Ořezové značky: proč jsou pro tisk důležité a jak je vytvořit?

29. 3. 2021

29. března 2021, 10:00 | Pokud si u tiskárny objednáte tisk vizitek, letáků či jiných grafických materiálů, může vás překvapit požadavek na doplnění tzv. spadávky a ořezových značek. O co přesně se jedná a jak tyto prvky do tiskové předlohy vložit?

To nejlepší z naší nabídky

Spadávka

Slangovým označením „spadávka“ se rozumí barevný přesah tiskové předlohy, který je na obrázku níže vymezený prostorem mezi body 1 a 2:

2.jpg

Zdroj: By Omegaosiris - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26384062

Jaká je funkce spadávky? Pokud by se grafika výše vytiskla jen k okraji bodu 1, může se stát, že po ořezu zůstane na jednom z krajů tenký bílý pruh. Žádná tiskárna na světě totiž nedokáže potisknout kompletně celou plochu papíru (a to ani ty s bezokrajovým tiskem) - a žádná netiskne s přesnosti na setiny milimetru.

Z těchto důvodů je potřeba ponechat na okraji grafiky přesah (spadávku), který se následně ořízne. Její šířka se pohybuje mezi 2 5 milimetry (standardem jsou 3 mm). Z důvodů popsaných výše je spadávka důležitá i u oboustranného tisku. Používá se jen u barevných okrajů - bílé kraje nepředstavují při tisku na bílý papír problém.

RA, SRA a další netradiční formáty
Při výrobě malé vizitky není s ořezem okrajů problém, co když ale tisknete barevný leták formátu A4? Jednoduše sáhnete po listu typu RA4 nebo SRA4. Oba formáty vycházejí z klasické „á čtyřky“, mají ale širší okraje - právě proto, aby bylo leták možné vytisknout i se spadávkou i ořezovými značkami.
Detailní informací si přečtěte v článku o formátech papíru.

Ořezové značky

Ořezové značky („křížky“) vyznačují linii, kudy je potřeba vést řez, abychom u výtisku dosáhli požadovaného formátu. Vkládají se typicky mimo spadávku tak, aby ve výsledném ořezu nezůstaly.

Řez se provádí řezačkou papíru. Může být ruční, její ovládání ale vyžaduje velkou dávku šikovnosti. Oproti automatickým řezačkám, které jsou v tiskařské praxi rozšířenější, zaostává i co do přesnosti a rychlosti ořezu.

Praktické použití obou prvků vidíte na obrázku níže. Ořezové značky jsou patrné u rohů fotografie, spadávka je za žlutými liniemi (doplněny pro lepší ilustraci):

3.png

U některých profesionálních výtisků se navíc setkáte s tzv. pasovacími značkami (používají se u ofsetového tisku pro správné překrytí jednotlivých barev). Často se používá i barevná paleta. Slouží ke kontrole, zda se barvy vytiskly ve správném odstínu a sytosti.

Jak do tiskové předlohy vložit ořezové značky

V moderních grafických aplikacích je nastavení spadávky a vložení ořezových značek relativně snadné. Přesnou šířku překryvu okrajů vám sdělí tiskařské studio. Pokud není řečeno jinak, zasílejte tisková data ve formátu PDF (neplatí pro tisk fotografií) a v měřítku 1:1.

Před tvorbou spadávky a ořezových značek si vždy nejprve ujasněte rozměry grafické předlohy. Dejte pozor na dostatečné rozlišení. Výsledný výtisk nebude stejně veliký, jako se jeví na monitoru. Rozlišení obrazovek se pohybuje okolo 100 DPI, kvalitní tisk ale dosahuje hodnoty 600 DPI (viz článek Co znamená DPI rozlišení při tisku).

Tyto starosti za vás ale vyřeší váš grafický software - stačí zadat rozměry výsledného výtisku. Nezapomeňte připočíst několik milimetrů (dle zadání tiskárny) na spadávku.

Postup: ořezové značky v Canva

Online nástroj Canva je - na rozdíl od dvou následujících nástrojů - v základní verzi zdarma. Stejně u Adobe Photoshop umožňuje přidání ořezových značek během exportu obrázku do PDF:

Postup: ořezové značky v Adobe InDesign

Spadávku nastavíte při vytvoření nového dokumentu, ořezové značky během exportu do PDF:

Postup: ořezové značky v Adobe Photoshop

Ořezové značky přidáte během exportu obrázku do PDF:

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

uvod

Co znamená DPI rozlišení při tisku a jak podle něj vybrat vhodnou tiskárnu?

Většina nakupujících se při výběru domácí či kancelářské tiskárny rozhoduje především podle ceny, menšina potom hledí na rychlost tisku a...

19. 5. 2022  Celý článek »

Formáty papíru: Přehled rozměrů a vhodných tiskáren

O formátu A4 či „á pětce“ jste už určitě slyšeli. Víte však, jak velký je třeba papír A2 a k čemu se používá? A slyšeli jste už někdy o...

6. 10. 2022  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body