Refill kit vs. nový toner - jaké jsou výhody nových tonerů

29. 5. 2019

29. května 2019, 16:25 | Refill kit je anglický název pro plnicí sadu, která umožňuje uživatelům doplnit inkoust do cartridge či tonerový prášek do tonerové kazety tzv. svépomocí. Jde snad o jednu z cest, jak ušetřit náklady na tisk? Těžko říct, nejen cesty Páně bývají nevyzpytatelné…

To nejlepší z naší nabídky

Není kit jako Kid

Kdo viděl film Limonádový Joe aneb Koňská opera, možná si vybaví jednu hezkou slovní hříčku, která se v této skvostné parodii objevila. „Nestojím o vaše kydy,“ říká znechuceně hlavní hrdina svým trýznitelům, kteří mu byli představeni jako Coyote Kid a Pancho Kid.

refill-1-nahled2.jpg

 

Ani kit a kid není v angličtině totéž (stejně jako plot a plod v češtině), jde o homonyma, což většina z nás snadno odhalí.

Stejně tak spojení refill kit si většina z nás do souvislosti především s tiskárnami, a nikoli s dětmi. Jedná se o doplňovací neboli plnicí sady, které je možné použít i v případě laserových tiskáren, tedy nejen těch inkoustových. Tiskové médium bude tentokrát tonerový prach a místo cartridge použijete tonerovou kazetu. Abyste mohli tonerový prášek doplnit, měli byste již mít tzv. startovací sadu (angl. starter kit). Ta obsahuje veškeré příslušenství, nezbytné pro tento úkon:

  • návod k použití,
  • pájku s kruhovou hlavou pro vypálení otvoru,
  • zátku pro uzavření kazety s prachem,
  • plnicí prášek.

Sada na doplnění tonerového prachu se někdy také nazývá tonerrobot. A aby byl v terminologii ještě větší zmatek, vězte, že s termínem starter kit se pojí i název startovací sady inkoustových cartridží nebo první tonerové kazety. Pro tyto výrobky dodávané přímo s tiskárnou je typický nižší obsah média.

Zpět k refill kitům: většinou obsahují stejné množství tiskového média jako originální kazeta. V některých plnicích sadách zákazníci najdou i čip pro komunikaci s tiskárnou. Existují sady, které je možné použít opakovaně; v závislosti na typu můžete kazetu doplnit dvakrát, ale také šestkrát.

Refill kity se vyrábějí pro různé značky tiskáren. Pozor, plnicí sady rozhodně nelze vzájemně zaměňovat, vždy použijte tu, která je určena pro tu vaši. Žádné univerzální produkty neexistují.10-.png

5 důvodů, proč nenávidět refill kit

Jednou z předností plnicích sad je možnost okamžitého doplnění aktuálně chybějící náplně. Shánět nový toner, když vám ten starý dojde a vy potřebujete ihned tisknout, není o víkendu nebo o státním svátku žádný med. Další výhodou refill kitu je možnost opakovaného používání originální kazety.

pitva-tonera-11-nahled2.jpg

 

Říká se, že každý rub svůj líc (a naopak). Platí to i pro plnicí sady. Jaké tedy jsou jejich nevýhody?

  • zdaleka ne všechny modely laserových tiskáren jsou vhodné pro manuální doplnění toneru. Doporučujeme poradit se nejprve se značkovým servisem nebo s autorizovaným prodejcem tiskárny.
  • pro začátečníka může být ruční naplnění toneru příliš složité,
  • pokud dojde v důsledku nesprávného postupu k poruše tonerové kazety či samotné tiskárny, prodejce vám reklamaci neuzná,
  • musíte počítat s tím, že při manipulaci s tonerovým prachem můžete ušpinit sebe i své okolí,
  • po spotřebování náplně refillu je nutné nechat kazetu profesionálně zrenovovat, aby ji bylo možné opět doplnit.

Zvolte nový nebo kompatibilní toner!

Zásadním důvodem pro toto doporučení je vysoká kvalita výsledného tisku. I toner doplněný na koleně přes veškerou snahu takové úrovně nikdy nedosáhne.

Cílová skupina zákazníků, kteří sáhnou po refill kitech, je zřejmá. Jsou to především šetřílci a domácí kutilové: méně mají peněz, o to více mají času, popřípadě zručnosti a trpělivosti. Nicméně případné úspory, které jim používání refill kitů přináší, jsou mizivé.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Proč je doplňování prázdného toneru špatný nápad

Doplňování prázdného toneru svépomocí vás s největší pravděpodobností sice nezabije, ale rozhodně vás ani - řečeno Nietzschem - neposílí....

16. 5. 2019  Celý článek »

Jak správně skladovat tonery

Možná vás to před koupí nového toneru také napadlo: Mám objednat jen jedno balení, nebo si můžu dovolit pořídit tonery do zásoby? Jak...

9. 11. 2018  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body