Jak tisknout z mobilních zařízení: Průvodce pro začátečníky

Zabudované fotoaparáty ve smartphonech téměř nahradily kompaktní foťáky. S rostoucím prostorem vnitřní paměti a zvyšováním operačního výkonu se z chytrých telefonů stávají plnohodnotné pracovní nástroje, které nezřídka suplují přenosné počítače. Není divu, že poptávka po tisku přímo z mobilů a tabletů, roste. Pojďte si přečíst více o tom, jak tisknout z mobilních zařízení.

Pokud jste chtěli ještě před pár lety vytisknout něco přímo ze svého mobilu, nebylo to vůbec jednoduché. Bylo nutné se spolehnout buď na aplikaci výrobce tiskárny, nebo využít mnohdy dost nestabilního řešení třetích stran. Dnes naštěstí vývojáři pochopili, že tisk z mobilního zařízení je běžná součást moderního života a vyšli vstříc poptávce uživatelů. V současnosti oba nejrozšířenější operační systémy – Android i iOS – podporují mobilní tisk bez nutnosti instalovat jakoukoliv další aplikaci.

Tisknout z mobilu je dnes možné na (téměř) jakékoliv tiskárně

Díky technologiím, které současná mobilní zařízení podporují již nativně, je možné tisknout bezdrátově téměř na jakékoliv tiskárně. Stačí, aby tiskárna měla zabudovanou funkci Wi-Fi a byla schopná se připojit k síti. Pak stačí připojit smartphone do stejné sítě a prostřednictvím Google Cloud Print (v případě zařízení s Androidem), nebo AirPrint (zařízení značky Apple) můžete do tiskárny odeslat celkem snadno svou první mobilní tiskovou frontu.

I v současnosti je stále možné využít i aplikace ze softwarové dílny výrobců tiskáren. Pokud vám vše skvěle funguje i prostřednictvím nativních aplikací pro Android, nebo iOS (návod dále v tomto článku), nebývá ale důvod zahlcovat telefon další aplikací. Mnohé tiskárny ale raději komunikují s vlastními aplikacemi – pokud narazíte u svého modelu na jakékoliv problémy s tiskem přes Google Cloud nebo AirPrint, možná se instalaci pro bezdrátový tisk z dílny vašeho výrobce tiskárny nevyhnete.

Jak tisknout z mobilu krok za krokem

Android

Pro tisk ze zařízení, které běží na Androidu budete potřebovat aplikaci Google Cloud Print. Většina nových zařízení tuto aplikaci již předinstalovanou, pokud tomu tak v případě vašeho zařízení není, můžete si ji nainstalovat sami – je dostupná v obchodě Google Play.

Prostřednictvím Cloud Print je potřeba spárovat smartphone nebo tablet s vaší tiskárnou. Připojte se ke stejné Wi-Fi síti, přejděte do aplikace Cloud Print a v nastavení přidejte svou tiskárnu jako nové zařízení.

Jakmile máte tiskárnu přidanou v aplikaci, bude se vám zobrazovat v aplikacích, ze kterých budete chtít tisknout, v nabídce dostupných tiskáren. Do se zpravidla dostanete přes volbu dalších možností (tři tečky v pravém horním rohu), kde zvolíte možnost tisku.

iOS

Zařízení značky Apple mají funkci bezdrátového tisku AirPrint přímo zabudovanou. Pro tisk z mobilu nebo tabletu nepotřebujete instalovat žádnou další aplikaci.

Aby tiskárna byla schopná komunikovat s vaším zařízením Apple, je potřeba, aby podporovala funkci AirPrint. Seznam všech tiskáren, které funkci bezdrátového mobilního tisku podporují najdete tady na stránkách Apple, případně byste měli tuto informaci najít i v manuálu k vaší tiskárně.

Ujistěte se, že je zařízení, ze kterého chcete tisknout, připojeno ke stejné Wi-Fi sítí, jako vaše tiskárna.

Otevřete aplikaci, ze které chcete tisknout, a najděte volbu tisku – ta může být skrytá v nabídce pod volbami sdílet, tisk, nebo další možnosti. Vyberte možnost „tisknout“ a dále zvolte možnost „vybrat tiskárnu s technologií AirPrint“.

V nabídce by se měla objevit vaše tiskárna a vám pak stačí ji jen vybrat a odeslat na ni data k tisku. Pokud svou tiskárnu v nabídce nevidíte, můžete ji zkusit přidat ručně prostřednictvím volby „přidat novou tiskárnu“.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.
Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás