Jak vybrat fotopapír (a tiskárnu) pro tisk fotek

07. 6. 2021

7. června 2021, 10:00 | Chcete si fotky z dovolené či narozeninové oslavy založit do fotoalba? dávno není třeba čekat týden na vyvolání snímků ve fotokiosku. Fotografie profesionální kvality si vytisknete sami. Stačí vám k tomu tiskárna a správný fotopapír.

Na trhu najdete stovky různých druhů fotografického papíru – liší se rozměry, tloušťkou, druhem a texturou povrchu a mnoha dalšími parametry. Pojďme se podívat, jak při výběru fotopapíru postupovat. Začneme od úplných základů.

Co je fotopapír a základní rozdělení

Není potřeba být raketovým inženýrem, aby člověku došlo, že fotopapír je speciální papír určený pro tisk fotografií. Jako takový musí být dostatečně odolný, aby ve fotoalbu přetrval desítky let, zároveň ale musí umožnit snadné proniknutí barev k papíru.

Z tohoto důvodu se fotografické papíry skládají z několika vrstev. Pro naše účely stačí vědět, že existuje:

  • vrstva, která barvy přijímá a následně fixuje,
  • zadní vrstva (tzv. podložka), která mj. určuje trvanlivost fotopapíru a jeho celkový vzhled.

Díky pevnému zafixování barvy je výsledný obraz fotky velmi ostrý, s jasnými konturami. Toho u běžného kancelářského papíru dosáhnete jen stěží – barva se ve vláknech celulózy rozpije a působením světla začne časem blednout.

Pro domácí tisk fotografií můžete využít inkoustovou tiskárnu nebo termotiskárnu. V čem se liší?

  • inkoustová tiskárna je vhodná, pokud chcete maximální kvalitu fotografií,
  • kapesní termotiskárna se hodí „do terénu“, tedy na různé akce, kde si fotky okamžitě vytisknete; kvalita snímků je dobrá, úrovně inkoustového tisku ale nedosahuje.

Každý z těchto způsobu tisku vyžaduje odlišný druh fotopapíru. Nejsou vzájemně zaměnitelné – fungují totiž na odlišných principech. Zatímco fotopapír pro inkoustové tiskárny přijímá barvu ve formě miniaturních kapek, u fotografického papíru pro termosublimační tiskárny prochází barva ochrannou vrstvou v plynném skupenství.

Formát fotopapíru

Podle velikosti, jakou mají fotky mít, zvolte vhodný formát papíru. Fotografickým standardem jsou formáty o rozměrech 13 × 18 cm, 10 × 15 cm (odpovídá přibližně formátu A6) a 9 × 13 cm. Velikost fotky limituje kvalita předlohy, konkrétně rozlišení fotoaparátu, kterým snímky pořizujete. 

Pozor, nepleťte si rozlišení kamery s tzv. tiskovým rozlišením. Zatímco první údaj se udává v dvourozměrných jednotkách (typicky megapixelech), druhý v jednorozměrné hodnotě DPI. Vše si vysvětlíme na následujícím příkladu.

Za kvalitní se považuje tiskové rozlišení 300 DPI – tato hodnota udává, že tiskárna vytiskne na úsečku o délce 1 palce (2,54 cm) 300 bodů (pixelů). Jaké rozlišení fotoaparátu potřebujeme, abychom při tiskovém rozlišení 300 DPI vytiskli fotku o rozměrech 10 × 15 cm bez ztráty kvality?

Formát 10 × 15 cm po převedení na palce rozměry 4 × 6 palců. Víme, že na jeden palec potřebujeme od kamery záznam 300 pixelů. Pak stačí jednoduchá matematika: spočítáme, že na delší stranu je třeba záznam 1 800 pixelů (6 * 300) a na kratší 1 200 pixelů (4 * 300). Tato čísla vynásobíme a vyjde nám, že pro kvalitní výtisk fotky na papír o rozměru 10 × 15 cm musíte využít fotoaparát s rozlišením nejméně 2,16 Mpx (1 800 * 1 200 = 2 160 000 pixelů). Tímto rozlišením dnes disponují prakticky všechny smartphony.

Využít můžete i větší fotopapíry, např. formátu A4 či A3. U těch ale počítejte s nutností ořezu s využitím tzv. ořezových značek. Tiskárny totiž nedokáží tisknout k okraji, proto se využívají o něco větší fotopapíry (formátu A4+ a A3+), ze kterých se přebývající okraje po tisku odstraní.

Co to ale znamená pro rozlišení fotoaparátu? Formát A3 má rozměry 29,7 × 42 cm, tedy 11,7 × 16,5 palce. Po použití přepočtu zmíněného výše nám vyjde, že pro kvalitní tisk je potřeba fotit s kamerou, která disponuje rozlišením alespoň 17,37 Mpx. V opačném případě se snímek bude muset „roztáhnout“ a kvalita obrazu půjde prudce dolů.

istock-1044460430.jpg

Gramáž

Gramáží papíru se označuje tloušťka listu. Udává se v gsm jednotkám, které udávají, kolik váží arch daného papíru o rozměrech 1 m2. Standardem je kancelářský papír s gramáží 100 gsm.

U fotografických papírů máte na výběr gramáž v rozmezí 220 350 gsm. Tužší fotopapíry vydrží více, můžete mít ale problém s jejich tiskem – většina běžných tiskáren si poradí s papíry s nejvyše gramáží 300 g/m2. Vyšší gramáž nedochází jejich podavače uchopit. Pokud se budete o tisk silných fotopapírů přesto pokoušet, můžete se dojít k zaseknutí papíru v tiskárně.

Tip: na našem e-shopu najdete fotopapíry s gramáží v 120 260 gsm. Tenčí fotopapíry se hodí např. do sešitu nebo památníku, silnější do fotoalba.

Povrchová úprava a textura

Tyto parametry mají velký vliv na vnímanou kvalitu a estetičnost fotografie. Pro uměleckého fotografa je výběr papíru se správným typem povrchu a textury důležitým aspektem práce. Jak povrchové úpravy dělíme?

Lesklý povrch se hodí, pokud chcete na fotce zvýraznit detaily. Počítejte ale s tím, že vysoká lesklost znemožňuje na fotku nazírat pod určitými úhly. Lesklá úprava také zvýrazňuje otisky prstů.

Pro matný povrch je naopak typická absence jakéhokoliv lesku. Snímky tak mohou působit poměrně lacině,  matnou úpravu proto využijete u marketingových materiálů a k pracovním účelům.

Polomatný povrch se potkává na půli cesty mezi lesklostí a matností. Zvýrazňuje některé syté barvy a je proto vhodný např. pro fotky určené k zarámování.

Povrchové úpravy navíc mívají různou texturu. Standardem je hladký povrch, existují ale povrchy s perleťovou a saténovou strukturou, které jsou vhodné pro umělecké fotografie.

Podložka (spodní vrstva)

Podložka dokresluje celkový dojem z fotopapíru, určuje ale i jeho odolnost proti slunci a otěru. Mezi nejpoužívanější typ podložky patří tzv. RC papír. Z obou stran je pokrytý polyetylenem a obsahuje voděodolnou emulzí. Používá se ve fotokioscích a hodí se také pro začátečníky (najdete jej i v našem e-shopu).

Zejména pro černobílé fotky je vhodná tzv. barytová podložka, tedy síran barnatý nanesený na papír a pokrytý emulzí. Pro umělecké, barevné fotografie „s duší“ naopak sáhněte po akvarelové podložce vyrobené z bavlny.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Ořezové značky: proč jsou pro tisk důležité a jak je vytvořit?

Pokud si u tiskárny objednáte tisk vizitek, letáků či jiných grafických materiálů, může vás překvapit požadavek na doplnění tzv. spadávky a...

29. 3. 2021  Celý článek »

Gramáž papíru: jak vybrat tloušťku papíru pro vizitky a další materiály

Pokud zadáváte tisk vizitek či letáků, budou po vás tiskaři mj. chtít informace o gramáži papíru, na který budou tisknout. V tomto článku...

10. 5. 2021  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body