Není papír jako papír část 2: Zaostřeno na jakost

13. 3. 2018

13. března 2018 | Je-li u vás tisk na denním pořádku, jistě víte, že papír není jen jeden. Existuje několik druhů papíru, liší se různými parametry i podle toho, na co se při tisku používají. Ve dvou částech tohoto článku si postupně probereme nejběžnější i ty méně běžné druhy papíru, se kterými se při tisku můžete setkat.

První část se věnovala papíru z hlediska použití, tedy různým typům papíru podle toho, co potřebujeme tisknout.

V druhé části se zaměříme na rozlišení papíru podle charakteristik jakosti, tedy například gramáže, opacity nebo formátu.

Formát

Rozměry papíru se označují slovem formát. V Česku a ve většině států světa formát definují standardy ISO 216. Ty jej určují poměrem stran 1:√2, který je někdy nazýván poeticky „brána harmonie“. Další formát v řadě vždy zachovává tento poměr a vzniká přeložením delší strany předchozího formátu na polovinu.

Nejběžnějším formátem je u nás A4, což je papír o rozměrech 210 × 297 mm. V běžných tiskárnách máte možnost upravit podavač papíru i na menší formáty (A5 o rozměrech 148 × 210 mm nebo třeba tzv. DL, což je podélná obálka o rozměrech 220 × 110). Pro velkoformátový tisk se pak používají velkoformátové tiskárny.

Gramáž

Gramáž určuje, jak je papír těžký, přičemž platí, že čím je gramáž vyšší, tím je větší jeho tloušťka. Papíry o větší gramáži jsou tedy silnější, tím pádem tvrdší a kvalitnější.

Klasický kancelářský papír gramáž 80 g/m2, v praxi se pak můžete setkat i s papíry o gramáži 300 g/m2.

Opacita

Jako opacita se označuje průhlednost papíru, tedy jeho schopnost nepropouštět světlo. Čím je opacita vyšší, tím hůře papír propouští svit. Opacita je často přímoúměrná gramáži papíru.

Bělost

Bělost nám dává informaci o tom, do jaké míry papír odráží světlo všech vlnových délek. Zjednodušeně řečeno říká, jak je papír jasný, a jak moc kontrastně tedy na něm bude působit například tmavý text.

Udává se v hodnotách CIE (Mezinárodní komise pro osvětlování, která je autorem parametru bělosti) a platí, že čím vyšší CIE, tím je papír bělejší.

Textura

To, jak papír působí na dotek, určuje textura. Existují papíry s nejrůznější povrchovou úpravou, přičemž nejčastěji se setkáváme s jednoduchým dělením na papíry hladké a hrubé. Setkat se ale můžeme například i s texturou papíru připomínající malířské plátno.

Kvalitativní třída

Souhrn všech vlastností papíru určuje jeho celkovou kvalitu. Kvalita papíru se pak dělí do třech kvalitativních tříd, na něž je vhodné brát ohled zejména tam, kde se tiskne velmi často. Kvalitativní třída poskytuje údaje například o prašnosti nebo o tom, zda je papír vhodný na oboustranný tisk.

Třída A označuje papíry nejvyšší kvality, které najdou uplatnění v místech, kde se tiskne prakticky nepřetržitě. V kancelářích s častým tiskem se doporučuje používat papíry třídy B, v domácnostech a kancelářích, kde se tiskne občas, si vystačíte s papíry pro běžné použití, označené třídou C.

Vyberte správný papír, nezapomeňte ale na kvalitní toner

si pro tisk vyberete jakýkoliv formát, opacitu, papír hladký nebo hrubý, třídy nejvyšší kvality nebo naopak nejnižší, vždy budete potřebovat i tiskárnu. A do tiskárny budete potřebovat toner. A na tonery jsme specialisty my. Podívejte se, jaké tonery máme aktuálně v nabídce, a vyberte si ten nejvhodnější. A pokud si nebudete svým výběrem zcela jistí a budete potřebovat pomoc, neváhejte se na nás obrátit na e-mailu info@tonerpartner.cz, rádi vám poradíme.


vyhledat náplně

 

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Není papír jako papír [část 1]: Zaostřeno na využití

Je-li u vás tisk na denním pořádku, jistě víte, že papír není jen jeden. Existuje totiž hned několik druhů papíru, které se od sebe...

8. 10. 2022  Celý článek »

Papír v kanceláři: Jak snížit jeho spotřebu a správně recyklovat

Jsou opravdu ty hromady papíru v koších našich kanceláří nepoužitelný odpad? Existují možnosti, jak využít tuto cennou přírodní surovinu na...

21. 3. 2019  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body