Papír v kanceláři: Jak snížit jeho spotřebu a správně recyklovat

21. 3. 2019

21. března 2019, 10:41 | Jsou opravdu ty hromady papíru v koších našich kanceláří nepoužitelný odpad? Existují možnosti, jak využít tuto cennou přírodní surovinu na maximum? Pokud si pokládáte podobné otázky, možná oceníte následující článek o recyklaci papíru v kanceláři.

To nejlepší z naší nabídky

Spotřeba papíru souvisí s ekonomickým růstem

Průměrný Čech spotřebuje ročně 130 kg papíru, průměrný Slovák téměř o polovinu méně. Naopak v Německu nebo Rakousku dosahuje spotřeba papíru na obyvatele okolo 230 kg ročně, v Severní Americe dokonce 260 kg.

Statistiky potvrzují, že vyšší spotřeba papíru jde ruku v ruce s růstem životní úrovně dané země. Vyspělé a bohaté státy mají více fungujících firem, které produkují hromady tištěných dokumentů, dopisů a reklam. Všechny ty firmy musí pochopitelně být kontrolovány odpovídajícím množstvím úředníků a styk s nimi se opět neobejde bez… papírování.

Papír je v kanceláři nenahraditelný

Papír jako nosič dat oproti digitálnímu úložišti jednou velkou výhodu. Byť hoří o něco rychleji, data z něj nikdo jen tak nesmaže, jsou dostupná i při technických potížích nebo případném výpadku elektřiny a z uzamčených skříněk s šanony ve čtvrtém patře sídla společnosti je přece jen složitější je ukrást.

Tipy, jak recyklovat papír v kanceláři

Spotřebu papíru ve firmě se vám možná omezit nepodaří, co ale můžete pro blaho naší planety udělat je, že dovolíte použitému papíru žít dál…

Jak docílit toho, aby použitý papír z vaší kanceláře mohl být znovu použit?

1) Vybavte kanceláře koši na použitý papír

Přestože papír je nejen v Česku nejčastěji recyklovanou surovinou, v mnohých firmách byste nádoby na tříděný odpad, tedy i na použitý papír, hledali marně.

Pouhá existence nádob na tříděný odpad ale ještě nezaručuje dobré výsledky. Zásadní roli hraje i rozmístění kontejnerů a jejich dostupnost. Výzkumníci z kansaské univerzity potvrdili experimentem, že vzdálenost košů od pracovního místa na intenzitu třídění zásadní vliv. Když byly kontejnery na použitý papír umístěné na jednom centrálním místě, zaměstnanci vytřídili pouze 28 % papíru, zatímco v blíže umístěných nádobách se vytřídilo 85-94 % papíru. Nejraději zaměstnanci třídili do nádob, které byly umístěny přímo na jejich pracovních stolech.

recyklace-3.jpg
Vzdálenost nádob na tříděný odpad na intenzitu třídění zásadní vliv. Zaměstnanci nejvíce třídí do nádob, které mají po ruce.

2) Motivujte ostatní kolegy

Neméně důležitá je i samotná motivace zaměstnanců ke třídění odpadu. Tu mohou zaměstnavatelé podpořit ekologickým školením, které by ale mělo být zábavné a poučné, ne nudné a povinné (jak tomu bývá častěji). Třídění papíru a dalšího odpadu v kancelářích se dá poměrně snadno přetavit v zábavnou hru, nebo motivační program, chcete-li. Samozřejmostí by měl být pozitivní příklad ze strany vedoucích pracovníků a šéfů.

recyklace4.jpg
Motivovat kolegy ke třídění papíru nemusí být složité. Někdy stačí vzbudit v nich soutěživého ducha.

3) Recyklujte i skartovaný papír

Produkuje vaše kancelář hromady použitého papíru, který jste ale nuceni kvůli citlivým údajům skartovat? Navzdory mnohým pochybám, i skartovaný papír se dá recyklovat. Možnosti dalšího využití papíru se jeho skartováním však dost zúží. V důsledku rozřezání dlouhých papírových vláken na tenké nudličky, se skartovaný papír znovu použít jen na výrobu kapesníků a toaletního papíru. Což ale v žádném případě není překážka v jeho třídění.

4) Pořiďte si přístroj na recyklaci papíru od Epsonu

Japonský výrobce tiskáren přišel před nedávnem s převratnou novinkou - vyvinul a uvedl na trh recyklační linku pro kanceláře - PaperLab. Tento kolos, který připomíná rozlohou i hlučností sálové počítače ze 60. let, recykluje kancelářský papír bez použití vody.

Jednoduše na jedné straně vložíte potištěný papír, na druhé straně se můžete těšit na voňavý a čisťounký kancelářský papír. A to bez jakékoli nadsázky, tohle zařízení totiž umí na přání vyrobit nejenom zářivě bílý papír, ale i papír odolný proti plamenům nebo parfémovaný papír.

Rychlost recyklace a následné výroby papíru udává Epson 14 listů za minutu, nebo 6 720 stránek za den. Tato nejekologičtější skartovačka světa je k dostání pouze v Japonsku a ceny pro evropský trh nebyly vůbec stanoveny, takže s tím pořizováním to zatím v našich podmínkách zas tak horké nebude.

Papírem to jen začíná, recyklujte i další suroviny

V kancelářích vzniká obrovské množství odpadu, zdaleka nejen toho papírového. Podle statistik je po papíru druhým nejčastějším odpadem amerických kanceláří plechovka od nápoje. Jděte ve svých kancelářích dál, nerecyklujte jen plasty, papír a sklo, recyklujte i elektroodpad, recyklujte toneryA než něco vyhodíte, zkuste se zamyslet nad tím, jestli nenajdete způsob, jak by se dal zamýšlený odpad znovu použít.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Jak odstranit skvrny od inkoustu z koberce či podlahy

“Když už, tak pořádně.” Roztříštila se vám cartrige na koberci nebo jste si zamazali novou sedačku? Neztrácejte hlavu. Nejúčinnějším...

27. 12. 2021  Celý článek »

Až dosloužím, chci do sběru aneb Jak recyklovat tonery?

Třídění odpadu je dnes pro mnohé naprosto samozřejmou činností. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří se aktivně podílejí na udržitelnosti...

11. 9. 2018  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body