Co znamená DPI rozlišení při tisku a jak podle něj vybrat vhodnou tiskárnu?

19. 5. 2022

19. května 2022, 18:46 | Většina nakupujících se při výběru domácí či kancelářské tiskárny rozhoduje především podle ceny, menšina potom hledí na rychlost tisku a spotřebu barvy. Skoro nikdo ale nebere v potaz hodnotu DPI. Ta přitom určuje, jak kvalitní výsledný tisk bude. Přečtěte si, co přesně DPI znamená a jak se jím při výběru tiskárny řídit.

Při výběru tiskárny se naprostá většina zákazníků už domů či do kanceláře rozhoduje podle ceny, typu či funkcí. Jen pramálo lidí však řeší takové věci jako například DPI, které je přitom u tiskáren zcela klíčové. Poměrně jednoduchým způsobem totiž informuje o tom, jak kvalitní tisk je tiskárna schopna provádět a tedy ve výsledku, na jakou činnost se hodí. Že netušíte, co DPI vůbec je? V následujících řádcích vám v tom uděláme jasno.

Co je to DPI

Ačkoliv se lze se zkratkou DPI setkat v technologickém světě na mnoha místech, pravdou je, že vždy značí jen jednu věc. Pod zkratkou DPI se totiž neskrývá nic jiného než anglická zkratka “dots per inch”, která znamená v překladu body na palec, tedy 2,54 cm. Zjednodušeně řečeno se jedná o zkratku hustoty bodů, ze které lze velmi lehce poznat, jak detailní už zobrazení či tisk je. Čím více bodů či pixelů se totiž do palce vleze, tím detailnější vykreslení je. Kromě detailního vykreslení pak znamená vysoký počet bodů na palec třeba i to, že body jsou v takovém případě velmi malé a tedy pro lidské oko hůře viditelné či v ideálním případě prakticky neviditelné. 

Jen pro zajímavost, každé lidské oko jinou maximální úroveň rozlišení nebo chcete-li rozpoznání DPI, které je schopno vnímat. Pomyslným maximem je nicméně dle odborníků rozpoznání 2 190 DPI z blízkosti 10 cm. Při pohledu ze vzdálenosti 30 cm se pak schopnost rozpoznat DPI výrazně zhoršuje, přičemž maximem je zhruba 300 DPI. Jedná se mimochodem o hodnotu, ve které je tvořena většina tiskovin, jelikož ty ze vzdálenosti kolem 30 cm čteme a tudíž je není třeba dělat kvalitnější. V případě elektroniky se naopak výrobci předimenzování DPI (respektive PPI jakožto pixelů na palec, přičemž je možné se setkat i s označením “jemnost”) u displejů nebojí. Dnešní smartphony, na jejichž displeje taktéž uživatelé koukají většinou ze vzdálenosti zhruba 30 cm, mají totiž jemnost třeba i 500 a více PPI.

istock-1195859472.jpg

Jedno číslo vs. dvě 

V souvislosti s hodnotou DPI se můžete setkat zejména u tiskáren jak s jedním číslem označujícím jejich jemnost, tak i dvěma. Obecně se dá říci, že modely s jedním číslem v technických specifikacích jsou z hlediska univerzálnosti lepší, jelikož jsou schopné tisknout jak na výšku, tak i na šířku stejně kvalitně. Naopak tiskárny se dvěma čísly v technických specifikacích zapisovaných vždy ve formátu a x b, kdy  x je myšleno jako krát, tisknou na výšku i šířku v jiné kvalitě, respektive s jinou mírou detailů. Pro co nejvyšší kvalitu a hlavně pak konzistentní tisk je třeba volit tiskárny s co možná nejvyšší DPI v obou směrech tisku (tedy na výšku i na šířku).

Jaké DPI zvolit pro fotky a dokumenty

Jak již zaznělo několikrát výše, ohledně DPI u tiskáren platí jednoduché pravidlo - čím je jejich počet vyšší, tím je výsledný tisk kvalitnější, jelikož je jemnější a detailnější. Držet byste se nicméně měli alespoň základních hodnot níže: 

  • tisk běžných dokumentů ve formě textu - postačí 300 DPI,
  • tisk dokumentů, které obsahují grafy, nákresy či jiné jednoduché kreativy - alespoň 600 DPI,
  • tisk fotografií - ideálně 4 800 x 1 200 či více.

Jak můžete sami vidět, fotky jsou logicky z hlediska DPI pro tisk nejnáročnější a je pro tedy potřeba zajistit tuto hodnotu co nejlepší. Jedním dechem je nicméně třeba dodat, že jen DPI kvalitu neurčuje a pokud tedy budete tisknout například na špatný fotopapír, vysoké DPI se ve výsledku příliš na kvalitě nepromítne. Naopak pokud zkusíte vytisknout fotku tiskárnou s DPI 600 (tedy 600 x 600 bodů na palec) na kvalitní fotopapír, výsledek může být velmi dobrý, přestože proběhl tisk na zařízení s ne tak dobrými parametry. Je nicméně třeba pamatovat na to, že kvalita tisku je jedna věc a kvalita fotografie věc druhá a naprosto odlišná. Jinými slovy, můžete mít sebelepší tiskárnu, ale pokud budete fotit na nekvalitní zařízení, dobré fotky vytisknout zkrátka nedokážete. Při pořizování tiskárny je tedy třeba přihlédnout i k tomuto faktu, jelikož v opačném případě hrozí, že koupíte zbytečně kvalitní model, který kvůli špatnému fotohardwaru neoceníte naplno. 

istock-473765964.jpg

Jak poznat, jak velkou fotku lze v dostatečné kvalitě s ohledem na DPI vytisknout

Jde-li vám o co možná nejlepší tisk fotek, pak je třeba při tomto procesu DPI a rozlišení dané fotky plně zohlednit, což jinými slovy znamená tisk v rozměru, který dává jakožto jediný pro kombinaci daných specifikací stoprocentní smysl. V případě větší fotky se totiž rázem stane výsledek méně kvalitní, u menších rozměrů fotek pak platí de facto totéž, jelikož kvalita vezme změnou za své. Naštěstí však existuje jednoduchá rovnice, kterou lze pro výpočet velikosti fotky, kterou byste měli v případě, že znáte jak DPI, tak rozlišení fotografie, použít. Rovnice zní konkrétně takto:

Počet bodů (pixel) x 2,54 / rozlišení DPI = délka (mm)

Je-li pro vás dosazení do této rovnice složité, využít lze pro výpočet i různé internetové kalkulačky, do kterých stačí jen “nalít” čísla a ony vše ostatní udělají za vás. Jednu velmi dobrou naleznete zde. Pomoci vám navíc dokáže nejen v hledání vhodné velikosti pro vaší kombinaci DPI a rozlišení, ale i s dohledáním rozlišení při známých rozměrech a DPI, potažmo s dohledáním DPI při známých rozměrech a rozlišení.

DPI záleží na typu tiskárny

A co že vlastně DPI u tiskáren určuje, respektive na čem závisí? Odpověď na tyto otázky je naprosto jednoduchá - je jí konkrétně technologie tisková hlavy. Každý typ tiskové hlavy totiž dokáže na jeden palec vměstnat různou hustotu pixelů. Níže naleznete, jaké DPI zvládne který typ tiskárny

  • jehličkové tiskárny - 60 až 360 DPI,
  • inkoustové tiskárny - 600 9 600 DPI,
  • laserové tiskárny - 600 2 400 DPI. 

Požadované DPI si lze nastavit při tisku v předvolbách tiskárny dle vašich preferencí, čímž docílíte přesně toho výsledku, který od výtisku požadujete. Jen myslete na to, že co nejvyšší DPI není vždy tím nejlepším řešením, jelikož s sebou přináší jednak vyšší spotřebu inkoustu, ale taktéž mnohdy i delší dobu tisku. Nastavení DPI je tedy vždy dobré přizpůsobit danému výtisku. 

istock-94978484.jpg

DPI u skeneru 

Vybíráte-li multifunkční tiskárnu se skenerem, DPI budete nejspíš řešit jak samostatně u tiskárny, tak i u skeneru, jelikož se ve výsledku jedná de facto o dvě rozdílná zařízení. Stejně jako u tiskárny nicméně platí u skeneru pravidlo, že čím vyšší DPI je, tím ve výsledku lépe. V tomto případě totiž zajistí vyšší DPI lepší schopnost skeneru snímat detaily na skenovaných dokumentech, což je ve výsledku jejich klíčová funkce, která vám zajistí mimo jiné i vynikající kvalitu kopírování a tak podobně.

Tipy na tiskárny dle DPI

Pro tisk dokumentů - PIXMA TS3451 

Pro univerzální tisk - EPSON EcoTank L5290

Pro tisk fotek - Canon MAXIFY GX6040

Související produkty

Canon MAXIFY iB4150 - barevná, SF, duplex, USB, LAN, Wi-Fi
Skladem
3 417 Kč
2 824 Kč bez DPH
Nejnižší cena za posledních 30 dnů: 3 912 Kč
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Jak vybrat domácí tiskárnu: Hlavní parametry výběru

Výběr správné domácí tiskárny se může na první pohled zdát jako neřešitelný úkol. Pokud si ale položíte ty správné otázky, máte napůl...

12. 8. 2022  Celý článek »

Radíme, jak na domácí tisk fotografií

Doby, kdy svět fotil ryze na analogové fotoaparáty a pro tvorbu fotek tak musel využívat specializovaných fotocenter, jsou již dávno pryč....

11. 8. 2022  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body