Papír v kanceláři: Jak snížit jeho spotřebu a správně recyklovat

Kanceláře produkují ohromné množství použitého papíru, obzvlášť ty, které zatím neobjevily bezpapírový způsob fungování. Jsou opravdu ty hromady papíru v koších našich kanceláří nepoužitelný odpad? Existují možnosti, jak využít tuto cennou přírodní surovinu na maximum? Pokud si pokládáte podobné otázky, možná oceníte následující článek o recyklaci papíru v kanceláři.

Spotřeba papíru souvisí s ekonomickým růstem

Průměrný Čech spotřebuje ročně 130 kg papíru, průměrný Slovák téměř o polovinu méně. Naopak v Německu nebo Rakousku dosahuje spotřeba papíru na obyvatele okolo 230 kg ročně, v Severní Americe dokonce 260 kg.

Statistiky potvrzují, že vyšší spotřeba papíru jde ruku v ruce s růstem životní úrovně dané země. Vyspělé a bohaté státy mají více fungujících firem, které produkují hromady tištěných dokumentů, dopisů a reklam. Všechny ty firmy musí pochopitelně být kontrolovány kontrolovat odpovídajícím množstvím úředníků a styk s nimi se opět neobejde bez papírování.

Ani domácnosti nezůstávají příliš pozadu. Mají na svědomí něco mezi 30 a 50 procenty spotřebovaného papíru. Počítače a tiskárny jsou dostupnější než kdy dřív. Díky levným tonerům a náplním do tiskáren jsou náklady na vytištění jedné stránky natolik zanedbatelné, že jen málokdo se pozastavuje nad tím, zda je opravdu nezbytné obtěžovat životní prostředí další tiskovou frontou.

Lepší, než recyklovat (nejen) papírový odpad, je vůbec jej nevytvářet

Narozdíl od takového skla, které se dá znovu používat do nekonečna, papír je možné recyklovat pouze pětkrát, maximálně sedmkrát. S každou další recyklací papír ztrácí na kvalitě a jeho hodnota klesá. Navíc je recyklace papíru energeticky velmi náročná, spotřebovává se při velké množství vody a vzniká mnoho odpadu.

 

recyklace-2-nahled2.jpg
Přehnané papírování není jen úmorné, ale i neekologické a neekonomické.

 

Není tedy divu, že společenské diskuze o nutnosti recyklace papíru pomalu střídají otázky, zda je vůbec nutné, abychom tak vzácnou surovinu jako papír používali zneužívali v tak nezměrném rozsahu. Skutečně potřebujeme v kanceláři 21. století stohy dokumentů, tuny účetních dokladů ve stovkách šanonů a archiv smluv, které pamatují krále Klacka?

Bezpapírová kancelář je zatím utopie

Výhody kanceláře, kde se papír stal nadobro minulostí, jsou zřejmé. Náklady na tiskárny, kvalitní tonery, úložné prostory a samotný papír jsou zásadními položkami firemních rozpočtů. Digitalizace urychluje práci s dokumenty, jejich ukládání zabírá mnohem méně fyzického prostoru v kancelářích a digitální soubory jsou, na rozdíl od těch papírových, dostupné v cloudu – kdekoliv a kdykoliv.

Jenže, je digitalizace skloňována v médiích a na firemních mítincích, jak chce, její uvedení do praxe brání několik zásadních překážek. Kapitola sama o sobě je úřednická byrokracie, která stále ještě probíhá ve velkém právě na papíře.

Papír jako nosič dat oproti digitálnímu úložišti ještě jednou velkou výhodu. Byť hoří o něco rychleji, data z něj nikdo jen tak nesmaže, jsou dostupná i při technických potížích nebo případném výpadku elektřiny a z uzamčených skříněk s šanony ve čtvrtém patře sídla společnosti je přece jen složitější je ukrást.

Jak omezit spotřebu papíru v kanceláři

S papírem se kanceláře ještě zdaleka neloučí. Firemní rozpočet i životní prostředí ale budou potěšeny, když se pokusíme snížit jeho spotřebu na nutné minimum. Jak toho docílit?

1) Zvažte, jestli opravdu potřebujete tisknout

2) Když musíte tisknout, tiskněte na recyklovaný papír

3) Používejte certifikovaný papír šetrný k životnímu prostředí – označení Ekologicky šetrný výrobek

4) Pokud nelze použít recyklovaný papír, zvolte papír s certifikátem Forest Stewardship Council (FSC)

5) Redukujte obsah dokumentů na minimální počet stran

6) Tiskněte oboustranně

7) Potištěné papíry použijte znovu – jako šmíráky na poznámky, nebo třeba jako obalový materiál

8) Zaveďte ve firmě bezpapírové procesy a pracujte s digitálními soubory

9) Nenechte se zahrnovat tištěnou reklamou (katalogy, letáky…)

10) Vlastní reklamu přesměrujte do online prostředí

11) Posílejte e-maily, ne dopisy

12) Při styku s úřady začněte používat datovou schránku

13) Recyklujte!

Tipy, jak recyklovat papír v kanceláři

Když papír použijete a vytěžíte jej na maximum, nezbývá než jej recyklovat. Jak docílit toho, aby použitý papír z vaší kanceláře mohl být znovu použit?

1) Vybavte kanceláře koši na použitý papír

Přestože papír je nejen v Česku nejčastěji recyklovanou surovinou, v mnohých firmách byste nádoby na tříděný odpad, tedy i na použitý papír, hledali marně. Pouhá existence nádob na tříděný odpad ale ještě nezaručuje dobré výsledky. Zásadní roli hraje i rozmístění kontejnerů a jejich dostupnost. Výzkumníci z kansaské univerzity potvrdili experimentem, že vzdálenost košů od pracovního místa na intenzitu třídění zásadní vliv. Když byly kontejnery na použitý papír umístěné na jednom centrálním místě, zaměstnanci vytřídili pouze 28 % papíru, zatímco v blíže umístěných nádobách se vytřídilo 85-94 % papíru. Nejraději zaměstnanci třídili do nádob, které byly umístěny přímo na jejich pracovních stolech.

 

recyklace-3-nahled2.jpg
Vzdálenost nádob na tříděný odpad na intenzitu třídění zásadní vliv. Zaměstnanci nejvíce třídí do nádob, které mají po ruce.

 

2) Motivujte ostatní kolegy

Neméně důležitá je i samotná motivace zaměstnanců ke třídění odpadu. Tu mohou zaměstnavatelé podpořit ekologickým školením, které by ale mělo být zábavné a poučné, ne nudné a povinné (jak tomu bývá častěji). Třídění papíru a dalšího odpadu v kancelářích se dá poměrně snadno přetavit v zábavnou hru, nebo motivační program, chcete-li. Samozřejmostí by měl být pozitivní příklad ze strany vedoucích pracovníků a šéfů.

 

recyklace4-nahled2.jpg
Motivovat kolegy ke třídění papíru nemusí být složité. Někdy stačí vzbudit v nich soutěživého ducha.

3) Recyklujte i skartovaný papír

Produkuje vaše kancelář hromady použitého papíru, který jste ale nuceni kvůli citlivým údajům skartovat? Navzdory mnohým pochybám, i skartovaný papír se dá recyklovat. Možnosti dalšího využití papíru se jeho skartováním však dost zúží. V důsledku rozřezání dlouhých papírových vláken na tenké nudličky, se skartovaný papír znovu použít jen na výrobu kapesníků a toaletního papíru. Což ale v žádném případě není překážka v jeho třídění.

4) Pořiďte si přístroj na recyklaci papíru od Epsonu

Japonský výrobce tiskáren přišel před nedávnem s převratnou novinkou – vyvinul a uvedl na trh recyklační linku pro kanceláře – PaperLab. Tento kolos, který připomíná rozlohou i hlučností sálové počítače ze 60. let, recykluje kancelářský papír bez použití vody.

Jednoduše na jedné straně vložíte potištěný papír, na druhé straně se můžete těšit na voňavý a čisťounký kancelářský papír. A to bez jakékoli nadsázky, tohle zařízení totiž umí na přání vyrobit nejenom zářivě bílý papír, ale i papír odolný proti plamenům nebo parfémovaný papír.

Rychlost recyklace a následné výroby papíru udává Epson 14 listů za minutu, nebo 6 720 stránek za den. Tato nejekologičtější skartovačka světa je k dostání pouze v Japonsku a ceny pro evropský trh nebyly vůbec stanoveny, takže s tím pořizováním to zatím v našich podmínkách zas tak horké nebude.

Papírem to jen začíná, recyklujte i další suroviny

V kancelářích vzniká obrovské množství odpadu, zdaleka nejen toho papírového. Podle statistik je po papíru druhým nejčastějším odpadem amerických kanceláří plechovka od nápoje. Jděte ve svých kancelářích dál, nerecyklujte jen plasty, papír a sklo, recyklujte i elektroodpad, recyklujte toneryA než něco vyhodíte, zkuste se zamyslet nad tím, jestli nenajdete způsob, jak by se dal zamýšlený odpad znovu použít.

Doprava vždy zdarmaA na všechno
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás