Není papír jako papír [část 1]: Zaostřeno na využití

08. 10. 2022

8. října 2022, 11:11 | Je-li u vás tisk na denním pořádku, jistě víte, že papír není jen jeden. Existuje totiž hned několik druhů papíru, které se od sebe navzájem liší svými parametry a ve výsledku tedy i podle toho, na co se při tisku používají. A jelikož je správná volba papíru naprosto klíčová pro úspěšný tisk dané věci, připravili jsme si pro vás dvojčlánek, ve kterém se budeme správnému výběru věnovat. Ve dvou částech tohoto článku si postupně probereme nejběžnější i ty méně běžné druhy papíru, se kterými se při tisku můžete setkat a samozřejmě i to, na co jsou. První část se věnuje papíru z hlediska použití - v následujících řádcích se tedy jinými slovy dozvíte, jaké jsou nejčastější typy papíru používané pro tisk.

To nejlepší z naší nabídky

Obsah článku:
Xeroxový či ofsetový papír
Fotopapír
Tabelační (traktorový) papír
Tvrdý papír neboli čtvrtka
Nažehlovací papír
Termopapír
Křídový papír
LWC (Light Weight Coated) papír
Recyklovaný papír
Samopropisovací či průpisový papír
Karton
Lepenka
Jedlý papír
Speciální papíry

Xeroxový či ofsetový papír

Tisknete-li v kanceláři na běžný kancelářský papír, tisknete na papír, jehož odborný či chcete-li oficiální pojmenování zní xeroxový či ofsetový, byť jej známe i z obchodů primárně pod označením “kancelářský papír”. Xeroxový či chcete-li ofsetový papír různé formáty i gramáž, což jsou parametry, jimž se bude věnovat druhá část tohoto článku. Nejčastěji se však lze setkat s balíky papírů po 500 kusech archu ve formátu A4 a s gramáží 80 g. Jedná se totiž o naprosto ideální formát pro tisk dokumentů a tak podobně.

Tip: Xeroxový papír jako takový sice není drahou záležitostí, pokud však tisknete ve větších objemech, přeci jen se může do vašeho rodinného či pracovního rozpočtu solidně promítnout. Není proto od věci mít v malíku to, jak s ním šetřit, aby tak byly vaše náklady na něj co možná nejnižší. Právě na šetření s papírem jsme se zaměřili v našem článku Papír v kanceláři: Jak snížit jeho spotřebu a správně recyklovat.

Xeroxový papír položený na šedém podkladu.

Fotopapír

Fotografický papír, zkráceně fotopapír, je, jak název napovídá, určen pro tisk fotografií. Je-li focení vaším koníčkem, nemusíte se svými digitálními obrázky do fotolaboratoří, ale můžete si je vytisknout doma v kvalitě, která je s laboratořemi srovnatelná - tedy samozřejmě za předpokladu, že vlastníte kvalitní inkoustovou tiskárnu. Může za to tenká fotocitlivá vrstva, kterou jsou fotopapíry potažené. Díky pak vaše snímky získají věrné barvy a perfektní ostrost.

Podobně jako klasické fotografie se fotopapíry dělí na:

  • matné fotopapíry,
  • lesklé fotopapíry,
  • polomatné fotopapíry,
  • pololesklé fotopapíry.

Jejich použití se pak nijak neliší od použití při vyvolávání klasických fotografií. V nabídce prodejců naleznete samozřejmě celou řadu nejrůznějších formátů, díky čemuž si tak lze tisknout jak malé, tak i velké fotky ve formátu A4 či větším. Co se pak týče gramáže papíru, ta se u fotopapíru pohybuje zpravidla nad 200 g. Vzhledem k unikátnosti tohoto papíru je nicméně třeba počítat s tím, že je v porovnání s xeroxovým papírem o poznání dražší.

Tip: Kvalitní fotopapír je sice u domácího tisku fotek nadmíru důležitý, pravdou však je, že abyste docílili skutečně působivých výsledků, je třeba splňovat mnohem více aspektů. Nejedná se však naštěstí o nic abnormálního - tedy když víte, co a jak. Pokud tomu tak zatím není, přečtěte si náš článek Radíme, jak na domácí tisk fotografií, ve kterém jsme se této tématice věnovali dopodrobna.

Fotopapír položený vedle fotoaparátu na tmavém stole.

Tabelační (traktorový) papír

Jako tabelační neboli traktorový papír se označuje typ papíru používaný v jehličkových tiskárnách, tedy tiskárnách s takzvaným „traktorovým“ posunem. Je charakteristický vodícími dírami po stranách a lehčí gramáží, takže u něj často narazíte na mírné prosvítání. Obecně se ale říci, že se s tímto typem papíru v dnešní době setkáváme čím dál tím méně, což souvisí s ústupem jehličkových tiskáren. Ty v současnosti nalezneme maximálně tak na pokladnách, v bankách, prodejních terminálech, poštách a tak podobně.

Tvrdý papír neboli čtvrtka

Tento druh papíru si zřejmě všichni pamatujeme z hodin výtvarné výchovy. Tvrdý papír neboli čtvrtka je jasně bílý papír o gramáži kolem 200 g, který je skvělý na kreslení a malování. Své využití ale najde i při tisku, byť je u něj třeba počítat s tím, že výtisk může na některých typech tvrdého papíru vypadat o poznání jinak než na xeroxových listech. Některé čtvrtky totiž nemají tak hladký povrch jako právě “xeroxy”, ale jsou relativně matné a hrubé, což ve výsledku způsobuje trochu jiné rozpíjení inkoustu či zapékání tonerového prášku a tedy i jiný výsledný výtisk. Nejedná se však zpravidla o žádnou velkou degradaci.

Nažehlovací papír

Nažehlovací papír či nažehlovací fólie speciální úpravu, díky které lze vytištěný obraz pomocí tepla přenést na jiný materiál, zpravidla textil. Každý si tak pomocí nažehlovacího papíru a žehličky může vytvořit třeba vlastní originální tričko. Tisk na tento papír je navíc velmi jednoduchý, jelikož je ve výsledku poměrně měkký a dobře se s ním tedy pracuje.

Termopapír

S termopapírem se setkáváme prakticky denně díky populárním účtenkám. Ty se tisknou na takzvaných termosublimačních tiskárnách a kotoučky papíru, které se do nich vkládají, jsou právě z termopapíru. Aby tisk na papíru vydržel, jeho termocitlivá vrstva by se měla vyhýbat teplu a slunečnímu záření. Pravdou nicméně je, že i čas je pro výtisky na termopapíru zabijákem, který je pomalu likviduje. Přesně proto tak mnohdy i dobře ukryté účtenky například pro potřeby reklamací a tak podobně vyblednou a stanou se tak nečitelnými, neřku-li nepoužitelnými.

Žena držící v ruce účtenku při počítání na kalkulačce.

Tip: Vcelku zajímavé je, že tisk na termopapír si můžete vyzkoušet i v pohodlí domova bez toho, aniž byste vlastnili speciální termosublimační tiskárnu. Stačí totiž ve výsledku jen to, abyste rychle přejeli například nehtem po účtence a hned uvidíte (respektive byste měli vidět) výsledek ve formě černé šmouhy. Ta vznikla teplem, které bylo způsobeno třením vašeho prstu o účtenku.

Křídový papír

Jako křídový papír se označuje hladký bezdřevý papír, který je oboustranně natřen křídovou vrstvou. Dělí se dále na lesklý nebo matný dle druhu nátěru. Na matném křídovém papíru se tisková barva leskne, a vytváří tak kontrast, na lesklém křídovém papíru zase více vynikne jas, kontrast a barvy obrazu. Typickým využitím křídových papírů jsou různé katalogy, brožury, magazíny či plakáty. Své uplatnění ale našel třeba i u některých knih a tak podobně.

LWC (Light Weight Coated) papír

Jako levnější varianta natíraných papírů se používá dřevitý papír lehce natřený matnou či lesklou vrstvou nátěru. Označuje se jako LWC papír a používá se pro tisk levnějších časopisů (například televizních programů) či reklamních letáků supermarketů. Jeho gramáž je sice nízká, papír jako takový je však kvalitní.

Několik na sobě položených novin či letáků vytištěných na LWC papíru.

Recyklovaný papír

Běžnou ekonomickou a zejména ekologickou alternativou klasického xeroxového papíru je recyklovaný papír. Vzniká znovuzpracováním již jednou použitého papíru, pozná se často podle nestálé barevnosti jeho povrchu, kvalitu tisku však nabízí srovnatelnou se xeroxovým papírem. V posledních letech se navíc dostává tento typ papíru s ohledem na zvyšující se snahu světa o ekologické chování do popředí zájmu mnoha firem.

Tip: Téma recyklace není jen o papíru. Máte-li doma laserovou tiskárnu, měli byste vědět, že tonery z ní lze taktéž recyklovat a tím pomoci proti znečišťování naší planety. Vše o tomto tématu se dozvíte v našem článku Až dosloužím, chci do sběru aneb Jak recyklovat tonery?

Jeden z mnoha možných odstínů recyklovaných papírů.

Samopropisovací či průpisový papír

Takzvaný kopírák neboli samopropisovací papír či průpisový papír je papír se speciální vrstvou, která se tlakem přenáší z jednoho papíru na druhý. Mívá zpravidla lehčí gramáž a používá se v jehličkových tiskárnách či psacích strojích. Samopropisování ale samozřejmě funguje i v kombinaci s klasickou tužkou či propiskou. V minulosti se jednalo ve své podstatě o náhradu dnes již klasických kopírek.

Karton

Těžší papír (v gramáži od 220 do 400 g/m2), který známe třeba z pohlednic, skládaček či dětských skládaných knížek (leporel), se označuje slovem karton. Může být opět natírán lesklou či matnou vrstvou, a to na jedné straně či obou. Tisk na něj je již nicméně celkem oříšek a v případě vyšších gramáží je mu třeba logicky přizpůsobit i samotnou tiskárnu. Ne každá si totiž dokáže s papíry s vysokou (nebo chcete-li nestandardní) gramáží poradit.

Lepenka

Jako lepenky se označují těžší papíry (v gramáži od 400 g/m2), z nichž se dělají například krabičky či krabice. Někdy se jim také říká skládačková kartonáž. I zde platí to, že je třeba disponovat tiskárnou, která si s něčím podobným poradí.

Tip: Máte doma starší nevyužité krabice, které se vám nechce vyhazovat, či jste se k tomu zkrátka ještě nedostali? Nevadí! V našem článku Dejte krabicím druhou šanci vám totiž naservírujeme nálož tipů, jak s nimi naložit a kdo ví, třeba se v některém zhlédnete a doma jej zrealizujete.

Recyklační box plný produktů z recyklovaného papíru.

Jedlý papír

Pokud se cítíte ve své kuchyni jako doma a vaší nejoblíbenější činností je pečení, pak byste měli rozhodně vědět o jedlém papíru. Jedná se ve své podstatě o velmi úzkou sušenku, na kterou lze klidně i na klasické inkoustové tiskárně (byť řádně vyčištěné či ideálně zcela nové) tisknout pomocí speciálních potravinářských barev de facto cokoliv, co vás jen napadne. Výtisky pak lze využít pro zdobení zákusků a tak podobně. Vše je samozřejmě jedlé a zdravotně nezávadné.

Tip: Jelikož se jedlý papír dostává do popředí zájmu mnoha pekařů a cukrářů, připravili jsme si pro vás článek Jak funguje tisk na jedlý papír a jak je možné jej realizovat na domácí tiskárně? Naleznete v něm vše důležité od historie, přes postup tisku po alternativy ke klasickému sušenkovému jedlému papíru, které mohou být pro některé dezerty vhodnější.

Speciální papíry

Kromě výše zmíněných existují ještě další řady papírů dle specifického využití. Můžete se setkat s dekorativními papíry s různou strukturou, barevností či vzorováním, které jsou naprosto ideální pro nejrůznější pozvánky, svatební oznámení, plakáty a tak podobně.

Pokud si zase chcete sami vytisknout vizitky, sáhněte po vizitkovém papíru. Na klasickém formátu A4 je předvyraženo deset vizitek, které po vytištění z papíru snadno vyloupnete.

Na trhu ale naleznete třeba i papíry samolepící, které jsou potažené tenkou vrstvou speciálního lepidla, které přilne na rovný povrch. Dětem tak třeba můžete vytisknout samolepku s jejich oblíbenou pohádkovou postavičkou.

Vcelku oblíbeným typem papírů jsou pak pauzovací, které lze popsat jako extrémně úzké archy, které lze využít například pro “přenášení” nebo chcete-li obkreslování nákresů a tak podobně. Originál totiž jednoduše přes pauzovací papír obtáhnete, čímž vytvoříte jeho předlohu či chcete-li šablonu, kterou následně vystřihnete a můžete ji následně začít obtahovat dle potřeb.

Dva sloupce prázdných vizitkových papírů vedle tužky.

Není papír jako papír, ale bez toneru to nepůjde

Z výše uvedených řádků vyplývá, že papírů, na které můžete tisknout své nápady, je poměrně velké množství a každý je vhodný na něco jiného. Prakticky všechny však spojuje to, že na ně lze tisknout, máte-li doma či v kanceláři kvalitní tiskárnu. A jelikož přes ty tu jsme my, rádi vám s jejich výběrem poradíme, stejně jako vám k ní dodáme vhodný papír. Podívejte se na naši nabídku a vyberte si ten pravý. A pokud se mezi všemi těmi tiskárnami či náplněmi do tiskárny nebudete moci zorientovat, neváhejte nás kontaktovat info@tonerpartner.cz, rádi vám poradíme.

Tip: V současné době lze vybírat prakticky jen ze dvou typů tiskáren - konkrétně inkoustových a laserových. Pokud před tímto rozhodnutím stojíte právě i vy a stále tápete nad tím, po které raději sáhnout, připravili jsme si pro vás článek Laserové vs. inkoustové tiskárny: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?, ve kterém jsme vše důležité rozebrali. Rozhodně si jej tedy nenechte ujít.

Tiskárna s xeroxovým papírem vedle notebooku.
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Není papír jako papír část 2: Zaostřeno na jakost

Je-li u vás tisk na denním pořádku, jistě víte, že papír není jen jeden. Existuje několik druhů papíru, liší se různými parametry i podle...

13. 3. 2018  Celý článek »

Papír v kanceláři: Jak snížit jeho spotřebu a správně recyklovat

Jsou opravdu ty hromady papíru v koších našich kanceláří nepoužitelný odpad? Existují možnosti, jak využít tuto cennou přírodní surovinu na...

21. 3. 2019  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body