Jak si zařídit moderní domácí kancelář a vybrat do ní správné vybavení?

Z práce z domova se stává rozšířený benefit. Home office není jen doménou odborníků na volné noze, čím dál častěji jej využívají i běžní zaměstnanci. V domácí kanceláři mnohdy trávíme desítky hodin týdně. Je proto důležité, abychom se v mohli dobře soustředit, a aby vybavení kanceláře nemělo negativní vliv na naše zdraví. Jak na to, zjistíte v článku.

Home office s sebou nese stejné nároky na koncentraci jako práce v klasické kanceláři. To musí pochopit především vaše rodina. Stává se, že ne vždy partneři a děti podstatě z práce domova porozumí – a dožadují se pozornosti, zařizování pochůzek nebo přípravy oběda. Pomoci může citlivé, ale důsledné vysvětlení vaší situace.

Prostor pro domácí kancelář

Svou pracovnu si zařiďte v dostatečně velké místnosti, co nejvíce vzdálené domácímu ruchu. Pokud není zbytí, vystačíte si i s prostorným koutem např. v obýváku. Důležité je, aby ostatní členové domácnosti respektovali vaši pracovní dobu a nerušili vás. Hluk běžného domácího provozu spolehlivě odstíníte sluchátky, do kterých si pustíte například „neutrální“ šum moře nebo lesa.

Rozsviťte si

Dostatečné osvětlení je důležité nejen pro práci, ale i vaši psychickou pohodu. Nedostatek slunečního svitu vyvolává úzkosti a pojí se i s depresemi. Je proto důležité, abyste ve své domácí kanceláři měli rozměrná okna, která na podzim a v zimě doplníte umělým světlem.

pc L

Pracovní místo by mělo být umístěné v dosahu přirozeného denního světla.

Zajistí jej především lustr a příruční lampa. Sáhněte raději po výrobcích, které vyzařují tzv. chladné světlo – podobá se slunečnímu svitu a pomáhá předcházet typickým podzimním chmurám. Lampičku umístěte na stůl k počítači. Její svit by se měl rovnat jasu monitoru, v opačném případě riskujete rychlou únavu zraku a bolesti hlavy.

Kancelářský nábytek

Základem domácí pracovny je bezesporu stůl a židle. Dobrý kancelářský nábytek vám umožní dodržet zásady správné „kancelářské“ ergonomie. Mnoho zdravotních benefitů lidskému tělu přináší práce ve stoje. Prevenci proti bolestem zad a krční páteře můžete jít naproti i pravidelným protahováním – inspirujte se naší zásobou cviků do kanceláře.

Výběr kancelářského stolu

Dobrý kancelářský stůl vám umožní mít monitor ve výšce očí a pracovat tak, aby vaše lokty s předloktími svíraly úhel 90 stupňů. Vedle toho by stůl měl být vybavený:

  • dostatečně velkou plochou pro umístění počítače, tiskárny, bloků s poznámkami a dalších pomůcek (doporučují se rozměry alespoň 120×80 cm),
  • matnou deskou (lesklá plocha vás bude při práci rušit odlesky),
  • nosičem pro monitor (abyste mohli zpříma hledět na obrazovku).
  • Vzdálenost desky stolu od podlahy se odvíjí od vaší výšky. Ženám může stačit 65cm výška desky, vzrostlý muž bude potřebovat klidně i desku s výškou 82 cm. Tento problém elegantně řeší polohovací stoly, jejichž výhodou je i možnost si k práci stoupnout.

polohovaci stol L

Polohovací stůl vám umožní správné nastavení výšky stolu pro práci vsedě i ve stoje

Výběr kancelářské židle

Do své pracovny si vyberte židli, která vám umožní sevřít nohy v kolenou v pravém úhlu a zároveň položit chodidla celou plochou na zem. Tvarování opěradla musí podporovat držení rovných zad po celou dobu sezení. Polstrování nesmí být příliš měkké a zároveň musí vytvářet oporu bederní oblasti. Pro opírání loktů jsou vhodné područky.

Raději, než po designovém křesle sáhněte po stabilní, ergonomické židli s nastavitelnou výškou, hloubkou a sklonem. Dražší židle bývají vybavené také tzv. synchronní mechaniku polohování, která mění náklon jednotlivých prvků automaticky dle vaší polohy. Pozor, nikdy nevybírejte kancelářskou židli přes internet – vždy ji nejprve vyzkoušejte.

Kancelářské vybavení

Zatímco řada profesí si při práci vystačí s blokem a tužkou, další potřebuji skartovačku, skener, kvalitní tiskárnu a dostatečnou zásobu kancelářského papíru.

Tiskárnu vybírejte především podle frekvence a potřebné kvality tisku. Pokud každý den tisknete stohy kancelářských dokumentů, sáhněte po laserové tiskárně. Pořizovací cena je sice o trochu vyšší než v případě inkoustové tiskárny, rozdíl se vám ale brzo vrátí v nákladech na provoz. Zvlášť, když budete používat cenově výhodnější kompatibilní tonery.

Vhod vám do pracovny může přijít i magnetická tabule pro kreslení schémat či obyčejný brainstorming. Díky nástěnné tabuli budete kreativnější. Odpoutáním od obrazovky se totiž protáhnete, rozproudíte krev, okysličíte mozek – a nápady se jen pohrnou.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.
Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás