Radíme, jak na domácí tisk fotografií

Vzpomínáte na dobu, kdy jste ještě fotili na klasický fotofilm a kvůli pár povedeným fotkám, jste museli vyvolávat celou sérii? Od těch dob se mnohé změnilo a digitální focení dává všem fotografům možnost volby. Vytisknout si totiž můžete jen ty nejpovedenější snímky a už dávno kvůli fotkám do rodinného alba nemusíte absolvovat cestu do fotolabu. Tisknout fotky v domácích podmínkách nebylo nikdy jednodušší, zvlášť, když víte, jak na to. Máme pro vás několik tipů, jak doma tisknout fotografie, které mohou hravě konkurovat těm z profesionální tiskárny.

Fotografii v kvalitě dostačující na výrobu billboardu je dneska možné pořídit pomocí zařízení, které nosíme v kabelkách a kapsách od kalhot. Mobilní telefony s integrovanými foťáčky tasíme od pasu s podobnou zaníceností jako pistolníci na divokém západě tasili své kolty. Není divu, že jsou úložiště našich zařízení plná rozmazaných momentek, které nestojí za to zhmotňovat…

Fotka na prvním místě

Kvalitní fotografie je základ, bez kterého další snaha o dokonalý tisk fotografie přijde vniveč. Výběrem pěkné fotky to ale teprve začíná. Důležité je zohlednit i požadovaný výsledek – je rozdíl, jestli budete doma tisknout fotky do rodinného alba, nebo jednu, dvě fotky, které si zarámujete a vyzdobíte s nimi interiér. Zaměřte se na kvalitu, nikoliv na kvantitu. Stohy fotoalb plných nicneříkajících fotek jsou nejhorším zabijákem rodinných oslav a setkání s přáteli.

kvalitne-fotky-nahled2.jpg
Vybrat jen několik hezkých fotek, které dohromady budou dávat na daném místě smysl není jednoduché.

 

V jakém fotíte formátu?

Formát výstupu si pohlídejte, protože poměry obrazů z rozličných zařízení se různí. Digitální zrcadlovka většinou vyrábí fotografie v poměru 3:2, zatímco kompakty a fotomobily fotí v poměru 4:3. Výsledný formát je potřeba vašemu výstupu přizpůsobit, nebo poměr fotografií upravit ve (foto)grafickém programu. V opačném případě oříznutím fotky přijdete o původní kompozici obrázku, nebo naopak obohatíte svůj snímek o bílé pruhy, které doplní fotku do tištěného formátu.

Rozlišení dnes není problém

I běžný smartphone je schopný zachytit fotku, kterou s poměrně uspokojivým výsledkem vytisknete i na větší formáty. Spolehlivější je ale samozřejmě fotit s odpovídajícím vybavením – nejlepších výsledků dosáhnete se zrcadlovkami, kvalitní výstupy umí i moderní bezzrcadlovky, a to nejen, co se týká rozlišení.


Rozlišení fotoaparátu Velikost snímku (v obrazových bodech, poměr stran 3:2)

 

Rozměry snímku při 300 dpi (v cm)

Rozměry snímku při 150 dpi (v cm)

4 MPx

2 449 x 1 633

20,7 x 13,8

41,5 x 27,7

8 MPx

3 464 x 2 309

29,3 x 19,6

58,7 x 39,1

12 MPx

4 242 x 2 828

35,9 x 24,0

71,8 x 47,9

16 MPx

4 898 x 3 265

41,5 x 27,6

82,9 x 55,3

24 MPx

6 000 x 4 000

50,8 x 33,9

101,6 x 67,73

36 MPx

7 348 x 4 899

62,2 x 41,5

124,4 x 83,0

50 MPx

8 660 x 5 773

73,3 x 48,9

146,6 x 97,8

 

Postprodukce je nutností

Mezi nejčastější úpravy fotografií před tiskem patří ořezávání, vyvážení bílé barvy, další barevné korekce a úprava kontrastu. Počítejte s tím, že při tisku dochází k převodu z barevného prostředí monitoru (RGB) do barevného prostředí tiskárny (CMYK), což mívá za následek, že vytištěná fotografie je většinou tmavší a méně kontrastní, než se zdá její předloha na monitoru. Od věci není na závěr předtiskové přípravy ani doostření fotografií.

Pro domácí tisk fotografií jedině inkoustová tiskárna

Pokud máte doma laserovou tiskárnu, byť barevnou, bohužel vás musíme zklamat, vaše zařízení není na tisk fotografií stavěné. Toner v laserové tiskárně totiž funguje na principu jemného prášku, který se nanáší na povrch papíru a nevpíjí se do jeho struktury jako v případě inkoustu. Tato technologie je skvělá pro tisk dokumentů, ale pro věrné ztvárnění fotografií potřebujete přímý tisk barev, který skvěle zvládají inkoustové tiskárny. Běžné domácí inkoustové tiskárny pracují s se čtyřmi základními barvami CMYK (C = cyan /azurová, M = magenta/purpurová, Y = yellow/žlutá, K = key black / klíčová černá barva). Smícháním základních tiskových barev tiskárna umí na papíře „vyrobit“ celé barevné spektrum. I s levnou inkoustovou tiskárnou dosáhnete při tisku fotografií relativně dobrých výsledků.

 

kvalitne-fotky-2-nahled2.jpg
Tiskárna s 8 různými barvami inkoustových cartridgí

 

Tiskárna využívá při míchání výsledných barev bílého podkladu papíru. Světlejší odstíny tak mohou pro základní modely inkoustových tiskáren představovat problém. Tajemství dokonalé věrnosti barev tkví v navýšeném počtu inkoustových kazet, jimiž je tiskárna vybavená. Pokud tedy řešíte výběr domácí tiskárny, která bude tisknout krásné fotografie, poohlédněte se po specializovaných fototiskárnách. Ty nejdražší modely mohou být vybaveny klidně dvanácti různě barevnými cartridgemi, dokáží tisknout fotografie bez okrajů i na větší formáty papíru. Sen každého domácího fotografa.

Opravdu věrné barvy zajistí originální cartridge

Kompatibilní inkoustové náplně se sice v mnohém dokáží originálním barevným náplním vyrovnat, pokud ale toužíte po opravdu profesionálním výstupu, připlaťte si za originální cartridge do tiskárny. To platí obzvlášť pro fototiskárny, které disponují rozšířenou paletou tiskových barev. V jejich útrobách najdete například šedou, světle purpurovou nebo zelenou cartridge – asi si dovedete představit, co s výsledkem tisku může udělat smíchání neoriginálních barev, které se přesně netrefily do odstínu originální náplně.

V hlavní roli: Papír

Může se to zdát jako drobnost, ale volba papíru při domácím tisku fotografií nejzásadnější vliv na výsledek. Stejně jako v případě cartridgí, i pro papír platí, že nejlepších výsledků dosáhnete s originálním fotopapírem. Výrobci tiskáren ladí svoje tiskové programy na míru svých řad značkových papírů. Na vás jako uživateli je pak jen vybrat z nabídky konkrétní druh papíru, na který se chystáte fotky vytisknout, a všechno ostatní nechat na tiskárně.

To neznamená, že je snad použití neoriginálních fotopapírů při domácím tisku fotografií zcela zapovězeno – jistě si dovedete představit situace, kdy kvalitu vytištěné momentky oželíte na úkor příznivější ceny, zvlášť když plánujete tisknout ve větším objemu. Existují ale i alternativní fotopapíry, na které se dá spolehnout – jsou to takové, které nabízí ke stažení tiskové profily pro tiskárny, ideálně samozřejmě pro tu vaši.

Než se pustíte do experimentování s jednotlivými druhy fotopapíru, prostudujte si dokumentaci k vašemu modelu tiskárny. Výrobce zpravidla uvádí, jaké druhy papíru, pro jaký účel použít a další užitečné informace, například maximální gramáž papíru, na které vaše zařízení zvládne bez problémů tisknout.

Dvakrát nastavujte, jednou tiskněte - jak vytisknout fotku na fotopapír?

Vyčleňte si na tisk fotografií dostatek času, který budete moct věnovat nastavení tisku a testovacím nátiskům. Zapomeňte na různé rychlé režimy tisku, kterých vaše tiskárna bezpochyby zvládá řadu. Nastavte tisk na nejvyšší kvalitu, pečlivě vyberte z nabídky správný druh papíru a rozlišení obrázku. Nejlepších výsledků dosáhnete, budete-li tisknout fotky ze souborů ve formátu .tiff a v rozlišení 300 DPI.

 

kvalitne-fotky-3-nahled2.jpg
Správné nastavení tiskárny chce svůj čas, zvlášť, když tisknete fotografie poprvé.

 

Před tiskem větší série, nebo několika kopií stejné fotografie, udělejte vždy zkušební nátisk jednoho kusu fotografie. Předejdete tak zbytečnému plýtvání spotřebním materiálem a navíc zjistíte, jaký efekt nastavení tisku na výsledný produkt. A nevěšte hlavu, když se vám nepodaří vytisknout excelentní fotografie hned napoprvé. Pro dosažení skvělých výsledků to chce trochu praxe a nebát se občas nahlédnout do manuálu tiskárny.

Související produkty

HP 336 (C9362EE#301) - cartridge, black (černá)
Černá HP 5ml Do 10 dnů
655 Kč
541 Kč bez DPH

Máme pro vás levnější alternativu!

HP 704 (CN692AE) - cartridge, black (černá)
Černá HP 6ml Do 10 dnů
286 Kč
237 Kč bez DPH
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Jak vybrat domácí tiskárnu: Hlavní parametry výběru

Domácí úkoly, občas nějaké lejstro, fotky z dovolené nebo narozeninový poukaz. Ať už potřebujete vytisknout, okopírovat nebo naskenovat...

Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás