Jak odstranit skvrny od inkoustu z koberce či podlahy

27. 12. 2021

27. prosince 2021, 10:00 | “Když už, tak pořádně.” Roztříštila se vám cartrige na koberci nebo jste si zamazali novou sedačku? Neztrácejte hlavu. Nejúčinnějším způsobem, jak z takové šlamastyky ven, je rychle jednat! Přečtěte si, co na inkoust platí a jak zachránit nejen koberec.

To nejlepší z naší nabídky

První pomoc při vylitém inkoustu

Rozbila se vám cartridge, nebo toner? Pokud máte doma inkoustovou tiskárnu, skvrny na oblečení, podlaze či koberci pochází z vylité inkoustové cartridge. Tekutý inkoust rychle zasychá, proto je třeba jednat rychle. Především ale nepanikařte, abyste neučinili zbrklá rozhodnutí, kterých byste později mohli litovat.

Na tom, jak moc vám skvrna bude vzdorovat, závisí na konkrétním povrchu i inkoustu. Z rukou ho smyjete obyčejným mýdlem, skvrny na savých materiálech by se při omývání vodou ale snadno dostaly hlouběji a škodu byste tím jen rozšířili. Vyvarujte se čištění skvrn pod proudem horké vody, stejně jako při čištění krve raději zvolte studenou. Pokud to odneslo vaše tričko, přečtěte si, jak dostat z oblečení toner nebo inkoust. Při skvrnách od inkoustu na pvc linu, koberci nebo sedačce vyzkoušejte následující postup:

  • Bavlněným hadříkem nebo papírovou utěrkou nejprve opatrně setřete vylitý inkoust a nasajte ho co nejvíce.
  • Vezměte si k ruce líh. Roh čistého hadříku namočte lihem, přiložte namočený hadřík ke skvrně a jemně do něj nasajte inkoust ze sedačky.
  • Pozor, skvrnu rozhodně nedrhněte! Akorát byste si zbytečně přidělali práci. Hadřík ke skvrně nejprve pouze jemně přikládejte a nechte ho absorbovat vylitý inkoust.
  • Skvrny likvidujte od okraje směrem ke středu. Eliminujete tak možnost, že se skvrna dál rozšíří.
  • Hadřík čas od času znovu namočte v lihu a přikládejte ke skvrně, látku pak čistěte jemným krouživým pohybem po směru hodinových ručiček. Líh nechte na skvrně působit alespoň půl hodiny.
  • Líh může váš koberec či sedačku vysušit a tak poškodit jeho vlákna. Pokud jste skvrnu zlikvidovali, na závěr opláchněte vyčištěné místo teplou vodou s octem (v poměru čtvrt hrnku octa na litr vody) a nechte zaschnout.

Pokud doma nemáte líh, můžete se pokusit vyčistit skvrny od inkoustu na koberci čisticí pastou, která vznikne smícháním jedlé sody s vodou. K čištění můžete použít také vodu se solí a citronem.

istock-501363270.jpg

Zaschlé skvrny od inkoustu půjdou hůře

Zaschlé náplně do tiskárny se odstraňují hůře, proto s nimi budete muset mít větší trpělivost. Pokud nepomůže výše uvedený postup, vyzkoušejte následující:

  • Vatovou tyčinku namočte do lihu a přiložte ji k zaschlé inkoustové skvrně. Opatrně přejíždějte po skvrně, aby namočila zaschlý inkoust, který se začne přenášet na vatu. Jakmile se vata zbarví a nasaje inkoust, vyměňte ji na čistou.
  • V misce smíchejte prášek na praní (ideálně takový, který je určený na praní jemného prádla) s vodou v poměru 1:1. Namočte do něj vatovou tyčinku a aplikujte směs na zaschlou skvrnu od inkoustu, dokud ji zcela nezakryjete.
  • Nechte vše 10 minut působit a pak potřísněnou látku ideálně vyperte (jemnější látky perte v ruce a nechte uschnout na vzduchu). Pokud praní nepřichází v úvahu, místo dostatečně dobře omyjte vlhkým hadříkem.
  • Pokud je skvrna stále vidět, proces opakujte, dokud zcela nezmizí.

K rozlití cartridge dnes dochází poměrně zřídka. Většinou je na vině poškozená cartridge, přičemž náchylnější k poškození jsou již recyklované cartridge. Proto s nimi při výměně zacházejte se zvýšenou opatrností.

Tip: příště budete měnit cartridge nebo toner, zakryjte okolí například starými novinami nebo dekou, kterým ho ochráníte před nechtěným potřísněním.

Skvrny od toneru

S laserovou tiskárnou se vyhnete patáliím s vylitým inkoustem z cartridge, tonerové kazety byste ale měli přemisťovat s obdobnou opatrností. Uvnitř toneru laserové tiskárny se skrývá tonerový prášek, který může natropit podobnou neplechu. Při čištění skvrn od prášku z koberce či podlahy především hrozí nebezpečí jeho vdechnutí, které může způsobit i obyčejný průvan. Proto se před úklidem vybavte rouškou a na práci si vezměte gumové rukavice.

Odolejte pokušení prášek vysát! Kromě zničeného vysavače se vám vysátý obsah může snadno vrátit zadní stranou vysavače. K vysávání tonerového prášku lze použít pouze speciální vysavač na tonery, který udrží i jeho nejmenší částečky. Raději vezměte do ruky papírový ubrousek či hadřík a prášek jemně setřete. K likvidaci skvrny můžete použít mýdlo a vodu nebo první výše zmíněný postup k čištění skvrn od inkoustu.

Tip: Do doplňování prázdného toneru se sami doma raději nepouštějte, vyhnete tak nejen nechtěným skvrnám. Pokud chcete ušetřit, vyzkoušejte alternativní tonery.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Co se skrývá uvnitř toneru do laserové tiskárny?

Když dojde barva, jednoduše dokoupíte nový toner a vesele tisknete dál. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, co se uvnitř plastové kazety s...

15. 4. 2019  Celý článek »

uvod

Nehoda s náplní do tiskárny: Jak dostat z oblečení toner nebo inkoust

Pokud jste někdy vlastnoručně měnili náplň v tiskárně, podstoupili jste riziko potřísnění oděvu inkoustem z cartridge, případně znečištění...

17. 12. 2019  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body