Tanková tiskárna – zatočte s věčnou žízní

Jako v jiným případech, tak i při pořizování nové tiskárny domů či do kanceláře jde hlavně o úspory. Laserové tiskárny vyšší pořizovací cenu vynahrazují nižšími provozními náklady, naopak inkoustové jsou sice cenově výhodnější při nákupu, zato jejich provoz je vzhledem k malým zásobníkům barvy a astronomickým cenám náhradního inkoustu dost drahý. V roce 2010 ale do zavedeného souboje laser vs. inkoust hodila vidle firma Epson, když představila první tiskárny na tankový systém.

Čtyři z tanku a EPSON

Nákladný provoz inkoustových tiskáren si již dříve zákazníci zlevňovali kompatibilními náplněmi, popř. refill sadami. Výrobcům tiskáren renomovaných značek, kteří si z prodeje spotřebního materiálu udělali zlatý důl, se rozmach alternativních tonerů a cartridží pranic nelíbil. A tak se pokusili jejich producentům zatnout tipec. Znesnadňovali jim život, jak to jen šlo. Restriktivní opatření jako čipování kazet, hrozba ztráty nároku na záruku při používání neoriginálních náplní, vleklé soudní spory – to vše budiž důkazem toho, že o prachy jde v první řadě.

peniaze-nahled2.jpg

A do toho přichází japonská firma EPSON s novou řadou tiskáren označenou jako L. Modely L100 a L200 byly na trh uvedeny v jihovýchodní Asii v roce 2010 jakožto první tiskárny na světě, které místo malých inkoustových kazet schopných vytisknout maximálně 1 000 stran používaly velkokapacitní inkoustové nádrže (70 ml pro každou barvu). Díky výtěžnosti 4 000 výtisků v monochromatickém provedení dosáhly tyto revoluční výrobky nízké provozní náklady při zachování vysoké kvality tisku.

V současnosti je Epson největším celosvětovým dodavatelem tiskáren, které využívají tankový doplňovací systém. V polovině roku 2018 firma Seiko Epson Corporation oznámila, že celosvětový prodej tiskáren s inkoustovým tankovým systémem této značky přesáhl 30 milionů kusů.

epson-nahled2.jpg

Natankujte mi plnou!

Můžeme se donekonečna přít o tom, která je nejlepší tanková tiskárna. Odpověď na tuto otázku závisí na tom, jakou tiskárnu přesně hledáte. Záleží jen na vás, kolik stránek potřebujete vytisknout, v jakém rozlišení, jak rychle tiskárna reagovat, zda vám stačí jednostranný tisk, nebo zda nutně potřebujete tisk oboustranný.

Tankové tiskárny neboli tiskárny s integrovaný velkokapacitním zásobníkem jsou oproti klasickým inkoustovým sice dražší, ale kvalitní barevnou tankovou tiskárnu s wi-fi a USB rozhraním, skenerem a kopírkou můžete pořídit v ceně pod 3 000 Kč. Lze ji ovládat mj. mobilním telefonem, stačí si stáhnout aplikaci od výrobce.

tankovanie-nahled2.jpg

Panečku, to je ale kapacita. A jakej je to formát!

Standardní formát tisku je A4, ale pokud potřebujete větší papíry, na trhu je i tiskárna na tankový systém pro formát A3. Cena takového výrobku se pohybuje zhruba od 11 tisíc korun výše a stoupá s větším počtem funkcí, rychlostí tisku a s dalšími parametry. Téměř všechny tankové tiskárny s velkoobjemovými inkoustovými lahvičkami pro doplňování jsou dnes již barevné. Pár černobílých modelů sice ještě najdete, ale jedná se většinou o poslední kusy starších modelů. Vzhledem k nízké ceně originálních náplní do tankových tiskáren se již nevyplatí kupovat neoriginální náplně. Ceny se podle vybavenosti pohybují nejčastěji mezi cca 3 15 tisíci, ale mohou vyšplhat na více než 20 tisíc korun.

Multifunkční tiskárny – práce všeho druhu

Multifunkční tiskárny s tankovým systémem jsou vlastně klasické inkoustové multifunkce, jen jejich zásobníky jsou větší, snadno se doplňují, déle vydrží a jejich provoz tiskárny je levnější. Tankové tiskárny v multifunkčním provedení dnes vyrábějí všichni přední výrobci tiskáren.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Výroba tonerového prachu aneb jak zvládnout CMYK

Pokud si myslíte, že se autor tohoto textu rozhodl psát článek z oblasti auto-moto, navíc si pořádně nezkontroloval nadpis a nechal v něm...

Jak vybrat tiskárnu do kanceláře a nespálit se?

Uplynulo již téměř 580 let od chvíle, kdy Johannes Gutenberg přinesl lidstvu svůj revoluční vynález: knihtisk. Objev, který nebývalým...

Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás