Mám starý toner zlikvidovat, nebo recyklovat?

Lámete si hlavu s tím, kam vyhodit prázdný toner, nebo cartridge? Prázdné náplně do tiskárny nepatří do koše. Jak je ale správně zlikvidovat, aby to bylo bezpečné a šetrné k životnímu prostředí? Řešením je recyklace tonerů. V následujícím článku vám poradíme, co s prázdnými tonery.

Prázdné tonery nepatří do koše

Tonerové kazety jsou zjednodušeně plastové krabičky obsahující práškovou barvu. Ta se skládá nejčastěji z uhlíku a částečně zmagnetizovaných oxidů kovů (polymerů). Navíc obsahují ještě další komponenty z nejrůznějších kovů a plastů, jako jsou mikročip, magnetická vývojka, regulační stěrka, nabíjecí elektroda a v závislosti na modelu tiskárny může být součástí i vodivý válec.

To je pořádná směs materiálů, která sice podle oficiálního zákonného stanoviska patří do směsného odpadu, ale jen proto, že neexistuje centrální systém pro sběr použitých tonerů. Ačkoliv prázdné tonerové kazety nepatří mezi nebezpečný odpad, je možné jej zařadit minimálně mezi odpad velmi problematický. Přečtěte si náš článek o tom, jak naložit s prázdnými neoriginálními a repasovanými tonery. Ty originální totiž mohou ještě znovu posloužit k tisku.

10--sleva-tonerpartner.png

Co tedy s prázdnými originálními tonery?

Prázdné originální tonerové kazety se dají minimálně jednou znovu naplnit (repasovat, renovovat) a znovu použít k tisku. Je to nejekologičtější způsob, jak s prázdným tonerem naložit. 

Existuje celá řada společností, které výkup prázdných tonerů živí. Místo toho, kam vyhodit prázdný toner, je lepší se poohlédnout, kde se dá použitá originální kazeta odevzdat, aby mohla být znovu naplněna a následně prodána jako repasovaná. Za originální, dosud znovu neplněný toner můžete dostat i několik desítek korun.

Kam s prázdným tonerem?

Společnosti, které vykupují prázdné tonery:

ARLES, s.r.o. (Fryšták)
http://www.vykupujeme-tonery.cz/
Přijímají správně zabalené tonery dodané buď osobně, nebo prostřednictvím přepravců PPL, PPD, České pošty a další. Kazety musí být originální a dosud nerenovované. Tonery musí být bez mechanické závady.

 

Z + M servis, spol. s r.o. (Ostrava)
http://www.vykuptoneru.cz/
Vykupují nejen prázdné tonerové kazety, ale i inkoustové kazety (cartridge). Opět musí být kazety dosud nerenovované a nepoškozené. Tato společnost také vykupuje plné kazety i po záruční době, které jsou např. v poškozeném obalu či postrádají obal úplně. Kazety je možno zaslat přepravní společností, nebo doručit osobně.

 

Na trhu fungují i společnosti, které se nezaměřují na následný prodej repasovaných tonerů, ale nabízí zákazníkům služby opětovného naplnění prázdného toneru. Jednoduše jim odevzdáte, nebo pošlete, prázdné originální kazety a za pár dní je máte zpět znovu naplněné a funkční.

Mnozí prodejci nabízí i doplňovací sady, tzv. refill kity. S jejich pomocí zvládne zručnější kutil doplnit prázdný toner i svépomocí.

Výsledná kvalita tisku renovovaných tonerů sice není nijak zvlášť oslnivá (zvlášť, pokud je renovace prováděna neodborně), při běžném tisku dokumentů ale i repasované tonery poslouží dobře.

Jak zabalit tonery k výkupu, aby se nepoškodily?

Protože tonery jsou poměrně křehké, může se stát, že se při přepravě poškodí. Většina společností, která tonery vykupuje, předem upozorňuje na to, že tonery k odeslání musí být řádně zabaleny.

Nejlepším řešením, jak toner zabezpečit, je zabalit jej do originální krabice. Do jedné bedny potom můžete naskládat tolik krabic, kolik považujete za bezpečné (abyste ji sami bez problému unesli - s krabicemi budou manipulovat další lidé).

Vždycky, než odešlete tonery k likvidaci nebo výkupu, předem zavolejte společnosti, se kterou komunikujete, a ověřte si všechny podrobnosti (dodací adresa se může lišit od fakturační, může mít speciální podmínky dodání apod.) Předem se také ujistěte, že kurýrní služba, kterou chcete použít, je pro výkupčího přijatelná.

Správně zabalené tonery by v krabici v žádném případě neměli chrastit nebo popojíždět.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Jak snížit spotřebu inkoustových náplní při tisku a prodloužit jejich životnost?

Dopřáváte svojí tiskárně originální náplně? Než tiskárna doslouží, v náplních její pořizovací hodnotu hravě přeplatíte, a ne jednou....

Jaká je životnost tonerů a cartridgí

Staré známé moudro praví, že nic netrvá věčně. V podstatě vše, co vidíte kolem sebe, včetně veškerých věcí, které si pořídíte, má nějakou...

Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás