6 tipů, jak zabavit doma předškoláky

08. 4. 2020

8. dubna 2020, 14:45 | Situace kolem pandemie koronaviru si vyžádala tvrdá opatření, mezi něž patří i omezení pohybu. Mnozí rodiče po pár dnech řeší, jak zabavit děti a přežít karanténu ve zdraví – fyzickém a hlavně psychickém. Pokud vám také dochází nápady, přinášíme vám pár tipů, jak zabavit doma děti předškolního věku.

Mezi rodiči v posledních dnech rezonuje několik prakticky stejných otázek. Co dělat doma s dětmi? Jaké hrát hry, co vyrábět, co se naučit, aby se nám potomci neukousali nudou? Pokud máte doma rarášky předškolního věku, máme pro vás 6 tipů, jak je zabavit na dlouhé hodiny.

1. Omalovánky – klasika, která zabaví i v době internetové

Nejen budoucím umělcům můžete karanténu zpestřit oblíbenou omalovánkou. Na internetu stáhněte obrázek – složitost se dá přizpůsobit věku malého Picassa – a jednoduše vytiskněte. Velmi aktuální jsou omalovánky zvířátek s rouškami, s jejichž pomocí můžete menším dětem hravě vysvětlit, proč je důležité nosit roušku a při tom si vybarvit několik obrázků. Ke stažení jsou zdarma na této adrese. A když budete v tom, poohlédněte se i po antistresových omalovánkách pro dospělé. Můžou se ještě hodit…

holka-malovani-nahled2.jpg

 Že vaše ratolesti omalovánky zrovna neberou? Nadchněte je motivem oblíbené pohádkové postavičky, nebo se do omalovánek pusťte s nimi.

Omalovánky k vytištění:

Připravili jsme pro vás sadu omalovánek pro děti. Stáhněte si PDF soubor na následujícím odkazu a budete mít zásobu více než 70 dětských motivů k vykreslování. A rovnou přidáváme i sadu omalovánek pro náročné – téměř 50 pokročilých motivů pro starší děti a dospělé. Stačí vytisknout.

2. Předčítání pohádek stále svoje kouzlo

Možná v každodenním shonu nemáte na předčítání pohádek tolik prostoru. Teď je ideální doba, kdy se s dětmi ponořit do pohádkových knih. Předčítání literárních příběhů posílí pouto mezi vámi a vaším potomkem, rozvíjí jazyk a slovní zásobu, přináší všeobecný rozhled a má spoustu dalších pozitivních vlivů na rozvoj dětské psychiky.

Mnohdy předčítání do náročného denního programu jednoduše neprocpete ani v karanténě. Zvlášť, když do něj potřebujete vměstnat ještě práci z domu. V takových případech skvěle poslouží audioknihy. Slušnou zásobu dětských audioknih zdarma najdete například na webu Celé Česko čte dětem, mnoho dětských knih v mluvené formě je dostupných i na Youtube, (jako rozcestník pro jejich hledání může posloužit například web veselepohadky.cz), nebo můžete vybírat ze stovek placených titulů v internetových knihkupectvích.

3. Když YouTube, tak YouTube Kids!

Možná čtete tento článek právě proto, abyste nemuseli děti zabavit jednoduše tak, že jim strčíte do rukou tablet nebo smartphone a pustíte jim pohádku na YouTube. Je ale jasné, že občas si potřebujete i vy oddechnout, nebo naopak si najít chvilku na domácí práce, či přípravu jídla. Vyvarovat se závadnému, nebo jinak pro malé děti nevhodnému obsahu pomáhá YouTube určené speciálně těm nejmenším – YouTube Kids.

YouTube Kids je samostatná aplikace pro chytrá zařízení (ke stažení na Google Play i v App Store), která pomáhá děti chránit před nevhodným obsahem a rodičům poskytuje pokročilé možnosti kontroly. Můžete svým dětem vytvářet oddělené profily, omezovat čas strávený v aplikaci, nebo předem schválit, které kanály mohou sledovat.

4. Malování na kamínky

Možná doma máte zásobu oblázků z dovolené, nebo si můžete pár hezkých kamínků přinést z příští zdravotní vycházky do přírody. Malování na kameny je odpočinková činnost, při které s dětmi procvičíte jemnou motoriku a popustíte uzdu fantazii. Rozličné tvary kamenů přímo vybízí k imaginaci a podněcují ke kreativitě.

malovani-kaminku-nahled2.jpg

Malování na kamínky je kreativní zábava, po které vám zbydou originální dekorace hrající všemi barvami.

Krom obrázků budete potřebovat akrylové barvy, lak a sadu menších štětečků. Čím hladší, tím lépe se vám na ně barva bude nanášet. Malované kamínky pak mohou zdobit vaši zahrádku, květináče na balkoně, nebo se stát originálním interiérovou dekorací.

Náš tip: Barevné kamínky dělají radost i pomáhají

Malované kamínky můžete poslat i do světa. opadnou přísná protipandemická opatření, vyrazte s dětmi na vycházku a umisťujte kamínky podél cest a ukrývejte je na zajímavá místa. Náhodným kolemjdoucím vaše výtvory jistě vykouzlí úsměv na tváři a ty nejpovedenější kousky možná budou někomu dělat radost i déle než na pár okamžiků – to, když si je s sebou vezmou domů.

5. jste hráli s dětmi pexeso? A kdo vyhrál?

Pexeso je československý vynález, který spatřil světlo světa před více než padesáti lety. Jednoduchá hra s odhalováním dvojic obrázků se těší velké oblibě dodnes. Jen těžko vymyslíte zábavnější aktivitu, pomocí které potrénujete paměť a naučíte děti zdravé soutěživosti i přijímání případných proher. Podle zvoleného motivu navíc přímo při hře můžete s dětmi poznávat zvířata, rostliny, nebo třeba významné historické osobnosti. Pexeso je skvělé i pro učení slovíček v cizích jazycích.

Klíčem k úspěchu je volba zajímavého motivu pexesa. Na barevné inkoustové tiskárně si pexeso v pohodě vytisknete i doma. Pokud tedy máte zásobu fotopapíru. Stovky motivů pexesa ke stažení a vytištění najdete na webu pexeso.net.

6. Postavte si opičí dráhu, nebo si zacvičte

Skáčou vám doma děti doslova po hlavě? K absenci pohybu stačí přidat akcelerátor v podobě něčeho sladkého a malý hyperaktivní čertík je na světě. Postavte mu doma opičí dráhu. Použijte nábytek, matrace, trasu můžete označit izolační páskou a nechat neposednou ratolest vybít přebytečnou energii.

 maminka-cviceni-s-ditetem-nahled2.jpg

Zapojte do svého domácího tréninku i svoje potomky. Uvidíte, že budou nadšeni.

Trocha toho pohybu po pár dnech doma jistě prospěje i vám. Zapojte do cvičení i svoje potomky. Nechte je opakovat cviky po vás, nebo je použijte jako závaží a povozte je třeba na zádech při sériích kliků. Možná se příště do domácího tréninku nebudete muset nutit, přemluví vás k němu totiž vaše natěšené potomstvo.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.
Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás