Vše, co jste kdy chtěli vědět o skenování (ale báli jste se zeptat)

10. 6. 2019

10. června 2019, 15:09 | Skenery nebo multifunkční zařízení se skenerem stále častěji nacházejí využití v kancelářích nadnárodních koncernů i malých firem. Neobejdou se bez nich drobní živnostníci ani státní úřady. Nově se tyto užitečné přístroje zabydlují i v běžných domácnostech. A jak jste na tom se skenováním vy?

To nejlepší z naší nabídky

Budeme mít vzpomínky na svatební holínky…

Výhody skenování - a teď nemluvíme o skenovaní 3D objektů nebo čárových kódů, nýbrž o běžných dokumentech, fotografiích a knihách - není třeba dlouze popisovat. Převod do digitální podoby je ochrání před zničením, navíc se výsledný formát velmi snadno upravovat. Vyretušovat lze prakticky cokoliv. Nejen bradavici. Třeba i to, aby ten, kdo se žení v polobotkách (řečeno textem Zdeňka Svěráka a hudbou Ivana Mládka), nebyl na svatebních fotkách mdlý, zkrátka tuhý. Jednoduchý software pro základní úpravu obrázků a fotografií většinou dostanete při zakoupení přístroje na CD současně s ovladačem.

sken1.jpg

 

Skenery jsou výhradně barevné. Stěžejní hodnotou je optické rozlišení. Většinou se pohybuje od 300 do 4 800 DPI. Platí, že čím vyšší je rozlišení, tím kvalitnější je i výstup. Skenovat na vyšší rozlišení je například u fotografií téměř nutnost. Ovšem musíme počítat s tím, že skenování pak trvá delší dobu a velikost výstupního souboru bude značná.

10-1.png

Libůstky, fíčury a vychytávky, které mohou zpříjemnit skenování

Automatický podavač

Automatický podavač usnadní skenování i kopírování dokumentů, neboť při jeho používání odpadá povinnost vkládat do zařízení zvlášť každý list papíru. Rychlost těchto podavačů se pohybuje nejčastěji od 10 do 200 listů za minutu.

Podavače se dělí na tzv. duplexní a reverzní. Zatímco reverzní podavač si stránku sám otočí, duplexní podavač skenuje obě strany jednoho listu najednou.

OCR technologie

Díky této funkci pro optické rozpoznávání znaků dokáže skener převádět naskenovaný obraz rovnou do textové podoby. S tou lze pak pracovat stejně jako s klasickými textovými dokumenty. V praxi se technologie používá pro digitalizaci řady tištěných textů.

sken2-nahled2.jpg

 

Nástavec na skenování diapozitivů

je speciální integrovaný rámeček, s nímž se můžete setkat u některých modelů. Prostřednictvím manuálního či automatického posunu jednotlivých snímků hravě převedete do digitální podoby filmové pásky, negativy, diapozitivy a staré fotografie.

Skenování do e-mailu

Tato funkce umožňuje naskenovaný dokument automaticky přiřadit jako přílohu k e-mailové zprávě.

Multifunkční zařízení do každé rodiny!

Komu skener jako samostatný přístroj nevyhovuje, může zvolit jiné řešení - multifunkční zařízení. Na trhu je v tomto směru opravdu z čeho vybírat. Pestrá nabídka těchto elektronických pomocníků, kteří kombinují více funkcí dohromady a zvládnou tedy tisknout, skenovat, kopírovat a někdy i faxovat, uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky.

sken3-nahled2.jpg

 

Jaká kritéria při výběru rozhodují? Nejprve je rozumné si stanovit, které funkce jsou pro naši volbu klíčové. Budeme měsíčně tisknout stovky stran v barvě a vyžadujeme kvalitní tisk fotografií, třeba i na velkém formátu? Rozhodovat se budeme patrně i podle vhodného typu připojení (LAN či wi-fi nebo USB). Důležitý je rovněž aspekt volného prostoru v našem bytě či domě. Kompaktní multifunkční zařízení většinou zabere míň místa než samostatný skener a tiskárna.

A pokud vám na multifunkčním zařízení dojde inkoust či toner a vy nemůžete tisknout ani kopírovat, neházejte ještě flintu do řepky. Skenování vám většina modelů umožní. Sice asi bude pípat nebo varovně svítit a nabádat vás ke koupi další náplně, nicméně požadovaný úkol, tedy skenování, provede.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Včasná a poctivá údržba tiskárny - o problém méně

O své věci bychom se měli starat jako o oko v hlavě. Čím jsou (nám) dražší, tím větší péči o ně bychom měli vynaložit. Doporučíme vám, jak...

30. 4. 2019  Celý článek »

Papír v kanceláři: Jak snížit jeho spotřebu a správně recyklovat

Jsou opravdu ty hromady papíru v koších našich kanceláří nepoužitelný odpad? Existují možnosti, jak využít tuto cennou přírodní surovinu na...

21. 3. 2019  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body