Jak tisknout z mobilu přes USB

30. 11. 2020

30. listopadu 2020, 10:00 | Tisknutí fotek či dokumentů ze smartphonu je dnes standardem, zadání tiskových úloh ale probíhá většinou přes Wi-Fi spojení či Bluetooth. Je vůbec možné tisknout z mobilu z USB, spojením přes kabel? A má tato metoda nějaké výhody?

To nejlepší z naší nabídky

Předpokladem pro tisk z mobilu přes USB je podpora formátu USB OTG (On-the-Go). Od klasického USB standardu se liší v tom, že umožňuje mobilu komunikovat s perferními zařízeními.

Vedle tiskárny tak můžete přes USB OTG připojit třeba klávesnici, myš či externí úložiště a vytvořit si ze svého mobilu provizorní počítač. To se hodí v situacích, kdy potřebujete vytisknout např. dokument z externího disku a před tiskem jej ještě upravit. Vhod přijde tisk přes kabel i ve chvíli, kdy tiskárna nepodporuje bezdrátový tisk.

Abyste ze svého mobilu mohli tisknout, musí do svého telefonu navíc nainstalovat ovladače (drivers) pro příslušnou tiskárnu.

Podpora USB OTG protokolu

Naprosto základní předpoklad pro tisk pomocí USB kabelu je podpora USB OTG protokolu operačním systémem vašeho telefonu. Většina výrobců prezentuje kompatibilitu zařízení logem USB OTG na krabici, ve které smartphone prodávají:

usb_otg_logo-nahled2.png

Odpověď vám poskytne také Google - stačí zadat slovní spojení „[model vašeho telefonu] USB OTG support“.

Další možností je využít aplikaci, které dokáže USB OTG detekovat. Doporučuje např. USB OTG Checker (dostupný pouze pro Android). Vyhnete se tak třeba koupi zbytečného kabelu.

Mobilní ovladače pro tiskárnu

Předpokladem úspěšného tisku z mobilu pomocí USB OTG kabelu je nainstalovaný ovladač pro vaši tiskárnu. Tento software zajišťuje komunikaci a přenos tiskové úlohy mezi mobilním telefonem a tiskovým zařízením. Vhodnou aplikaci najdete pomocí odkazů níže:

Většina těchto ovladačů funguje na OS Android 5.0 a novějších verzích. Z iPhonu a další Apple zařízení lze tisknout jen bezdrátově (bližší informace si přečtěte v článku o aplikacích pro tisk z iPhonu).

Propojení mobilu s tiskárnou pomocí USB

Po ověření, že váš smartphone USB OTG protokol podporuje - a instalaci příslušného ovladače - přichází na řadu fyzické propojení obou zařízení.

USB OTG kabely mají standardně na jednom konci konektor typu samec pro připojení do telefonu (vyberte takový, který bude kompatibilní s vaším smartphonem). Na druhém konci je pak konektor typu samice, do kterého zapojíte USB kabel z tiskárny:

istock-533961701-nahled2.jpg

Ujistěte se, že jste zapnuli tiskárnu a propojte ji s telefonem. Na smartphonu odklikněte upozornění na nové spojení, vyberte fotografie či dokumenty pro tisk a tiskovou úlohu potvrďte. Detailnější postup naleznete v článku o tisku z mobilu.

Video: příklad tisku z Androidu na tiskárně HP (USB spojení)

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Jak tisknout z mobilních zařízení: Průvodce pro začátečníky

Zabudované fotoaparáty ve smartphonech už téměř nahradily kompaktní foťáky. S rostoucím prostorem vnitřní paměti a zvyšováním operačního...

21. 6. 2022  Celý článek »

Aplikace pro tisk z iPhonu - 3+7 aplikací, které můžete využít

Potřebujete vytisknout fotky či dokumenty z telefonu, ale nevíte jak na to? V tomto článku vám přinášíme seznam těch nejlepších aplikací...

26. 10. 2020  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body