Co znamená DPI rozlišení při tisku a jak podle něj vybrat vhodnou tiskárnu?

25. 1. 2020

25. ledna 2020, 18:46 | Většina nakupujících se při výběru domácí či kancelářské tiskárny rozhoduje především podle ceny, menšina potom hledí na rychlost tisku a spotřebu barvy. Skoro nikdo ale nebere v potaz hodnotu DPI. Ta přitom určuje, jak kvalitní výsledný tisk bude. Přečtěte si, co přesně DPI znamená a jak se jím při výběru tiskárny řídit.

DPI je zkratka z anglického dots per inch, tedy počet tiskových bodů (pixelů) na řádek o délce jednoho palce (2,54 cm). V podstatě určuje hustotu tiskových bodů a tedy ostrost (rozlišení) vytisknutého obrázku či textu. Platí, že čím je vyšší hodnota DPI, tím detailnější bude vytisknutý materiál.

Pokud tiskárna tiskne v rozlišení 300 DPI, znamená to, že se do linky o délce 2,54 cm vejde 300 bodů (pixelů). Při DPI o hodnotě 900 pak do stejné úsečky „vmáčkne“ třikrát více pixelů.

Hodnota DPI může být i dvourozměrná. Pokud tiskárna DPI 600 × 1 200, pak na jeden palec šířky vytiskne 600 pixelů, zatímco na jeden palec výšky 1 200 bodů. Rozlišení dnešních domácích a kancelářských tiskáren se přitom pohybuje v rozmezí 300 9 600 DPI.

Kdy DPI smysl řešit?

Záleží na materiálu, který tisknete. Zatímco při tisku kancelářského dokumentu si vystačíte s DPI 300, u fotografie rozdíl mezi nízkým a vysokým rozlišením bezpečně poznáte na první dobrou:

psy L

Znamená to, že nejkvalitnějšího výstupu dosáhnete při použití tiskárny s maximálním rozlišením na trhu (9 600 DPI)? Nikoliv, protože lidské oko své limity a od určité hustoty tisku vnímá kvalitu tisku totožně.

Při blízkém pohledu (asi z 10 centimetrů) člověk rozliší detaily o hustotě asi 2 200 DPI – vyšší rozlišení tisku pohledem nerozpozná. Se vzdáleností od obrázku schopnost rozeznat detaily rychle klesá. ve vzdálenosti 30 cm rozlišíme jen asi 300 bodů na palec. Schopnost zaostření je samozřejmě individuální, zásadní vliv mají hlavně oční vady. se ale říct, že mezi fotkou s rozlišením 2 400 a 9 600 DPI prakticky nepoznáte rozdíl.

Zvyšující se rozlišení fotografie nemá sice od hodnoty 2 200 DPI na náš estetický prožitek žádný vliv, rozhodně ale ovlivňuje naši peněženku. Při vyšším DPI totiž tiskárna spotřebuje více inkoustu (na jeden palec je potřeba pokrýt více bodů).

O hodnotě DPI rozhoduje tisková hlava

Rozmezí DPI tiskárny určuje technologie její tiskové hlavy. Různé typy tiskových hlav dokáží na jeden palec vměstnat různou hustotu pixelů:

  • jehličkové tiskárny: 60 90 DPI,
  • inkoustové tiskárny: 600 9 600 DPI,
  • laserové tiskárny: 600 2 400 DPI.

Rozlišení tiskáren – a spotřebu inkoustuje možné měnit v nastavení tisku.

Tisk dokumentů

Při tisku běžných, textových dokumentů si vystačíte s tiskárnou o rozlišení 300 DPI (např. jehličková tiskárna EPSON LQ-350).

Pokud potřebujete tisknout materiály s množstvím grafů a nákresů, je vhodnější přístroj s rozlišením s rozlišením alespoň 600 DPI (laserová tiskárna BROTHER HL-1110E).

Tisk fotografií

U tisku fotek je zásadní jejich rozlišení – výslednou kvalitu určuje především fotoaparát, kterým snímek pořizujete. Např. přístroj s rozlišením 8 Mpx dokáže na fotografii zaznamenat 8 miliony pixelů – mezi touto hodnotou a DPI ale přímý vztah není.

Jinými slovy: rozlišení fotoaparátu určuje, jak detailní snímek pořídíte. Rozlišení tiskárny pak udává, jak ostře bude fotka na papíře vypadat.

Kvalitní vzhled snímků na papíře vám zajistí tiskárna s rozlišením od 600 DPI, např. Canon MAXIFY iB4150.

Inkoustová, nebo laserová tiskárna? Při tisku s inkoustovou náplní budou fotografie barevně sytější, na druhou stranu si za jejich vytisknutí připlatíte. O výhodách a nevýhodách obou druhů tiskáren si přečtěte v našem článku Jak vybrat domácí tiskárnu: Hlavní parametry výběru.

Pokud chcete i doma tisknout fotografie ve vysoké kvalitě (na kvalitní fotografický papír), sáhněte po zařízení s rozlišením 1 200 × 2 400 dpi a více – např. inkoustové tiskárně HP PageWide Enterprise Color 556dn.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.
Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás