Není papír jako papír, část 1: Zaostřeno na využití

Je-li u vás tisk na denním pořádku, jistě víte, že papír není jen jeden. Existuje několik druhů papíru, liší se různými parametry i podle toho, na co se při tisku používají. Ve dvou částech tohoto článku si postupně probereme nejběžnější i ty méně běžné druhy papíru, se kterými se při tisku můžete setkat.
První část se věnuje papíru z hlediska použití, tedy různým typům papíru podle toho, co potřebujeme tisknout.

Xeroxový či ofsetový papír

Tisknete-li v kanceláři na běžný kancelářský papír, tisknete na papír, jehož oficiální pojmenování zní xeroxový. Xeroxový papír různé formáty i gramáž, což jsou parametry, jimž se bude věnovat druhá část tohoto článku. Podle způsobu, jakým se na xeroxový papír nejčastěji tiskne, tedy ofsetovým tiskem inkoustových tiskáren, se mu často také říká ofsetový papír.

Fotopapír

Fotografický papír, zkráceně fotopapír, je, jak název napovídá, určen pro tisk fotografií. Je-li focení vaším koníčkem, nemusíte se svými digitálními obrázky do fotolaboratoří, ale můžete si je vytisknout doma v kvalitě, která je s laboratořemi srovnatelná. Může za to tenká fotocitlivá vrstva, kterou jsou fotopapíry potažené. Díky pak vaše snímky získají věrné barvy a perfektní ostrost.

Podobně jako klasické fotografie se fotopapíry dělí na:

  • matné fotopapíry,
  • lesklé fotopapíry,
  • polomatné fotopapíry,
  • pololesklé fotopapíry.

Jejich použití se pak nijak neliší od použití při vyvolávání klasických fotografií.

Tabelační (traktorový) papír

Jako tabelační neboli traktorový papír se označuje typ papíru používaný v jehličkových tiskárnách, tedy tiskárnách s takzvaným „traktorovým“ posunem. Je charakteristický typickými vodicími dírkami po stranách a lehčí gramáží.

Tvrdý papír neboli čtvrtka

Tento druh papíru si zřejmě všichni pamatujeme z hodin výtvarné výchovy. Tvrdý papír neboli čtvrtka je jasně bílý papír o gramáži kolem 200 g/m2, který je skvělý na kreslení a malování. Své využití ale najde i při tisku.

Nažehlovací papír

Nažehlovací papír či nažehlovací fólie speciální úpravu, díky které lze vytištěný obraz pomocí tepla přenést na jiný materiál, zpravidla textil. Každý si tak pomocí nažehlovacího papíru a žehličky může vytvořit třeba vlastní originální tričko.

Termopapír

S termopapírem se setkáváme prakticky denně díky populárním účtenkám. Ty se tisknou na takzvaných termosublimačních tiskárnách a kotoučky papíru, které se do nich vkládají, jsou právě z termopapíru. Aby tisk na papíru vydržel, jeho termocitlivá vrstva by se měla vyhýbat teplu a slunečnímu záření.

Křídový papír

Jako křídový papír se označuje hladký bezdřevý papír, který je oboustranně natřen křídovou vrstvou. Dělí se dále na lesklý nebo matný dle druhu nátěru. Na matném křídovém papíru se tisková barva leskne, a vytváří tak kontrast, na lesklém křídovém papíru zase více vynikne jas, kontrast a barvy obrazu. Typickým využitím křídových papírů jsou různé katalogy, brožury, magazíny či plakáty.

LWC (Light Weight Coated) papír

Jako levnější varianta natíraných papírů se používá dřevitý papír lehce natřený matnou či lesklou vrstvou nátěru. Označuje se jako LWC papír a používá se pro tisk levnějších časopisů (například televizních programů) či reklamních letáků supermarketů.

Recyklovaný papír

Běžnou ekonomickou a zejména ekologickou alternativou klasického xeroxového papíru je recyklovaný papír. Vzniká znovuzpracováním již jednou použitého papíru, pozná se často podle nestálé barevnosti jeho povrchu, kvalitu tisku však nabízí srovnatelnou se xeroxovým papírem.

Samopropisovací či průpisový papír

Takzvaný kopírák neboli samopropisovací papír či průpisový papír je papír se speciální vrstvou, která se tlakem přenáší z jednoho papíru na druhý. Mívá zpravidla lehčí gramáž a používá se v jehličkových tiskárnách či psacích strojích.

Karton

Těžší papír (v gramáži od 220 do 400 g/m2), který známe třeba z pohlednic, skládaček či dětských skládaných knížek (leporel), se označuje slovem karton. Může být opět natírán lesklou či matnou vrstvou, a to na jedné straně či obou.

Lepenka

Jako lepenky se označují těžší papíry (v gramáži od 400 g/m2), z nichž se dělají například krabičky či krabice. Někdy se jim také říká skládačková kartonáž.

Speciální papíry

Kromě výše zmíněných existují ještě další řady papírů dle specifického využití. Můžete se setkat s dekorativními papíry s různou strukturou, barevností či vzorováním.

Pokud si chcete sami vytisknout vizitky, sáhněte po vizitkovém papíru. Na klasickém formátu A4 je předvyraženo deset vizitek, které po vytištění z papíru snadno vyloupnete.

Samolepicí papíry jsou potažené tenkou vrstvou speciálního lepidla, které přilne na rovný povrch. Dětem tak třeba můžete vytisknout samolepku s jejich oblíbenou pohádkovou postavičkou.

Není papír jako papír, ale bez toneru to nepůjde

Z výše uvedených řádků vyplývá, že papírů, na které můžete tisknout své nápady, je poměrně velké množství. A si vyberete jakýkoliv, neobejdete se bez tiskárny. A tiskárna se neobejde bez toneru. A na tonery jsme tady my. Podívejte se na naši nabídku a vyberte si ten pravý. A pokud se mezi všemi těmi náplněmi do tiskárny nebudete moci zorientovat, neváhejte nás kontaktovat info@tonerpartner.cz, rádi vám poradíme.

Doprava vždy zdarmaA na všechno
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás