Kam vyhodit toner či cartridge: Poradíme vám, jak prázdnou náplň zlikvidovat či zrecyklovat

22. 6. 2022

22. června 2022, 11:39 | využíváte inkoustovou či laserovou tiskárnu, nevyhnete se u nich čas od času výměny jejich náplně ve formě cartridge či toneru. Tušíte však, co se starou prázdnou náplní do tiskárny dělat? Do odpadkového koše totiž rozhodně nepatří - tedy minimálně v případě, že nechcete uškodit přírodě. Jak tedy s prázdnými cartridgemi či tonery zacházet?

To nejlepší z naší nabídky

Obsah
Likvidace tonerů či cartridge 
Výkup prázdných tonerů 
Zpětný odběr výrobcem
Recyklace tonerů a cartridge aneb nejlepší ze všech možností

Likvidace tonerů či cartridge 

Ačkoliv jsou jak tonery, tak cartridge na první pohled “jen” zpravidla černé krabičky obsahující náplň pro tisk - tedy v případě toneru tonerový prášek a v případě cartridge inkoust -, rozhodně nepatří do plastového odpadu a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním jsou zbytky náplně, které obsahují nejrůznější chemické látky, které je třeba zlikvidovat vhodnou cestou. Druhým důvodem je pak fakt, že kromě plastu jsou tato pouzdra tvořena i celou řadou dalších komponentů jako například mikročipem, nabíjecí elektrodou, magnetickou vývojkou a tak podobně. 

S ohledem na tyto skutečnosti zřejmě nikoho nepřekvapí, že suverénně nejekologičtějším způsobem likvidace bezplatné odevzdání toneru či cartridge ve sběrném dvoře, který se postará o jeho správnou likvidaci. V některých elektrech, obchodních domech či obecně na místech s vyšším pohybem veřejnosti se pak můžete setkat třeba i s boxy, do kterých lze prázdné náplně jednoduše vhodit a máte po starostech. Boxy jsou totiž následně taktéž sváženy k ekologické likvidaci jejich obsahu. Nechce-li se vám tedy plahočit do sběrného dvora a máte možnost využití podobných boxů, můžete je bezstarostně využít. Přírodě tím totiž jedině pomůžete.

istock-865741202.jpg

Výkup prázdných tonerů 

Další možnost, jak se prázdného toneru zbavit, je jeho odprodej. Některé firmy se totiž právě výkupu prázdných tonerů věnují za účelem jejich opětovného naplnění a jejich následného prodeje za výhodnou cenu. Výkupní ceny se u každé firmy i typu toneru liší, byť zpravidla nejsou nikterak vysoké. Z uživatelského hlediska je ale tato možnost určitě zajímavější než bezplatná likvidace toneru na sběrném dvoře. Vše je navíc samozřejmě naprosto ekologické

Zpětný odběr výrobcem

U některých výrobců tiskáren lze využít i jejich program zpětného odběru tonerů či cartridgí. Ten probíhá zpravidla tak, že si na jeho webu objednáte doručení obálek, do kterých poté prázdné náplně zabalíte a bezplatně odešlete na výrobcem předvyplněnou adresu. Výrobce následně produkty ekologicky zlikviduje a materiál, který je možné znovu využít, použije pro výrobu svých dalších produktů. Ne každý výrobce sice podobnou věc nabízí, takže vás opět čeká bádání na internetu, například takové HP má však program v provozu již dlouhé roky. Více informací o něm naleznete zde.

Tip: Na trhu naleznete celkem tři typy tonerů. Jako originální tonery označujeme náplně, které produkuje výrobce tiskáren. Alternativní tonery jsou pak náplně vyrobené třetími stranami, které mají totožnou kvalitu, ale jsou levnější. Třetím typem jsou pak repasované nebo recyklované tonery, o kterých se dozvíte více níže.

istock-981930476.jpg

Recyklace tonerů a cartridge aneb nejlepší ze všech možností

Suverénně nejsmysluplnější možností, co dělat s prázdným tonerem či cartridgí jak z hlediska životního prostředí, tak i vaší peněženky, je jejich recyklace nebo chcete-li renovace ve formě opětovného naplnění. Originální tonery a cartridge (a v dnešní době i některé alternativní) je totiž možné ještě minimálně jednou znovunaplnit a tím je tedy opět “oživit”. Super je v tomto případě hlavně to, že vás v takovém případě vyjde náplň pro tisk skutečně velmi levně, jelikož platíte ve výsledku skutečně jen ji (a samozřejmě něco málo za práci dané firmy) a nikoliv elektroniku, pouzdro, obal a vše ostatní “navíc”. Ceny plnění tonerů či cartridgí se různí firma od firmy, ale taktéž typ od typu. Doba, kterou firmy potřebují pro naplnění, se pak pohybuje v řádu jednotek dní i s doručením dopravcem. Svou tiskárnu tedy budete mít díky tomu v provozu skutečně rychle. 

U renovovaných tonerů či cartridgí je nicméně třeba upozornit na jednu poměrně důležitou věc. Aby byla jejich kvalita tisku zachována nebo byla minimálně na co možná nejvyšší úrovni, je třeba využít pro plnění ověřené firmy. Ne každá totiž bohužel i v dnešní době zvládne naplnit kazety přesně tak, jak je třeba, což se projeví právě na nižší kvalitě tisku. Při výběru firmy pro renovaci vaší náplně si tedy určitě prostudujte její recenze na internetu

istock-862302786.jpg

Jak zabalit tonery a cartridge, aby se nepoškodily? 

Jelikož jsou tonery i cartridge relativně křehké a tedy i je lze poměrně snadno poškodit, je klíčové je před odesláním už pro výkup, opětovné naplnění či jen ekologickou likvidaci co nejlépe zabalit. Nejlepším řešením, jak náplně zabezpečit, je zabalit je do originální krabičky. Ty můžete naskládat do větší bedny. Dejte ale pozor, aby bedna váhu náplní unesla a také abyste ji bez problémů sami uzvedli. Berte v potaz, že s bednou budou manipulovat i další lidé. Správně zabalené tonery a cartridge by v krabici v žádném případě neměly chrastit nebo popojíždět. Pokud tomu tak je, pokuste se krabici například vycpat starými novinami, igelitem a tak podobně. Při odesílání pak není od věci je označit - umožňuje-li to dopravce - jako křehké zboží. Zdůrazňovat, že je naprosto klíčové je odeslat na správnou adresu, jelikož každý jejich transport je pro rizikem, je pak asi zbytečné.

Tip: Pokud se vám toneru nechce zbavovat, máme pro vás celou řadu tipů, jak jej využít už doma či v kanceláři. Přeci jen, jedná se mnohdy o technologickou “stylovku”, která dokáže udělat v interiéru parádu, ale také posloužit leckde jinde. Inspirovat se můžete v našem starším článku.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Mám koupit originální, nebo neoriginální toner?

Vyplatí se na tonerech šetřit? A kolik nás takové šetření může stát? Vysvětlíme si rozdíly mezi neoriginálními (renovovanými,...

30. 6. 2016  Celý článek »

Jaká je životnost tonerů a cartridgí

Staré známé moudro praví, že nic netrvá věčně. V podstatě vše, co vidíte kolem sebe, včetně veškerých věcí, které si pořídíte, má nějakou...

12. 12. 2018  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body