáte čaj na soustředění, který vám pomůže zvýšit produktivitu v práci nebo pozornost při studiu.

Zelený čaj obsahuje kofein, který pozitivně ovlivňuje emoce a pocity radosti. Ty tam budou úzkosti i špatná nálada! S jeho pomocí se tak lépe poperete s ospalostí a najdete větší motivaci. Vedle kofeinu, který snižuje chuť k jídlu, čaj obsahuje také velké množství antioxidantů, které podporují správnou funkci metabolismu. Díky tomu může být vaším podporujícím parťákem v procesu hubnutí.

istock-1068639486.jpg

Pozor: Víte, kolik kofeinu denně je bezpečné? Přečtěte si článek o tom, kolik kofeinu je v kávě a čaji a jak poznáte, že ho konzumujete příliš.

Tip na to pravé letní osvěžení: Jak udělat ledový čaj?

Ledový čaj je chutnou záchranou pitného režimu v parných letních dnech a vhodnou záminkou alespoň k pár minutám odpočinku. Navíc ho zvládnete připravit raz dva.

Na výrobu domácího ledového čaje se hodí většina černých čajů, zelený i bílý čaj, rooibos nebo ovocné čaje, pro svůj “ice tea” tak nepotřebujete nic speciálního. Stačí sáhnout po svém oblíbeném čaji nebo po tom, který zrovna máte doma. S tímto receptem si můžete dopřát také svůj čaj proti stresu nebo únavě i v případě, že na klasický teplý čaj zrovna nemáte chuť.

Jak udělat ledový čaj:

  1. Na 1 litr vody použijte 3 sáčky kvalitního čaje, v případě sypaného čaje použijte přibližně 15 gramů.
  2. Čaj zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 2-4 minuty (vždy se řiďte návodem na krabičce).
  3. Poté čaj vyndejte a dochuťte cukrem, medem, sirupem či jiným dochucovadlem, které máte rádi.
  4. Nakonec čaj prudce zchlaďte větším množstvím ledu. Právě prudkým ochlazením získáte onu věhlasnou intenzivní chuť ledového čaje.

Teď víte, jak udělat ledový čaj. Nebojte se experimentovat s různými příchutěmi, dochucením plátky citronu a použitím dalšího ovoce. Ledový čaj můžete připravit také za studena, tzv. macerací. Chuť čaje se ve studené vodě rozvíjí postupně, proto ho ideálně nechte v ledničce, louhujte přes noc a ráno doplňte ledem. Na zdraví!

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Správný pitný režim aneb jak v létě pít

Přibližně dvě třetiny našeho těla jsou tvořeny vodou. Proto je především v parných letních dnech, kdy se více potíme, tak důležité dbát na...

19. 7. 2021  Celý článek »

Kolik kofeinu je v kávě a čaji a kdy byste měli ubrat?

Čaj a káva patří k nejoblíbenějším nápojům na světě. Jsou neodmyslitelnou součástí našeho ranního rituálu, odpoledního relaxu nebo...

5. 7. 2021  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body