5 tipů, jak správně vybrat kancelářskou židli či křeslo

14. 12. 2020

14. prosince 2020, 10:00 | Sedavá zaměstnání jsou čím dál rozšířenější. Pokud v kanceláři prosedíte 8 hodin denně (téměř 2 tisíc hodin ročně), bez dobré kancelářské židle se neobejdete. Špatné sezení totiž mít na lidské tělo devastující účinky. Prozradíme vám, jak vybrat takové křeslo (či židli), která bude sloužit vašemu zdraví - ne proti němu.

To nejlepší z naší nabídky

Mezi kancelářskými židlemi a křesly na trhu jsou samozřejmě výrazné rozdíly, i ten nejlevnější výrobek by ale měl mít certifikát kvality. Ten značí, že produkt splňuje minimální ergonomické vlastnosti stanovené normami.

Při výběru se řiďte jednoduchým pravidlem: čím více hodin na židli prosedíte, tím kvalitnější by měla být. V opačném případě totiž riskujete chronické bolesti zad, hlavy nebo dokonce trvalé poškození páteře a meziobratlových plotének. Podle čeho se při výběru řídit?

1) Židle, nebo křeslo?

V první řadě si ujasněte, kolik hodin denně sedíte. Od toho by se pak mělo odvíjet, zda zvolíte židli nebo raději sáhnete po křeslu.

Kancelářská křesla jsou mohutnější a zpravidla u nich nastavíte jen sklon a výšku opěráku. Funkce křesel je především reprezentativní - často mají čalouněný, neprodyšný povrch, což bývá problém především v létě. Ideální není ani jejich ergonomie, na dlouhá sezení (nad 2 hodiny denně) proto nejsou křesla vhodná.

Kancelářské židle jsou oproti tomu menší a mnohem flexibilnější (především ty s asynchronní mechanikou - viz dále). Nastavením řady prvků můžete židli přizpůsobit svému tělu, hodí se proto pro běžnou kancelářskou praxi. Kvalitní židle je důležitá i v případě, kdy problémy nebo onemocněním zad či pohybového aparátu trpíte - jejím pořízením zabráníte prohloubení svých zdravotních problémů.

2) Nosnost

Židli či kreslo vybírejte i podle své váhy. Standardní kancelářské židle a křesla mají nosnost 120 kg, na trhu jsou k dostání ale i výrobky, které vydrží až 150 kg. Tyto robustnější židle mívají zároveň jednotlivé prvky naddimenzované, takže se hodí i pro vysoké lidi (viz dále).

istock-1148496197-nahled2.jpg

3) Typ mechaniky

V posledních letech jsou standardem dva typy mechanik - synchronní a asynchronní.

U synchronní mechaniky (kterou využívají také křesla) je opěradlo propojeno se sedákem. Při opření se židle sklápí dozadu a kopíruje polohu těla, případně ji lze zaaretovat v určité poloze. U kvalitnějších výrobků nastavíte pomocí šroubu i tzv. protiváhu, tedy sílu, jaká bude proti vašim zádům působit.

Synchronní mechanika umožňuje ergonomické sezení, nemá ale takové možnosti individuálního přizpůsobení. Nelze u ní např. nastavit výšku zádové opěrky nebo hloubku sedáku (viz dále).

Asynchronní mechanika umožňuje nezávislé nastavení sedáku, sklonu opěráku a výšky křesla pomocí trojice pák. Židli si tak upravíte na míru (u křesel se tento typ mechaniky prakticky nevyskytuje).

A co práce vestoje?
U kancelářské práce nemusíte jen sedět. Na popularitě dnes nabývají polohovací stoly, které umožňují při práci stát. Přečtěte si, jakých 7 benefitů vám práce u polohovacího stolu přinese.

4) Nastavitelnost jednotlivých částí

Jak píšeme výše, je vhodné, pokud si jednotlivé části nastavíte přesně podle sebe. Ideální je vyzkoušet si židli nejprve na prodejně. Zjistíte, zda vám bude výrobek opravdu vyhovovat a zároveň si zkusíte či židli nastavit. Z jakých součástí se skládá?

Sedák - prvek určený k sezení. Zvolte židli se sedákem, do kterého se na šířku pohodlně vejdete, aniž by vás z boků tlačila opěrky.

U asynchronních židlí lze sedák posouvat dopředu a dozadu, většinou v rozsahu ± 5 cm od osy. Sedák nastavte tak, aby mezi koncem sedáku a koleny bylo několik centimetrů volného prostoru; zároveň byste se bedry měli opírat o opěrák.

U sedáku je zároveň možné pákou nastavit výšku. Měl by být tak vysoko, aby vaše nohy svíraly v koleni pravý úhel.

Opěrák - prvek pro opření zad. Měl by kopírovat zádovou linii a umožňovat pohodlné sezení. U některých výrobků je jeho výška nastavitelná. Opěráky klasických židlí vysunete 67 cm od země (měřeno od dolní hrany opěráku); pokud měříte více jak 190 cm, poohlédněte se po opěrácích s větším rozsahem.

Bederní opora - snižuje napětí v oblasti beder. Může být:

  • stavitelná - posouvá se po osovém mechanismu,
  • nafukovací - nafukouknete ji pomocí gumového balónku.

Hlavová opěrka - lze ji nastavit zpravidla výškově, funguje jako prevence přetížení krční páteře; není součástí všech křesel a židlí.

područky - prvek pro podepření loktů. Měly by být nastaveny tak, abyste o ně neopíraly zápěstí. Podle typu křesla či židle je možné područky nastavit ve všech třech různých směrech (3D područky). Některé lze i naklonit (4D područky).

Jak správně sedět?
Nastavitelná kancelářská židle vám příliš nepomůže, pokud ji nebudete umět správně používat. Potřebné informace jsme pro vás dali dohromady v článku jak správně sedět u počítače.
Vhod vám může přijít také článek o cvicích do kanceláře, pomocí kterých se zbavíte bolavých zad a hlavy.

5) Materiál židle

Důležitým prvkem je také materiál, který jsou židle či křeslo potaženy. Jejich výhody a nevýhody shrnuje tabulka níže - vždy ale sáhněte po potahu, který vám není nepříjemný.

 

materiál

výhody

nevýhody

kůže/koženka

působí reprezentativně, snadno se čistí, relativně odolná proti otěru

není prodyšná, je dražší než jiné potahy, není vhodná pro delší sezení

textil

prodyšný materiál (zejména síťovina), v zimě kumuluje teplo

složitější údržba při zašpinění, po čištění není možné židli několik hodin používat

paměťová pěna

pamatuje si tvar vašeho těla (ideální pro ergonomické sezení)

složitější čištění, menší prodyšnost

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Zdravé sezení za počítačem není žádný kumšt

Digitální doba proměnila řadu z nás v líné kancelářské krysy, které od monitorů téměř neodlepí zrak. Kancelářská židle nám pevně přirostla...

19. 2. 2019  Celý článek »

Přežijte sedavé zaměstnání ve zdraví: Zásoba cviků do kanceláře

Lidské tělo je stvořeno k pohybu. Jenže vysvětlujte to lidem v dnešní sedavé společnosti. Možná také patříte k 70 % populace, které při...

19. 2. 2019  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body