5 tipů, jak docílit přátelské atmosféry v kanceláři

21. 10. 2019

21. října 2019 | Kvůli nepříznivé atmosféře na pracovišti opouští zaměstnání kolem 16 % nespokojených zaměstnanců. Přitom přátelské vztahy s kolegy a celkově příjemná pracovní atmosféra mohou být velmi silným motivátorem pro setrvání v současném zaměstnání v případě, že přijde lákavá nabídka odjinud. Jak docílit přátelské pracovní atmosféry v kanceláři? Máme pro vás 5 tipů.

To nejlepší z naší nabídky

Mnohé firmy pochopily, že šťastní a spokojení zaměstnanci jsou pro jejich byznys dlouhodobým a udržitelným přínosem. Začleňují tak do svých týmů nejrůznější happiness managery, jejichž úkolem není nic jiného, než udržovat zaměstnance spokojené a šťastné a pomáhat pečovat o vztahy na pracovišti. Pokud u vás v kanceláři žádného takového manažera štěstí nemáte, nezoufejte. Ke zlepšení atmosféry v práci můžete přispět i sami. Máme pro vás 5 nápadů, jak na to.

Vytvořte příjemné místo pro společné setkávání

Máte k dispozici prostor, kde se s kolegy můžete setkávat? Teď nemáme na mysli zasedačku, ale neutrální prostor, kde se mohou pracovníci potkávat i méně formálně. A ne, ta miniaturní kuchyňka na konci chodby opravdu nestačí. Vyhraďte si v kancelářích příjemné místo, kde se dá jen tak posedět s šálkem kávy nebo čaje. Trendem současnosti jsou nejrůznější odpočinkové a fun zóny s Xboxem, stolním fotbálkem, nebo třeba setem pro virtuální realitu. Možnost vypnout a pobavit se s kolegy v rámci pracovního dne je skvělou formou psychické hygieny a tato neformální setkávání pomáhají upevňovat osobní vazby.

stolny-futbal-nahled2.jpg

Odpočinkové zóny jsou trendem současných moderních kanceláří. Zábavný odpočinek je skvělou formou psychohygieny a zvyšuje pracovní produktivitu.

Jablko denně a nepotřebujete doktora

„An apple a day keeps the doctor away.“ Není třeba brát ono známé velšské přísloví úplně doslova. Studie, které se vlivem pravidelné konzumace jablek na lidské zdraví zabývaly, stejně neprokázaly souvislost mezi snědenými jablky a neochvějným zdravím. Že ve zdravém těle je zdravý duch, o tom ale není pochyb. Zdraví zaměstnanci pracují s chutí a mají pozitivní vliv na své okolí. Dopřejte zaměstnancům každý den něco zdravého na zub. Může jít o pravidelný přísun ovoce a zeleniny v kanceláři, o pravidelné dodávky čerstvých ovocných šťáv, nebo zdravých svačinek.

Teambuilding is not dead

Když slyšíte slovo teambuilding, přeběhne vám po zádech husí kůže? Patrně máte trauma z vynucených aktivit s pracovním kolektivem mimo kancelář. Nejste v tom sami. Zorganizovat dobrý teambuilding totiž není jen tak, je potřeba zohlednit dynamiku týmu a osobní preference ohledně volnočasových aktivit každého člena. Ve výsledku nezáleží na tom, jestli uspořádáte vánoční večírek, zahradní grilovačku, nebo vyrazíte společně někam na výlet. Hlavní je, aby aktivita podněcovala týmovou spolupráci, umožnila kolegům se poznat v osobní rovině a byla pro příjemná a obohacující.

lopty-nahled2.jpg

Sport, obzvláště ten týmový, patří mezi vhodné teambuildingové aktivity. Mnoho společností svoje týmy a účastní se různých firemních lig.

Den mimo kancelář

Nedávný průzkum zaměstnanců v USA ukázal, že nejšťastnější zaměstnanci jsou ti, kteří tráví v kanceláři jen jeden den v týdnu. Jsou více angažovaní, jsou produktivnější a šetří zaměstnavatelům nemalé náklady na pracovní místo v kanceláři. Pokud chcete i nadále spolupracovat v týmu a setkávat se tváří v tvář, práce na dálku asi nebude ta nejschůdnější cesta. I jediný den strávený mimo kancelář ale může působit velmi ozdravně - jak pro psychiku jednotlivců, tak pro týmovou dynamiku. Začít můžete například s jedním dnem mimo v měsíci a dopracovat se na jeden homeoffice den týdně.

Pořádek a ergonomie pracovního místa

Když nemáte pořádek na stole, těžko se věří, že ho máte v pracovních povinnostech. Správně sestavené pracovní místo zásadní vliv na pracovní produktivitu. A není to jen o čistotě a pořádku, důležitá je i správná ergonomie pracovního místa a v neposlední řadě i možnost přizpůsobit si svůj pracovní prostor dle svých představ. Unifikované pracovní buňky sice mohou vypadat skvěle na korporátních fotografiích v posledním vydání Forbesu, ale každému zaměstnanci se nejlépe pracuje tam, kde se cítí dobře. Nechte je uzpůsobit si pracovní místo dle svých představ - vyzdobit si jej osobními fotografiemi, pořídit si rostlinu v květináči, nebo třeba akvárium se zlatou rybkou. Uvidíte, že se budou do práce více těšit a půjde jim lépe od ruky.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Přežijte sedavé zaměstnání ve zdraví: Zásoba cviků do kanceláře

Lidské tělo je stvořeno k pohybu. Jenže vysvětlujte to lidem v dnešní sedavé společnosti. Možná také patříte k 70 % populace, které při...

19. 2. 2019  Celý článek »

5 tipů pro útulnější a zdravější kancelář

Abychom v zaměstnání mohli odvádět odpovídající výkon, je potřeba, abychom se v kanceláři cítili příjemné. Trávíme v ní koneckonců 8 hodin...

8. 3. 2021  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body