Až dosloužím, chci do sběru aneb Jak recyklovat tonery?

11. 9. 2018

11. září 2018 | Třídění odpadu je dnes pro mnohé naprosto samozřejmou činností. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří se aktivně podílejí na udržitelnosti životního prostředí, možná čas od času přemýšlíte, jak správně třídit nějakou konkrétní věc. Třeba takový toner. Následující řádky vám nastíní, jak je to s tonerovými kazetami podle zákona i co můžete udělat proto, abyste je likvidovali ekologicky.

To nejlepší z naší nabídky

Tonerová kazeta - směs různých materiálů, které nepatří do směsného ani tříděného odpadu

Na výrobu nové tonerové kazety se obvykle spotřebuje 3-5 litrů ropy. Patří k odpadu, který se jen tak nerozloží. Podle ekologů může trvat úplné rozložení toneru i několik staletí.

Tonerová kazeta je vyrobena z mnoha komponentů různých materiálů. Krom plastové kazety je součástí toneru i vodivý válec (v závislosti na modelu tiskárny), magnetická vývojka, regulační stěrka, nabíjecí elektroda a mikročip. A nezapomínejme na zbytky tonerového prachu uvnitř použité náplně.

Jak (ne)likvidovat tonery dle zákona

Možná právě kvůli množství nejrůznějších materiálů, ze kterých jsou vyrobeny, jsou dle platných norem tonerové kazety označeny písmenem O, tedy jako ostatní odpad. Což znamená, že jakmile vám náplň v toneru dojde, můžete ji vyhodit do směsného odpadu a s odpadem naložíte v mezích zákona. Jenže směsný se vyváží na skládky nebo do spaloven.

To nezní v případě toneru zrovna ekologicky, že?10-.png

Patří prázdný toner do kontejneru na tříděný odpad?

Přestože hlavní složkou bývá zpravidla plast, do žlutého kontejneru na tříděný odpad prázdný toner v žádném případě nepatří. Možná vás napadlo, že je dobrý nápad umístit prázdný toner do sběrných nádob na elektroodpad, ale i tady vás budeme muset zklamat, v červených kontejnerech prázdný toner nemá co pohledávat. A už jsme nastínili výše, že ani běžná popelnice, odkud odpad putuje na skládku, není správná volba.

Originální toner je možné znovu použít - nechte jej repasovat

Většina tonerových kazet vyrobena tak, aby se daly znovu naplnit. Odborně se toto znovunaplnění označuje slovem repasování. Jde o nejlevnější a nejekologičtější řešení toho, jak nakládat s prázdnými tonery. Repasovaným tonerům jsme se ostatně věnovali v jednom z předchozích článků - přečte si, jak lze renovovat (repasovat) použité originální tonery.

Neoriginální kompatibilní tonery znovu nenaplníte. Jak je ekologicky zlikvidovat?

Máte-li v tiskárně toner kompatibilní, počítejte s tím, že zřejmě nenajdete šanci k výkupu. Na obdobný problém narazíte v případě, že se chystáte odprodat do výkupu prázdný originální toner, který byl v minulosti jedou doplněný. Většina společnosti vykupuje pouze originální, dosud neplněné tonery.

Kam tedy vyhodit prázdný toner?

Už jsme si vysvětlili, že prázdný toner nepatří ani do tříděného odpadu na plast, ani do elektroodpadu a v žádném případě není dobrý nápad jej vyhazovat do směsného odpadu. Bohužel v současnosti u nás neexistuje žádný centrální systém sběru tohoto problematického odpadu. Zbývají tedy jen dvě varianty, jak prázdný znovu nepoužitelný toner ekologicky zlikvidovat.

První možností je odeslání prázdné kazety prodejci, který jej rámci ekologických programů zpětného odběru zašle zpět výrobci. Ten náplň rozebere na jednotlivé základní materiály a následně je z velké části znovu použije v průmyslové výrobě další komponent a náhradních dílů pro tiskárny.

Druhou možností, jak nechat prázdný toner ekologicky zlikvidovat je jeho odevzdání do sběrného dvora. Je důležité, aby všechny tonery skončily řádnou ekologickou likvidací (nikoli na skládce). Pamatujte, že tonery nepatří do koše. V místě vašeho bydliště snadno najdete možnost ekologické likvidace.

Co pro ekologii můžete udělat vy?

Přestože tonerové kazety jsou, jak jsme zmínili výše, označené jako ostatní odpad, doporučujeme je do koše nevyhazovat. Jakmile vám náplň v tiskárně dojde, obraťte se na nás a prázdnou krabičku nám zašlete.

Přímo v našich dílnách kazety znovu naplňujeme, a vyrábíme tak repasované tonery, za jejichž kvalitu ručíme.

A pokud stav prázdného toneru nedovoluje jeho renovaci, postaráme se o jeho ekologickou likvidaci. A vy se mezitím můžete s klidným svědomím poohlédnout po toneru novém.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Papír v kanceláři: Jak snížit jeho spotřebu a správně recyklovat

Jsou opravdu ty hromady papíru v koších našich kanceláří nepoužitelný odpad? Existují možnosti, jak využít tuto cennou přírodní surovinu na...

21. 3. 2019  Celý článek »

Kam vyhodit toner či cartridge: Poradíme vám, jak prázdnou náplň zlikvidovat či zrecyklovat

Ať už využíváte inkoustovou či laserovou tiskárnu, nevyhnete se u nich čas od času výměny jejich náplně ve formě cartridge či toneru....

22. 6. 2022  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body