5 tipů pro útulnější a zdravější kancelář

08. 3. 2021

8. března 2021, 10:00 | Abychom v zaměstnání mohli odvádět odpovídající výkon, je potřeba, abychom se v kanceláři cítili příjemné. Trávíme v ní koneckonců 8 hodin denně, je proto důležité přizpůsobit si pracovní prostor našim přáním a potřebám. Základem pozitivní pracovní atmosféry (a zdravé práce) je čistá, vzdušná místnost. Přečtěte si, jak dosáhnout několika relativně jednoduchými změnami.

To nejlepší z naší nabídky

Květiny

Pobyt v přírodě je osvědčeným lékem na pokleslou náladu a stres. Není proto od věci přinést si kanceláře i několik květin. Kromě psychické vzpruhy vám pomohou pracovní prostor okysličit a dokonce jej zbavit i některých škodlivých látek. Existují totiž rostliny, které rozkládají např. formaldehydové výpary, které se uvolňují z elektroniky, koberců či nábytku z dřevotřísky. Jaké květiny vybrat?

  • filodendron (odbourává formaldehyd),
  • tchýnin jazyk a dracéna (odbourávají benzol, který se uvolňuje z plastů),
  • tlustice a břečťan (potlačují tzv. elektrosmog),
  • datlovník (odstraňuje řadu chemických látek).

Při výběru rostlin berte v potaz jejich potřeby - např. světlomilné květiny budou u oken mířících k severu trpět a moc dobře neporostou. Dohlédněte také na to, aby rostliny měly vždy dostatek vody. To je důležité zejména v období dovolených a svátků.

Dostatek světla

Bez přirozeného světla se nejen špatně pracuje, jeho nedostatek negativní vliv i na naše zdraví. Malé množství denního světla se podle výzkumů pojí s řadou civilizačních onemocnění, jako je obezita, cukrovka 2. typu či deprese.

Základem by samozřejmě měla být veliká okna. Ne každá místnost je ale - a ani ona nedokáží v zimním období dostatek přirozeného světla poskytnout. Potom přichází ke slovu speciální stolní lampy, které sluneční svit napodobují.

to ovšem jeden háček - bílé světlo, které produkují, nám prospívá jen ráno a odpoledne. K večeru, kdy se tělo připravuje na spánek, může naopak naše biorytmy narušit. Proto je vhodné sáhnout po osvětlení, které umožňuje měnit barvu světla (vyjadřuje se v tzv. teplotě chromatičnosti).

Vyberte proto lampu, která využívá LED zářivky a umožňuje nastavit barevnou teplotu světla v rozmezí 2 000 K (žlutá barva - vhodná pro pozdní odpoledne a večer) 6 000 K (bílé světlo - práce ráno a během dne).

istock-514835242-nahled2.jpg

Nezapomeňte na ergonomický nábytek
Základem zdravé kanceláře je nábytek, který podporuje správné sezení, ale např. také stání a umožňuje správně hledět na monitor. Bližší informace jsme pro vás připravili v článcích o výběru kancelářského křesla, zařizování domácí kanceláře nebo benefitech práce vestoje.

Osobní předměty

Vaší psychické pohodě napomůže, když si na stůl přidáte fotografii dětí, partnera nebo třeba svého chlupatého mazlíčka. Podobnou službu vám prokáže třeba pohled nebo suvenýr z dovolené.

Vždy mějte na mysli, že pracovní prostor by ze své podstaty měl být minimalistický, příliš podnětů vaši koncentraci rozptýlí. Dejte proto pozor, to s osobními předměty a dekorací nepřeženete. Zbavte se všech nevkusných ozdob, které slouží jako lapač prachu. Vezměte v potaz i pocity a potřeby svých kolegů, se kterými kancelář sdílíte.

Barevné ladění kanceláře

Barvy mají na naši psychiku obrovský vliv: dokáží nás uklidnit a zbavit se stresu, vybičovat k výkonu nebo nám napomoci ke koncentraci. Interiérové barvy dělíme zpravidla na dvě základní skupiny:

  • Teplé barvy: působí povzbudivě, místnost opticky rozšiřují. Patří sem např. oranžová, červená, světle zelená či žlutá.
  • Studené barvy: mají uklidňující účinek, dodávají prostoru pocit čistoty. Řadíme sem odstíny modré, hnědé a fialové a tmavě zelenou barvu.

Své soustředění a produktivitu podpoříte jemnými modrými a zelenými odstíny. Světle červená barva se zase hodí do konferenčních místnosti.

Dejte ale pozor, aby barevné ladění místnosti nebylo příliš rozdílné (typickým příkladem jsou bílé zdi a černý nábytek). Vysoký kontrast pozornost naopak upoutává, vyčerpává naši mentální kapacitu a vede k rychlé únavě.

istock-1145688749-nahled2.jpg

Dbejte na čerstvost a přineste do prostoru vůni

Pokud máte v kanceláři řezané květiny či misku s ovocem, dohlédněte na to, aby byly vždy čerstvé. Zbavte se všeho, co působí nevábně.

Od věci není ani jemná vůně, která dokáže zahnat špatnou náladu a povzbudit vaši mysl. A nejen to - vonné tyčinky také vyřeší nepříjemný problém s tričkem, které váš kolega nosí do práce několik dní v kuse.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

5 tipů, jak správně vybrat kancelářskou židli či křeslo

Sedavá zaměstnání jsou čím dál rozšířenější. Pokud v kanceláři prosedíte 8 hodin denně (téměř 2 tisíc hodin ročně), bez dobré kancelářské...

14. 12. 2020  Celý článek »

Přežijte sedavé zaměstnání ve zdraví: Zásoba cviků do kanceláře

Lidské tělo je stvořeno k pohybu. Jenže vysvětlujte to lidem v dnešní sedavé společnosti. Možná také patříte k 70 % populace, které při...

19. 2. 2019  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body