Kam vyhodit tiskárnu: 4 druhy míst, kde ji převezmou

23. 11. 2020

23. listopadu 2020, 10:00 | Každá tiskárna jednou doslouží - a jí končí životnost (mj. ji udává objem tisku) nebo ji potřebujete vyměnit za aktuálnější model, je třeba se starého zařízení zbavit. Kam ale vysloužilou tiskárnu odnést?

To nejlepší z naší nabídky

Tiskárna do směsného odpadu nepatří

Častým omylem je vyhození tiskárny do běžné popelnice či kontejneru, tam ale rozhodně nepatří. Tiskové zařízení totiž obsahuje řadu toxických látek, především:

  • zpomalovače hoření (ftaláty a další sloučeniny) - poškozují játra, ledviny a další orgány,
  • těžké kovy (kadmium, nikl, olovo, chrom ad.). - narušují metabolismus u lidí, vodních živočichů či rostlin.

Těchto látek je v tiskárnách prodávaných na území EU minimum, přesto v elektronických spotřebičích jsou. Tiskárny nemohou bez určitých těžkých kovů správně fungovat a zpomalovače hoření zase brání rozvoji a příliš rychlému šíření požáru, pokud by v elektronice přístroje došlo ke zkratu. Zařízení, která do směsného odpadu nepatří, poznáte podle tohoto piktogramu:

recycle-44110_1280-nahled2.png

Podíl vytříděného elektroodpadu se zvyšuje
Podle údajů Ministerstva životního prostředí ČR se v roce 2006 vytřídilo (a částečně recyklovalo) jen 11 % elektrospotřebičů. O deset let později to bylo 52 % elektronických výrobků. Množství vytříděného elektroodpadu v této době vzrostlo z 22 170 na 91 513 tun.

S vysloužilou tiskárnou je proto potřeba nakládat jako s tzv. elektroodpadem. Při jeho likvidaci máte několik možností:

1) Kontejnery pro elektroodpad

Nejjednodušším způsobem, jak se vysloužilé tiskárny zbavit, je vyhodit ji do kontejneru pro elektroodpad. Poznáte jej podle zářivě červeného laku a nápisu „zpětný odběr baterií a drobného elektroodpadu“. Tyto odpadové nádoby naleznete ve většině měst i obcích - místní samosprávy jejich umístěním totiž naplňují povinnost zajistit svým občanům místo pro ukládání nebezpečných odpadků, kam spadá také elektroodpad.

Do kontejnerů na elektroodpad se vejdou jen menší zařízení. Pro likvidaci větších tiskáren je třeba poohlédnout se po jiných možnostech.

2) Odběrová místa

Tiskárnu jakékoliv velikosti můžete odevzdat v tzv. odběrovém místě. Jejich provoz mj. zajišťuje tzv. recyklační poplatek (u tiskových zařízení několik desítek Kč), který je od roku 2005 součástí kupní ceny tiskárny.

Nejbližší kontejner či odběrové místo najdete v Registru míst zpětného odběru elektrozařízení. Pomocí filtru najdete místa pro odevzdání malých i velkých tiskáren:

  • „tiskárna malá“ - žádný z vnějších rozměrů přístroje nepřesahuje 25 cm (takové zařízení přijmou také všechny prodejny elektroniky nad 400 m2),
  • „tiskárna velká“ - přístroje, u nichž jeden z vnějších rozměrů přesahuje 25 cm (takovou tiskárnu povinnost přijmout jen prodejce, u kterého jste zařízení koupili; řada z nich ale příjem tiskárny podmiňuje nákupem nové).

O vhodném místě na odevzdání se můžete poradit i na bezplatné lince Chytrá recyklace společnosti REMA (800 976 679).

Společnost HP nabízí svým firemním zákazníkům recyklaci tiskáren a dalšího hardwaru.

3) Sběrný dvůr

Sběrné dvory jsou v některých obcích alternativou ke kontejnerům na elektroodpad. Ve sběrném dvoře vaši tiskárnu (a další elektroodpad) přijmou zdarma; jako fyzická osoba můžete využít jakýkoliv sběrný dvůr.

Firmy mohou staré tiskárny a další elektroniku odevzdávat jen ve dvoře, který spadá do stejné místní příslušnosti jako sídlo dané firmy; v opačném případě je za odevzdání tiskárny k likvidaci potřeba zaplatit. Nejbližší místo najdete v seznamu sběrných dvorů.

4) Svoz elektroodpadu

Tato varianta je vhodná především pro firmy, které se potřebují zbavit velkého množství tiskáren. O jejich odvoz - a předání recyklačním centrům - se postarají specializované společnosti. V České republice patří mezi nejznámější svozové společnosti REMA, která nabízí od 150 kg odvoz elektroodpadu zdarma.

istock-468008409-nahled2.jpg

Co se s tiskárnou děje po vyhození?

tiskárnu vyhodíte do kontejneru nebo ji odevzdáte v obchodě s elektronikou, nakonec skončí v recyklačním centru, kde se přístroje ručně demontují na menší součástky. Demontáž probíhá často v tzv. chráněných dílnách. V těch pracují lidé se zdravotním omezením a limitovanými možnostmi uplatnění na trhu práce.

Demontované díly se následně třídí podle povahy jednotlivých materiálů. Kovové součástky tiskárny se většinou dále recyklují a slouží k další výrobě výrobků; jde zejména o díly, které obsahují cenné kovy.

Části, které znovu využít nelze, se likvidují v souladu s předpisy - tedy způsobem, který co nejméně zatěžuje životní prostředí. Odhaduje se, že k likvidaci zamíří 20 % roztříděného elektroodpadu.

A co prázdné tonery?
Velkým tématem je také likvidace prázdných náplní. I ty je totiž možné recyklovat, někteří výrobci je navíc vykupují. Více informací naleznete v článcích o likvidaci tonerů a recyklaci náplní do tiskáren.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Až dosloužím, chci do sběru aneb Jak recyklovat tonery?

Třídění odpadu je dnes pro mnohé naprosto samozřejmou činností. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří se aktivně podílejí na udržitelnosti...

11. 9. 2018  Celý článek »

Kam vyhodit toner či cartridge: Poradíme vám, jak prázdnou náplň zlikvidovat či zrecyklovat

Ať už využíváte inkoustovou či laserovou tiskárnu, nevyhnete se u nich čas od času výměny jejich náplně ve formě cartridge či toneru....

22. 6. 2022  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body