Nehoda s náplní do tiskárny: Jak dostat z oblečení toner nebo inkoust

17. 12. 2019

17. prosince 2019, 17:33 | Pokud jste někdy vlastnoručně měnili náplň v tiskárně, podstoupili jste riziko potřísnění oděvu inkoustem z cartridge, případně znečištění tonerovým prachem. Když se vám podobná nehoda stane, je celkem jedno, jestli je na vině nešetrná manipulace, nebo vada z výroby. Na prvním místě bývá většinou snaha zachránit oblíbený kus šatníku. V následujícím článku vám poradíme, jak šetrně odstranit z oblečení toner či inkoust.

To nejlepší z naší nabídky

Když se vysype toner…

Plastová kazeta, jenž slouží jako náplň do laserové tiskárny, je plná tonerového prachu, díky kterému na principu xerografie tiskárna zvěčňuje text a obrazy na papír. Toner je vlastně jemně namletý plast s přídavkem pigmentu, který dodává toneru konkrétní barvu (více jsme se o složení tonerového prachu rozepsali v článku Co se skrývá uvnitř toneru do laserové tiskárny?).

Vysypaný toner je pro člověka, který na starosti úklid celé spouště, malou katastrofou. Hrozí nebezpečí jeho vdechnutí, při sebemenším závanu průvanu se prach dostane i do míst, kde jej budete nacházet ještě v příštím kvartálu a dostat jej z oblečení se zdá jako nadlidský úkol. Při nesprávném postupu se totiž tonerový prach nadobro zažere do látky a oblíbená košile může jít rovnou do koše.

vysypana kazeta L

Vysypání práškového toneru z kazety na svědomí zpravidla špatná konstrukce, nebo nešetrné zacházení.

Běžnými metodami toner z oblečení nevyčistíte

Oblečení potřísněné tonerem bezprostředně po „nehodě“ nenamáčejte. Pigment obsažený v toneru se totiž rozpije do vody, která jej dopraví hlouběji do vláken látky.

Podobný efekt - zafixování toneru do látky - i případné zahřátí skvrny. Nejhorší, co můžete bezprostředně po znečištění tonerem udělat, je snažit se použít k jeho odstranění z látky horkou vodu.

Jak vyčistit tonerový prach z oblečení krok za krokem

Čím dříve od znečištění se pokusíte skvrnu z oblečení odstranit, tím líp. Praktické je vybavit se při práci gumovými rukavicemi a pro jistotu doporučujeme přes obličej nasadit i roušku, nebo alespoň šátek, který by zabránil případnému vdechnutí tonerového prachu. Jdeme na to!

  1. Několikrát silně zatřeste s kusem oděvu tak, abyste z něj setřásli tolik tonerového prachu, kolik jen půjde. Ideální je vytřepávat toner z oblečení venku, aby prach zbytečně nezůstával v místnosti a nedošlo k znečištění dalších věcí, například koberce. V této fázi nepoužívejte k odstranění tonerového prachu ruce, kartáče, ani vodu - mohlo by dojít k zafixování pigmentu do látky.
  2. Nyní použijte k odstranění zbylých částeček toneru vysavač. Důkladné vysátí znečištěného místa výrazně sníží pravděpodobnost nezvratného poškození látky. V dalším kroku se totiž ke slovu dostane voda.
  3. Zašpuntujte umývadlo a naplňte jej studenou, nebo vlažnou vodou. Vyvarujte se použití teplé, nebo dokonce horké vody, která by mohla zafixovat zbytky toneru do látky. Ponořte kus oděvu do vody a bez použití rukou, nebo kartáče se snažte dostat z povrchu látky zbylé částečky toneru. Ve finální fázi namáčení zkuste odstranit toner z látky pod tekoucí studenou vodou.
  4. Nakonec kus oblečení vyperte v automatické pračce. Nastavte režim praní ve studené vodě a použijte běžný prací prostředek. Vypraný kus oblečení nechte uschnout vevnitř na tmavém místě. Rozhodně jej nedávejte do sušičky a nenechávejte jej schnout na sluníčku.

Když se vylije inkoust…

Doplňování prázdného toneru je špatný nápad. Na rozdíl od doplňování tonerů, plnění prázdných inkoustových cartridgí je vcelku běžné. Zdaleka nejčastěji ale do kontaktu s inkoustem přichází uživatelé tiskáren na tankový systém. Při nešetrné manipulaci s inkoustem může dojít k nehodě a dávka tiskového inkoustu se pak ocitá místo na papíře, na oblečení. Jak se skvrn od inkoustu šetrně zbavit?

atrament L

Inkoust po jeho úplném zaschnutí dostanete z látky jen těžko.

Jak vyčistit inkoust z oblečení krok za krokem

U inkoustu je ještě důležitější než v případě suchého toneru jednat okamžitě. Tekutý inkoust rychle zaschne a jeho odstranění z látky by bylo ještě komplikovanější. Jak dostat tekutý inkoust z oblečení?

  1. Použijte vlhký ručník, nebo houbu a odstraňte z povrchu látky inkoust. Pro prvotní smytí dobře poslouží i studená tekoucí voda.
  2. Nechte látku uschnout při pokojové teplotě. Nesušte potřísněný kus oděvu v sušičce, ani na přímém slunci.
  3. Nyní použijte čistič, pálenku, nebo například sprej na vlasy na alkoholové bázi. Jemně vetřete alkohol do skvrny, případně ji přestříkejte sprejem.
  4. Umístěte část látky pošpiněnou inkoustem mezi dvě papírové utěrky. Ze zadní strany zkuste třením dostat inkoust z látky na papírovou utěrku, kterou jste umístili zepředu. Inkoust by se měl z oblečení dostat na papírovou utěrku. Tu vždy udržujte čistou, aby se inkoust na ní zachycený zbytečně nevpíjel zpátky do látky. Pokračujte v tlaku a tření, dokud nebude přiložený papírový ubrousek čistý.
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Proč je doplňování prázdného toneru špatný nápad

Doplňování prázdného toneru svépomocí vás s největší pravděpodobností sice nezabije, ale rozhodně vás ani - řečeno Nietzschem - neposílí....

16. 5. 2019  Celý článek »

Inkoustová tiskárna na tankový systém - konec trápení

Zejména v domácnostech jsou inkoustové tiskárny stále velmi oblíbeným přístrojem na tisk dokumentů i fotografií. Nejsou drahé, snadno se...

16. 9. 2019  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body