Druhy náplní do inkoustových tiskáren: složení a rozdíly

01. 11. 2021

1. listopadu 2021, 10:00 | Mezi inkoustovými náplněmi různých výrobců jsou velké rozdíly - a to nejen v jejich ceně a barevnosti. Pojďme se podívat, jaké dva základní druhy inkoustových barev existují a z čeho se vlastně skládají.

To nejlepší z naší nabídky

Náplně pro inkoustové tiskárny se označují také jako cartridge. Od tonerů (náplní pro laserová zařízení) se liší tím, že obsahují barvu v tekutém stavu. Od toho se odvíjí i jejich způsob tisku, který spočívá v nastřikování různě velkých kapek inkoustu na papír pomocí tzv. mikrotrysek.

Oproti tomu tonery využívají barevný prach, který se na papír přenáší z elektricky nabitého optického válce (více informací naleznete v článku srovnávajícím tonery a cartridge).

Z čeho se inkoust do tiskárny skládá?

Základem inkoustových náplní pro běžné domácí a kancelářské tiskárny je voda, někdy s příměsí organického rozpouštědla (častý je dichlorpropan). Kromě dalších látek (viz dále) obsahuje náplň samotnou barvu. Ta může být:

  • plně rozpustná (barvivové náplně - dye-based inks),
  • rozptýlená ve formě suspenze, tedy drobných částic (pigmentové náplně - pigment-based inks).

Mezi těmito náplněmi jsou rozdíly především v ceně a jejich odolnosti vůči vodě a slunečnímu záření - z toho vyplývá i jejich uplatnění. Co do tiskové kvality jsou dnes oba typy inkoustů prakticky na stejné úrovni.

V porovnání s psacím inkoustem obsahuje ten tiskový mnohem více složek - 20 různých typů chemikálií - a je náročnější na výrobu. Je totiž potřeba, aby se dobře mísil do požadovaného odstínu, neschnul ani příliš rychle, ani příliš pomalu a bylo jej možné nanášet ve vrstvách 2 30 mikrometrů (1 000 μm = 1 mm).

Barvivové náplně (dye-based inks)

Základem těchto cartridgí je plně rozpustná barva. Chemicky jde nejčastěji o organická sloučeniny zvaná azobarviva. U azurové barvy se využívá navíc měď.

Barvivové náplně vytvářejí plynulé barevné přechody. Oproti pigmentovým inkoustům dokáží vytvořit také o něco více odstínů. Jsou proto mj. vhodné pro tisk fotografií a grafických materiálů - je ale důležité použít speciální fixující podklady, např. fotopapír.

Ani po zaschnutí totiž barva není odolná vůči vlhku a otěru. Při vystavení slunečním paprskům navíc vlivem UV záření poměrně rychle bledne, zejména pak purpurová složka. Podobný degradační vliv na barvivové náplně ozón, který se ve vyšších koncentracích vyskytuje ve městech.

Z těchto důvodů se rozpustné barvy nehodí pro tisk plakátů a jiných materiálů určených do exteriéru. Lze je ale využít u spotřebních brožur či letáků. Barvivový inkoust najdete převážně v kompatibilních cartridgích, je ale i základem některých originálních náplní.

Originální náplně pocházejí od výrobců tiskáren a jsou nejkvalitnějším typem cartridgí. Tomu odpovídá i jejich cena, která je oproti kompatibilním náplním 4krát vyšší. Jako zákazník ovšem z velké části platíte i za marketingové náklady a značku.

istock-937855124.jpg

Kompatibilní náplně vyrábějí nezávislé firmy. Díky použití o něco levnějšího inkoustu se prodávají za nižší cenu a dokáží tak podstatně snižít tiskové náklady (viz originální vs. neoriginální náplně).

Pigmentové náplně (pigment-based inks)

Tento typ náplní obsahuje jemně nadrcené či namleté kousky pevného organického či anorganického barviva o velikosti 0,1 2 mikrometrů. U černých pigmentových inkoustů se využívají saze, v případě barevných pigmentů pak nejčastěji organické sloučeniny, zpravidla speciální typ azobarviv.

Výtisky s pigmentovými barvami jsou odolnější vůči UV záření a mechanickému otěru - hodí se proto i pro venkovní aplikace. U moderních cartridgí s pigmentovými barvivy navíc oproti minulosti nehrozí ani problémy s vyšším odleskem a nižší barevnou sytostí.

Pigmentový inkoust je především součástí originálních cartridgích. Najdete jej ale také v některých kvalitnějších kompatibilních náplních.

Další složky inkoustových náplní

Barvivo tvoří - v závislosti na typu cartridge - 2 až 8% náplně, rozpouštědlo pak 35 až 80%. Ve zbytku kazety pak najdete:

  • látky zabraňující mačkání papíru vlivem vlhkosti (20 50%),
  • smáčedla (nejčastěji ethylenglykol nebo diethanolamin) proti předčasnému odpaření rozpouštědla a zaschnutí inkoustu v tiskové hlavě (10 30%),
  • různé přídavné sloučeniny pro lepší přilnavost a fixaci barvy na podklad, rychlejší schnutí apod. (3 12%).
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Toner vs. cartridge: v čem se liší a jak vybrat správnou náplň?

Ať už tisknete sporadicky či pravidelně, výměně náplně se nevyhnete. Víte ale, jaký je rozdíl mezi tonerem a cartridgí? A jak poznat...

23. 5. 2022  Celý článek »

Mám koupit originální, nebo neoriginální toner?

Vyplatí se na tonerech šetřit? A kolik nás takové šetření může stát? Vysvětlíme si rozdíly mezi neoriginálními (renovovanými,...

30. 6. 2016  Celý článek »

Doprava zdarma

na výdejní místa PPL

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body