Až dosloužím, chci do sběru? aneb Jak recyklovat tonery

Třídění odpadu je dnes pro mnohé naprosto samozřejmou činností. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří se aktivně podílejí na udržitelnosti životního prostředí, možná čas od času přemýšlíte, jak správně třídit nějakou konkrétní věc. Třeba takový toner. Následující řádky vám nastíní, jak je to s tonerovými kazetami podle zákona i co můžete udělat proto, abyste je likvidovali ekologicky.

Co jsou tonery

Tonerové kazety jsou zjednodušeně plastové krabičky obsahující práškovou barvu. Ta se skládá nejčastěji z uhlíku a částečně zmagnetizovaných oxidů kovů (polymerů). Právě zbytky barvy v prázdných kazetách jsou však tím, co vás možná může od recyklace odradit.

A přestože veškeré náplně do tiskáren jsou zdravotně nezávadné, mohly by se při manipulaci s prázdnými kazetami dostat zbytky barev například do plic.

 

Jak likvidovat tonery dle zákona

 

Možná právě proto jsou dle platných norem tonerové kazety označeny písmenem O, tedy jako ostatní odpad. Což znamená, že jakmile vám náplň v toneru dojde, můžete krabičku vyhodit do směsného odpadu, který se následně vyváží na skládky nebo do spaloven.

Není-li vám tato možnost zrovna dvakrát příjemná, odneste prázdnou kazetu do sběrného dvora, kde se postarají o její ekologickou likvidaci.

Jak na to jít ekologicky


Kvůli výše zmíněným zbytkům barev by se případná recyklace plastových krabiček musela provádět ve zpřísněných provozních podmínkách.

A proto je většina tonerových kazet vyrobena tak, aby se daly znovu naplnit. Odborně se toto znovunaplnění označuje slovem repasování. Jde o nejlevnější a nejekologičtější řešení toho, jak nakládat s prázdnými tonery. Repasovaným tonerům jsme se ostatně věnovali v jednom z předchozích článků. (https://www.tonerpartner.cz/jak-vybrat-kompatibilni-nebo-repasovany-toner-20326cz39332/).

Co pro ekologii můžete udělat vy?


Přestože tonerové kazety jsou, jak jsme zmínili výše, označené jako ostatní odpad, doporučujeme je do koše nevyhazovat. Jakmile vám náplň v tiskárně dojde, obraťte se na nás a prázdnou krabičku nám zašlete.

Přímo v našich dílnách kazety znovu naplňujeme, a vyrábíme tak repasované tonery, za jejichž kvalitu ručíme.

A pokud stav prázdného toneru nedovoluje jeho renovaci, postaráme se o jeho ekologickou likvidaci.
A vy se mezitím můžete s klidným svědomím poohlédnout po toneru novém.

Doprava vždy zdarmaA na všechno
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás