Jak vybrat televizi: Nejlepší TV podle velikosti a rozlišení

22. 5. 2023

22. května 2023, 14:06 | Bez TV si v dnešní době většina z nás nedokáže představit každodenní život. Je proto jasné, že při koupi nové jde vždy o to, aby zvolený model byl ta nejlepší televize dle preferencí uživatele. Pokud vám jde u TV zejména o její velikost a rozlišení, v následujících řádcích vám dáme několik tipů, jak se v současné nabídce orientovat a na co brát zřetel, ale taktéž na konkrétní televize, které lze v současnosti označit za ty nejlepší v rozumné cenové relaci.

Velikost televize - rozměry televizí v palcích a centimetrech

Velikost televize je udávána zpravidla v palcích, avšak lze se setkat i s hodnotami v centimetrech. V obou případech se pak zpravidla jedná o velikost úhlopříčky televize, která se měří od spodního rohu na jedné straně do horního rohu na straně druhé. Palec se pak rovná 2,54 centimetrům

V poslední době jsou v kurzu primárně větší televize s tím, že největší výběr je pak z:

  • 32“,
  • 40“,
  • 43“,
  • 45“,
  • 50“,
  • 55“,
  • 60“,
  • 65“. 

Rozhodně ale neplatí, že čím větší televize, tím je její cena vyšší. Cena televize se totiž kromě velikosti odvíjí i od celé řady dalších faktorů v čele s typem panelu, konektorovou výbavou a dalšími funkcemi, kterými se odlišuje daný model od konkurence. Níže naleznete tabulku s přepočtem palců na centimetry.

Úhlopříčka televize v palcích (“)

Úhlopříčka televize v centimetrech (cm)

32”

80 cm

40”

100 cm

43”

108 cm

45”

115 cm

50”

127 cm

55”

139 cm

60”

153 cm

65”

164 cm

Velikost televize byste neměli vybírat jen podle osobních preferencí, ale taktéž podle toho, jak daleko od televize sedíte. Jedině při sledování televize v ideální vzdálenosti si totiž budete schopni obraz z ní náležitě a hlavně zdraví takřka nezávadně vychutnat. Při sezení v přílišné blízkosti televize hrozí, že budete příliš namáhat oči neustálým přesouváním po obrazovce, potažmo krk otáčením celé hlavy. Pokud budete sedět naopak moc daleko, budete pravděpodobně muset zbytečně zaostřovat a tím oči namáhat. Níže naleznete tabulku, která vám pomůže s výběrem úhlopříčky televize podle vzdálenosti, ve které od ní budete sedět.

Úhlopříčka televize v palcích (“)

Ideální pozorovací vzdálenost televize v metrech (m)

Ideální pozorovací vzdálenost televize v metrech

Rozlišení televize

Další z klíčových věcí, na kterou je třeba se při výběru zaměřit, je rozlišení televize. Právě to totiž ve výsledku z velké části rozhoduje o tom, jak si přehrávaný obsah na obrazovce užijete, respektive v jaké ostrosti. V současnosti jsou zřejmě nejrozšířenější 4K a Full HD televize, ale na trhu jsou stále dostupné i již poměrně zastaralé HD televize či naopak supermoderní 8K televize. Níže naleznete tabulku rozlišení:

Označení rozlišení

Rozlišení v pixelech

HD

1 280 x 720 pixelů

Full HD

1 920 x 1 080 pixelů

4K

3 840 x 2 160 pixelů

8K

7 680 x 4 320 pixelů

Rozlišení televize byste měli vybírat podle toho, jak chcete zařízení používat. Pokud vám jde například jen o sledování televizního vysílání, stačí vlastnit HD či Full HD televizi. Pozemní vysílání totiž běží v SD, maximálně pak HD a internetové, kabelové či satelitní pak taktéž maximálně v HD. Naopak filmoví nadšenci využívající streamovací služby, videotéky či BluRay a tak podobně se neobejdou bez 4K, jelikož je v tom v dnešní době většina filmů natočená. Po 4K televizích by pak měli sáhnout i hráči videoher, jelikož jak Playstation 5, tak Xbox Series dokáže rozjet hry právě ve 4K.

Grafika znázorňující maximální úhlopříčky v poměru k rozlišení obrazovky Full HD, 4K a 8K.

Tip: Správná volba úhlopříčky televize spolu s vhodným rozlišením jsou sice jedněmi z klíčů k úspěšnému výběru ideální televize, nesmíme však zapomínat na řadu dalších vlastností, která by měla nejlepší televize pro vás splňovat. Řeč je třeba o typech zobrazovacího panelu či o řadě doplňkových funkcí, které dokáží využitelnost televizoru výrazně posunout. Zajímá-li vás o těchto tématech více, v případě zobrazovacích panelů je tu pro vás náš článek Nejlepší televize 2023 aneb jak vybrat tu nejlepší TV přesně pro vás, o doplňkových funkcí se zase podrobně dočtete ve článku Jak vybrat TV: Tipy na televize s nejlepším poměrem cena/výkon.

Nejlepší televize podle úhlopříčky

Pokud ani po přečtení předešlých řádků o výběru televize nemáte jasno v tom, jaký model by pro vás mohl být ten pravý, nezoufejte. Připravili jsme si pro vás totiž tipy na nejzajímavější modely v uživatelsky nejvyhledávanějších úhlopříčkách, díky čemuž by tak měl být výběr naprostá hračka.

Nejlepší televize 43 palců

TCL 43C645

Cenově dostupná televize s QLED 4K panelem, která je mezi uživateli oblíbená jak pro svůj kvalitní obraz, tak i velmi slušnou zvukovou kvalitu. Nechybí ale ani smart funkce či podpora hlavních obrazových vylepšení v čele s HDR či Dolby Vision. Nevýhodou je její obnovovací frekvence 50 Hz, kvůli čemuž není vyloženě vhodná pro hráče videoher.

Televize TCL QLED 4K Google TV

Zdroj: Produktová fotka výrobce

Philips 43PUS8507

Tato televize sice disponuje “jen” klasickým LED panelem, kromě solidního obrazu do rozlišení 4K či cenou však dokáže zaujmout širokou škálou konektorů, podporou většiny obrazových vylepšení, ale hlavně ambientním osvětlením skrze LED diody na její zadní straně. To mění intenzitu a barvu podle přehrávaného obrazu, díky čemuž dokáže vytvořit při sledování velmi zajímavou atmosféru, která diváka ještě více vtáhne do děje. Nevýhodou je zde slabší ozvučení a opět jen 50 Hz obnovovací frekvence.

Televize Philips Ambilight TV 4K LED

Zdroj: Produktová fotka výrobce

Sony Bravia KD-43X85K

Televize cílící na náročnější diváky. Disponuje LED panelem s rozlišením 4K, který nabízí 100 Hz obnovovací frekvenci, díky které je vhodný i pro hraní videoher z konzolí nové generace. Potěší zde i bohatá portová výbava, podpora domácích smart systémů Apple HomeKit, Google Assistant či Amazon Alexa či možnost nahrávání vysílání na flash disk. Nevýhodou je zde slabší ozvučení a vyšší cena, tedy minimálně s přihlédnutím na typ panelu.

Televize Sony Bravia LED 4K

Zdroj: Produktová fotka výrobce

Nejlepší televize 50 palců

TOSHIBA 50QA7D63DG

Přestože se jedná o cenově velmi dostupnou televizi, faktem je, že svými technickými specifikacemi zvládá konkurovat i podstatně dražším modelům. Je vybavena LED panelem s rozlišením 4K, do kterého díky procesoru i dopočítává pořady v horší kvalitě. S ohledem na svou cenu je tedy schopna nabídnout vskutku kvalitní podívanou. Je zde nicméně třeba počítat i s omezeními ve formě 50 Hz obnovovací frekvencí, relativně malé konektorové nabídky či slabšího ozvučení. Ani obrazových vylepšení zde pak výrobce příliš nenasadil - k dispozici je totiž jen Dolby Vision.

Televize TOSHIBA 4K LED

Zdroj: Produktová fotka výrobce

Sharp 50EQ3EA

U této televize si můžete být jisti takřka perfektním podáním barev, jelikož disponuje QLED panelem s rozlišením 4K. Mezi další přednosti tohoto modelu patří bezesporu jeho design, velmi slušné ozvučení díky audio soustavě vytvořené ve spolupráci s Harman/Kardon. Bohužel, zapomnělo se na obnovovací frekvenci, která je tak jen 50 Hz, což televizi odsuzuje víceméně jen ke sledování filmů a seriálů. Ty ale zvládne díky podpoře většina obrazových vylepšení bravurně.

Televize Sharp QLED 4K Android TV

Zdroj: Produktová fotka výrobce

LG 50UQ91003LA

Televize vybavená kvalitním LED panelem schopným zobrazovat obsah v hezkých barvách. Samozřejmostí je zde dopočítávání do 4K z horší kvality či podpora obrazových vylepšení typu HDR. Negativem je zde pouze 50 Hz obnovovací frekvence, relativně strohá nabídka konektorů a slabší ozvučení.

Televize LG UHD AI ThinQ

Zdroj: Produktová fotka výrobce

Nejlepší televize 55 palců

Sharp 55CL3EA

Televize s dobrým poměrem cena - výkon. Je vybavena LED panelem s rozlišením 4K, podporou obrazových vylepšení či reproduktory vyvinutými ve spolupráci s věhlasným audio výrobcem Harman/Kardon. Velmi rozsáhlá je i konektorová výbava, díky čemuž tak není problém k televizi připojit prakticky nic standardního. Bohužel, zamrzí jen 50 Hz obnovovací frekvence obrazovky či fakt, že kvůli základnímu typu panelu nedokáže televize zobrazit barvy a zejména pak černou velmi přesně. Nízkou cenou však tyto neduhy Sharp vyvažuje.

Televize Sharp LED 4K

Zdroj: Produktová fotka výrobce

LG 55UQ90003LA

Tato televize sice disponuje taktéž jen LED panelem, nicméně o zlepšování obrazu jako takového se v ni stará speciální procesor, díky kterému je obraz uměle zkrášlován a hlavně dopočítáván z nižšího rožlišení do 4K. To totiž televizi samozřejmě nechybí. Určitým zklamáním zde nicméně může být konektorová výbava, která je v porovnání s konkurencí chudší, či horší audio stránka. Obrazově je ale tato televize na velmi slušné úrovni, ostatně jako víceméně každá televize od LG.

Televize LG Smart TV 4K LED

Zdroj: Produktová fotka výrobce

Sony XR55A75KAEP

Tato televize snese bez jakéhokoliv váhání označení prémiová. Disponuje totiž OLED panelem se 4K rozlišením, skvělým ozvučením, podporou prakticky všech běžně využívaných obrazových vylepšení či procesorem pro dopočítávání méně kvalitního obrazu do 4K. Bohatá je zde i konektorová nabídka, která je navíc plně dostačující i pro hráče videoher. Ty pak potěší i 100 Hz obnovovací frekvence obrazovky či její schopnost zobrazovat takřka dokonalé barvy či bezchybnou černou.

Televize Sony Bravia XR OLED

Zdroj: Produktová fotka výrobce

Nejlepší televize 65 palců

LG 65NANO763QA

Tento model je vybaven LED panelem s technologií NanoCell, díky které zvládá zobrazovat velmi přesně a věrně valnou většinu barev. Jak je však u LED zvykem, pokulhává v černé a tedy i v kontrastu. Další nevýhodou je u této 4K televize slabší ozvučení či jen 50 Hz obnovovací frekvence, kvůli čemuž není ideální pro hráče videoher. Běžné diváky nicméně potěší fakt, že je vybavena procesorem pro dopočítávání obrazu v nižší kvalitě do 4K či třeba podporou domácích asistentů Amazon Alexa, Google Assistant a Apple HomeKit, což umožní ovládání televize mobilem v rámci větších i menších smart home systémů.

Televize LG 4K LED Nanocell

Zdroj: Produktová fotka výrobce

TCL 65C735

Televize vybavená QLED panelem s rozlišením 4K, která je vhodná i pro hráče videoher díky své frekvenci 144 Hz. Právě s ohledem na tuto hodnotu tak lze televizi využít klidně i jako herní monitor připojený k počítači, jelikož na ní zvládnete hrát hry s více než 120 snímky za vteřinu. Kromě velkorysé obnovovací frekvence je zde nicméně k dispozici i velmi kvalitní obraz vynikající zejména perfektními barvami, široká portová výbava včetně pokročilých HDMI 2.1 portů nebo třeba procesor pro dopočítávání přehrávaného obsahu do 4K. Snad jen tloušťka televize mohla být o něco menší.

Televize TCL QLED 4K

Zdroj: Produktová fotka výrobce

LG OLED65A23LA

Kousek vhodný zejména pro sledování filmů a seriálů ve špičkové kvalitě. Díky OLED panelu s rozlišením 4K je totiž k dispozici obraz na velmi vysoké úrovni s živými, věrnými barvami a dokonalou černou. Nechybí ani podpora dopočítávání do 4K, možnost spárování s platformami pro chytrou domácnost či poměrně bohatá portová výbava. Bohužel, televize disponuje jen 50 Hz obnovovací frekvencí, takže není úplně vhodná pro hráče her, a dále pak poměrně slabým ozvučením.

Televize LG OLED 4K

Zdroj: Produktová fotka výrobce

Tip: Mít doma velkou a drahou televizi je sice hezké, pokud však nedopřejete vhodné prostředí, koledujete si o malér v podobě poruchy. Jedním z hlavních strašáků elektroniky jsou pak bezesporu vysoké teploty, které přispívají k jejímu přehřívání. S naším článkem Letní vedra: Co dělat, aby se elektronika nepřehřívala si však i s touto nástrahou snadno poradíte.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Tiskárna HP LaserJet M110we na kancelářském stole.

Recenze HP LaserJet M110we: Skvělá tiskárna pro nenáročné

Sháníte levnou tiskárnu vhodnou pro tisk dokumentů, ale stále tápete nad tím, jakou vybrat? V následujících řádcích se vám pokusím alespoň...

8. 5. 2023  Celý článek »

Letní vedra: Co dělat, aby se elektronika nepřehřívala?

Letní vedra jsou náročná a dávají zabrat nejen lidem, ale i elektronice. Ideální provozní teplota většiny přístrojů, které denně používáme...

5. 8. 2019  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body