Proč dochází k zablokování kompatibilních tonerů

22. 3. 2021

22. března 2021, 10:00 | Přestala vaše tiskárna ze dne na den tisknout a jako důvod uvádí, že toner či inkoustová náplň nebyly rozpoznány? Pokud využíváte kompatibilní tonery, je zdrojem vašich potíží s největší pravděpodobností aktualizace ovladače firmwaru tiskárny. Přečtěte si, proč k tomuto problému dochází a jak jej obejít.

To nejlepší z naší nabídky

Při nákupu náplní pro svou tiskárnu si můžete vybrat v zásadě ze tří druhů náplní:

Originální náplně jsou ty, které pocházejí od výrobců tiskáren, kteří zajišťují jejich vývoj i výrobu. I z těchto důvodů jsou originální náplně - v porovnání s následujícími typy - poměrně drahé. Na druhou stranu v tiskárnách, pro které jsou určeny, fungují za všech okolností.

Repasované náplně jsou originální tonery a inkoustové kazety, které byly po vypotřebování barvy znovu naplněny (zpravidla nezávislou firmou). Tento přístup pomáhá šetřit životní prostředí - prázdné inkoustové kazety lze využít ještě jednou.

Kompatibilní (alternativní) náplně jsou pak tonery a inkoustové kazety, které se podobají originálním, pocházejí ale od nezávislých výrobců. Jsou 4krát levnější než originální náplně.

A právě nízká cena kompatibilních tonerů je důvodem, proč proti nim originální výrobci zbrojí. Firmy vyrábějící alternativní náplně totiž nemusí do vývoje nových vkládat tonerů téměř žádné prostředky, přesto těží z trhu, který vytvořili nadnárodní prodejci tiskáren. Je nutné ale také dodat, že u originálních náplní platí zákazníci z velké části za marketingové náklady.

Výrobci tiskáren se proti kompatibilním náplním brání různými způsoby - a jedním z nejúčinnějších je aktualizace ovladačů. Vezměme to ale popořadě.

Vztah mezi náplněmi a ovladačem tiskárny

Každá náplň je vybavena čipem, který zajišťuje její komunikaci s tiskárnou. Prostřednictvím čipu dává tiskárna náplni instrukce, kdy a kolik barvy při tisku vypustit. Náplň zase prostřednictvím čipu signalizuje docházející barvu a další problémy.

To ale není vše. Samotná tiskárna totiž přijímá instrukce z koncového zařízení: počítače, tabletu či smartphonu - tedy z přístroje, ze kterého tisk dokumentu či obrázku zadáváte.

Komunikaci mezi tiskárnou a počítačem, popř. jiným zařízením, zajišťuje speciální software - ovladač (v angličtině driver), který dodávají výrobci tiskáren. Ovladač „překládá“ informace z textového editoru a dalších programů do tiskových dat a odesílá je do tiskárny, kde je zpracuje tzv. firmware. Jedná se o software uložený v tiskárně, který podle tiskových dat provede tisk - v zadané kvalitě a určeném počtu kopií.

Každá tiskárna (či modelová řada tiskáren) svůj vlastní ovladač tiskáren, který výrobci pravidelně aktualizují. V průběhu aktualizace dochází např. ke zvýšení zabezpečení tiskárny a úpravě různých komunikačních protokolů.

istock-178014849-nahled2.jpg

Aktualizace firmwaru jako zbraň proti konkurenci

A právě během aktualizování firmwaru (a někdy ovladače) může dojít k situaci, kdy váš kompatibilní toner přestane fungovat. Aktualizace totiž upraví program způsobem, který zajistí funkčnost pouze originálních náplní.

To, že se vás tento problém týká, poznáte jednoduše - vaše kompatibilní náplň, která ještě před několika dny bez problémů tiskla, tisknout přestane. Objeví se varování „toner nebyl rozpoznán“, popř. upozornění na nedostatek barvy, a to i přesto, že je toner plný.

Aktualizace dnes navíc díky trvalému připojení k internetu probíhají automaticky, takže k zablokování tisku může dojít v nejméně vhodný okamžik. Existuje několik možností, jak tento problém obejít.

Je ale třeba říci, že pro každou tiskárnu a náplň je řešení velice specifické. Pokud vám ani jeden z postupů níže nepomůže, obraťte se na naši podporu - rádi vám poradíme.

Vrácení ovladače na verzi před aktualizací (downgrade)

První možností je vrátit ovladač tiskárny na předchozí verzi, se kterou toner bez problémů fungoval. Ve Windows to lze udělat v následujícím způsobem:

  1. V nabídce Start otevřete „správce zařízení“ (lze jej najít ve vyhledávací liště).
  2. Ve správci vyhledejte ovladač tiskárny (typicky se jmenuje podle daného modelu, např „HP Officejet 4630 e-All-in-One“) a klikněte na něj pravým tlačítkem.
  3. Klikněte na „vlastnosti“ a otevřete záložku „ovladač“.
  4. V záložce klikněte na tlačítko „vrátit změny ovladače“ a změny potvrďte.

Vezměte v potaz, že toto řešení je pouze dočasné a nemusí vždy fungovat. Bez aktualizace se vystavujete bezpečnostním rizikům (např. úniku dat z počítače), u některých aplikací nemusí tisk fungovat správně. Starou verzi ovladače využívejte jen do té doby, než kompatibilní náplň spotřebujete.

Dobrou zprávou je, že výrobci alternativních tonerů dokáží své výrobky přizpůsobit novým aktualizacím během několika týdnů měsíců. Nově objednané náplně tak téměř jistě budou kompatibilní i s aktuální verzí ovladače.

Zablokujte aktualizaci firmwaru

Toto řešení je preventivní - pokud k zablokování alternativních náplní došlo, nepomůže vám. Navíc se liší u jednotlivých značek. Ve videích níže naleznete postupy pro nejznámější výrobce.

Pro přesný postup u vaší tiskárny se obraťte se na naši podporu.

Využití univerzálních ovladačů

Nouzovým řešením jsou univerzální ovladače. Některé z nich totiž vývojáři aktualizují s velkým zpožděním - je proto velká šance, že ovladač vaší tiskárny zde bude v dřívější verzi, která vám tisk dokumentů či fotek umožní.

Univerzální ovladače pro své tiskárny nabízejí samotní výrobci:

Využít můžete také univerzální ovladače pro mobily, např. NokoPrint, PrinterShare nebo Mopria Print Service. Detailní postupy pro tisk ze smartphonu naleznete v článcích jak tisknout z mobilu a tisknutí z mobilu přes USB.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Jak tisknout z mobilních zařízení: Průvodce pro začátečníky

Zabudované fotoaparáty ve smartphonech už téměř nahradily kompaktní foťáky. S rostoucím prostorem vnitřní paměti a zvyšováním operačního...

21. 6. 2022  Celý článek »

Jak zabezpečit tiskárnu: 4 způsoby, kterými zabráníte úniku dat

Tiskárny v řadě firem jsou podle odborníků na kybernetickou bezpečnost rizikovým článkem náchylným k úniku dat. Ne náhodou; na zabezpečení...

2. 10. 2020  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body