Výroba tonerového prachu aneb jak zvládnout CMYK

30. 5. 2019

30. května 2019, 12:00 | Pokud si myslíte, že se autor tohoto textu rozhodl psát článek z oblasti auto-moto, navíc si pořádně nezkontroloval nadpis a nechal v něm trapný překlep, mýlíte se. Následující řádky jsou věnovány tonerovému prášku, jeho složení i způsobu výroby.

To nejlepší z naší nabídky

Alchymie 21. století

Prášková směs obsažená v tonerové kazetě laserové tiskárny nebo kopírky je vlastně tím médiem, které se obecně označuje termínem toner. Tento prášek se chová jako barvivo, které se přenáší na papír v okamžiku, kdy začínáme tisknout. Najdeme jej buď přímo v originálních nebo kompatibilních tonerových kazetách nebo jako součást plnicí (tzv. refill) sady určené k doplnění prášku do prázdné kazety. Nejčastěji se prodává černý nebo barevný toner sestavený na základě tiskového modelu čtyř barev (CMYK), přičemž:

  • C (z angl. Cyan) představuje azurovou,
  • M (z angl. Magenta) reprezentuje purpurovou,
  • Y (z angl. Yellow) je žlutá,
  • K (z angl. Key Plate, respektive blacK) černá.
prach1.jpg

 

Kromě těchto barevných pigmentů, jejichž různými kombinacemi lze vytvořit většinu odstínů celého barevného spektra, se tonerový prášek skládá z řady dalších ingrediencí. Tento mletý, extrémně jemný polyesterový prášek se statickým nábojem konzistenci podobnou mastku a dále obsahuje:

  • styren-akrylovou pryskyřici, která slouží jako pojivo,
  • uhlíkovou čerň (stále častěji se ovšem můžeme setkat s náhražkami v podobě polymerů),
  • magnetizovatelné oxidy kovů vhodně reagující na statický náboj papíru a optického válce, který se neustále otáčí,
  • malé množství separátorů jako např. silikony a polypropylenové vosky.

Mechanický způsob

Jednotlivé složky se smísí a rozdrtí do částic požadované velikosti. Nejčastěji se k tomuto účelu používají zařízení, která se označují jako tryskové mlýny. Tyto přístroje dokáží rozdrtit materiál za pomocí použití proudu stlačeného vzduchu nebo dusíku. Kromě oblasti tisku nacházejí uplatnění také například ve farmaceutickém průmyslu.

Průměrná velikost jednotlivých mikročástic se v současnosti pohybuje okolo 8 10 µ. V minulosti přitom bývala vyšší, okolo 16 mikrometrů, někdy i více. Potřeba zlepšit rozlišení obrazu ale nakonec výrobce vedla k tomu, aby se pokusili částečky tonerového prachu zmenšit do stávající podoby.

prach2.jpg

Chemický způsob

Kromě mechanického způsobu přípravy tonerového prášku existuje ještě druhý způsob výroby - chemický. Pro získání výtisků s vyšším rozlišením lze velmi jemné tonerové částice vytvořit polymerizací. Takto vzniklé částice mají jednotnou velikost a tvar, což ve výsledku umožňuje dokonalé smíchání barev, jejich přesnou reprodukci a vynikající barevné překrytí.

Že nerozumíte? Nevadí: pokud nám věříte aspoň tolik, co Rudolf II. svým alchymistům ve známé komedii Císařův pekař - Pekařův císař, bohatě to stačí.

Smrtící prach? Ale kdeže…

Ne, nebojte se, nechceme vás vyděsit. Přece jen s tímto ustáleným slovním spojením označující jistou formu zlata se setkáte mnohem častěji v dobrodružných příbězích Karla Maye než v souvislosti s vaší laserovou tiskárnou.

prach3.jpg

 

Ano, i tonerový prach může být potenciálně nebezpečný, když si koupíte neznačkový toner nejasného původu. Ale prověření výrobci mají na své produkty certifikáty deklarující zdravotní nezávadnost a účinek toneru by neměl být závažnější, než kdybychom se nadýchali běžného prachu. Tonerový prášek tak může způsobit jen mírné podráždění. Při manipulaci s jakýmkoli tonerovým prachem je tedy vhodné používat příslušné ochranné pomůcky, tj. respirátor a rukavice a ochranné brýle.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Tipněte si, jaký typ papíru nejlépe svědčí tiskárnám

Nejen parametry samotné tiskárny, ale i správný výběr adekvátního papíru má vliv na to, jak budete spokojeni s výsledkem. Jestli si budete...

18. 4. 2019  Celý článek »

Když toner v laserové tiskárně hatí tisk - 5 nejčastějších problémů a jejich řešení

Taky vám vždycky vaše tiskárna vypoví službu v nejméně vhodný okamžik? Člověk by řekl, že snad mají zabudované speciální čipy na to, aby...

13. 5. 2019  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body