Jak recyklovat tonery HP, pomoci dobré věci – a neplatit za to ani korunu

HP jako jedna z mála společností využívá při výrobě recyklované materiály, které získává z použitých tonerů a např. i PET lahví. K lepšímu životnímu prostředí můžete přispět i vy – a nebude to vás ani vaši firmu stát jediný halíř. Přečtěte si, jak na to.

Převod dokumentů do digitální podoby je téma, které se v posledních letech skloňuje v nejedné kanceláři. Navzdory postupující digitalizaci je ale i dnes potřeba řadu dokladů nadále tisknout. I samotný tisk lze ale pojmout s šetrným přístupem k životnímu prostředí, jak ukazuje výrobce tiskáren a tonerů HP (Hewlett-Packard) se svým programem Planet Partners.

HP na přelomu milénia postavila velkou část své výroby na recyklovaných surovinách. Své zákazníky pobízí k vracení prázdných tonerů a aktivně jim zasílá obálky a boxy pro uskladnění použitých náplní.

Zajímají vás další způsoby, jak se při tisku chovat ekologičtěji? Přečtěte si článek 6 tipů, jak při tisku snížit dopad na životní prostředí.

Ekologický program HP má ale i lidský rozměr. Při výrobě nových tonerů se totiž využívá i plast z recyklovaných PET lahví (denně jich spotřebuje okolo milionu); HP tuto surovinu získává mj. Haiti, jedné z nejchudších zemí světa.

Tento ostrovní stát totiž doslova přetéká horami odhozených lahví. HP za jejich sběr platí místním obyvatelům a po zpracování přidává recyklovanou surovinu do nových tonerů pro inkoustové a laserové tiskárny. Odkud se ale na Haiti hromady lahví berou?

30 sekund, které změnily život milionů lidí

12. ledna 2010 v 16:53 místního času postihlo zemi uprostřed Karibiku ničivé zemětřesení. Přetože trvalo jen půl minuty, stálo podle některých odhadů život 316 tisíc lidí. Milionům dalších pak sebralo střechu nad hlavou.

I více než 10 let po ničivém zemětřesení jsou v zemi problémy s dodávkami pitné vody. Místní tak volí logickou (a prakticky jedinou možnou) cestu: kupují ji balenou. Hory odpadků jsou pak výsledkem omezené, nepříliš rozvinuté infrastruktury. 

Podle odhadů Světové banky 54 % Haiťanů žije pod hranicí chudoby, nezaměstnanost zde dosahuje 13,5% hodnoty. Bylo tak jen logické, že HP svůj program Planet Partners spojila právě s pomocí místním obyvatelům: recyklací plastových lahví snižují místní znečištění svého okolo a díky stabilnímu příjmu mohou posílat své děti do školy a zajistit jim střechu nad hlavou:

HP kromě jiného poskytuje dětem svých pracovníků stipendium a pomáhá jim dosáhnout kvalitního vzdělání. Na této pomoci se můžete podílet i vy. HP totiž k výrobě recyklovaných náplní potřebuje také použité inkoustové a laserové tonery, které rozloží na jednotlivé komponenty a znovu použije. Stačí, když je společnosti zašlete zpět.

VIDEO: jak HP vyrábí recyklované tonery?

Jak zaslat HP zpět použité tonery?

HP hradí veškeré náhrady, které jsou s přepravou vypotřebovaných náplní spojené. Stačí, když na stránkách společnosti:

  • zadáte počet tonerů, které chcete k recyklaci vrátit (od toho se odvíjí způsob přepravy),
  • zvolíte typ náplní, které zasíláte (inkoustové nebo laserové),
  • vyplníte svou adresu.

Pozor – vracet lze jen originální tonery značky HP; kompatibilní náplně firma nedokáže recyklovat.

Při individuálním sběru (1 10 kazet) vyplníte formulář, vytisknete štítek a připevníte jej na originální obal, do kterého toner zabalíte. Balíček pak stačí odnést na poštu – díky štítku platí dopravu adresát, tedy společnost HP. Tato možnost je ideální pro domácnosti a malé firmy. Štítky pro zpětné zaslání bývají také součástí balíčku s novou náplní.

four_boxes-nahled2.jpg

Při individuálním sběru můžete s jedním štítkem poslat 4 prázdné náplně – je potřeba je ale spojit lepící páskou podle vzoru na obrázku.

Při hromadném sběru (15 300 laserových nebo 100 2 000 inkoustových náplní) si můžete ze stránek HP objednat krabice pro odběr tonerů. HP vám ji zdarma doručí a po naplnění si je zase vyzvedne. V případě zájmu vám zároveň přiveze nové odběrné boxy.

Tato možnost je dělaná na míru středně velkým firmám, grafickým studiím a korporacím, které tisknou ve vysokém objemu.

Už jste se rozhodli, kterou cestou si zlepšíte svou karmu?

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

uvod

6 tipů, jak při tisku snížit dopad na životní prostředí

Bolístkou mnoha firem je tisknutí dokumentů bez rozmyslu. Výrok „co je psáno, to je dáno“ je v nás pevně zakořeněný. Řada pracovníků...

Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás