Mám starý toner zlikvidovat, nebo recyklovat?

Co dělat s prázdným tonerem? Jak ho pořádně zlikvidovat tak, aby to bylo bezpečné? A se recyklací tonerů vydělat?

Originální tonery nevyhazujte. Škodíte přírodě.

Na výrobu nové tonerové kazety se obvykle spotřebuje 3-5 litrů ropy. Patří k odpadu, který se jen tak nerozloží. Podle ekologů trvá rozložení toneru několik staletí. Prázdné tonerové kazety (originální) se ale dají minimálně jednou znovu naplnit (repasovat, renovovat) a znovu použít k tisku.

 

Především díky tomu je řada společností sbírá nebo vykupuje. Za originální, dosud znovu neplněný toner můžete dostat i několik desítek korun. Pokud se vám nechce obtěžovat s hledáním výkupu, můžete toner zaslat prodejcům, kteří ho ekologicky zlikvidují.

Jak zabalit tonery k výkupu, aby se nepoškodily?

Protože tonery jsou poměrně křehké, může se stát, že se při přepravě poškodí. Většina společností, která tonery vykupuje, předem upozorňuje na to, že tonery k odeslání musí být řádně zabaleny.

 

Nejlepším řešením, jak toner zabezpečit, je zabalit jej do originální krabice. Do jedné bedny potom můžete naskládat tolik krabic, kolik považujete za bezpečné (abyste ji sami bez problému unesli - s krabicemi budou manipulovat další lidé).

 

Vždycky, než odešlete tonery k likvidaci nebo výkupu, předem zavolejte společnosti, se kterou komunikujete, a ověřte si všechny podrobnosti (dodací adresa se může lišit od fakturační, může mít speciální podmínky dodání apod.) Předem se také ujistěte, že kurýrní služba, kterou chcete použít, je pro výkupčího přijatelná.

 

Správně zabalené tonery by v krabici v žádném případě neměli chrastit nebo popojíždět.

Neoriginální kompatibilní tonery znovu nenaplníte. Do koše ale nepatří.

Máte-li v tiskárně toner kompatibilní, počítejte s tím, že zřejmě nenajdete šanci k výkupu. Většina společnosti vykupuje pouze tonery originální.

 

Je důležité, aby všechny tonery skončily řádnou ekologickou likvidací (nikoli na skládce). Pamatujte, že tonery nepatří do koše. V místě vašeho bydliště snadno najdete možnost ekologické likvidace.

 

Kam s prázdným tonerem?

Společnosti, které vykupují prázdné tonery:

ARLES, s.r.o. (Fryšták)
http://www.vykupujeme-tonery.cz/
Přijímají správně zabalené tonery dodané buď osobně, nebo prostřednictvím přepravců PPL, PPD, České pošty a další. Kazety musí být originální a dosud nerenovované. Tonery musí být bez mechanické závady.

 

Český Servis (Praha, Brno a další)
http://www.ceskyservis.cz/
Český servis nakupuje zcela vypsané, originální tonery a cartridge (nikoli kompatibilní asijské typy). Kazety nesmí být nijak mechanicky poškozené ani repasované. V rámci Prahy je možné využít přepravní službu společnosti.

 

Z + M servis, spol. s r.o. (Ostrava)
http://www.vykuptoneru.cz/
Vykupují nejen prázdné tonerové kazety, ale i inkoustové kazety (cartridge). Opět musí být kazety dosud nerenovované a nepoškozené. Tato společnost také vykupuje plné kazety i po záruční době, které jsou např. v poškozeném obalu či postrádají obal úplně. Kazety je možno zaslat přepravní společností, nebo doručit osobně.