Jak si Montessori karty vyrobit doma pomocí tiskárny

06. 12. 2021

30. listopadu 2021, 13:24 | Vzdělávání podle principů Montessori systému zažívá v posledních letech obrovský boom nejen v předškolní výchově, ale i doma. Ne všichni rodiče si ale nákladné karty mohou dovolit. Naštěstí je lze vyrobit doma - jen s pomocí tiskárny.

To nejlepší z naší nabídky

Montessori výuka staví na přirozeném rozvoji dítěte v bezpečném prostředí, bez nátlaku na upřednostňování určitých dovedností nebo učení se různých faktů zpaměti. Pomáhá také dítěti objevovat zájmy a oblasti, ve kterých vyniká - a jít v nich více do hloubky.

Role učitelů a rodičů se v Montessori pojetí překlápí z pozice autority do přátelské roviny, kdy jsou dítěti rovnocenným partnerem, který je při objevování světa provází.

S tímto konceptem výuky přišla počátkem 20. století italská pedagožka Maria Montessori, která také definovala období života, v jakém by si dítě mělo postupně osvojit různé dovednosti:

  • osvojení mateřského jazyka - od narození do 6 let,
  • zájem o malé objekty - od 18 měsíců do 3 let,
  • přizpůsobení se řádu dne - od 1 roku do 3 let,
  • ovládání emocí - od narození do 4 let,
  • sociální dovednosti - od 2,5 roku do 4 let.

Studie prokázaly, že Montessori výuka (ve srovnání s tou standardní) pomáhá např. rychlejšímu rozvoji matematických schopností a schopnosti číst a psát a je prospěšná také pro začlenění dítěte do kolektivu. Posiluje také schopnost řešit konflikty a krizové situace.

istock-1224376767.jpg

DIY Montessori - jak na domácí výrobu pomůcek?

Jak z předchozích řádků vyplývá, důležitou součástí Montessori konceptu jsou pomůcky, které podporují interaktivitu v dětském kolektivu i s dospělými „mentory“. Jednou z nejznámějších jsou tzv. třísložkové karty.

Jejich účelem je pomoci s rozvojem jazykových dovedností, a to od chápání prvních slov (batolata a děti do 3 let) přes výuku čtení a psaní (3 6 let) po rozšiřování slovní zásoby (od 6 do 12 let). Karty sestávají vždy ze tří sad:

  • fotografie (či věrné ilustrace) určitých předmětů, zvířat či např. jevů a situací (část A níže),
  • názvy výše zobrazených věcí (část B),
  • fotky (resp. ilustrace) i s názvy (část C).

Na internetu naleznete řadu zdrojů, odkud tyto třísložkové Montessori karty stáhnout. Dobrým zdrojem je např. web montessorikurz.cz (odkazy pro stažení karet najdete v závěru článku) nebo zijememontessori.cz (pro stažení je potřeba zadat e-mailovou adresu). Typicky jsou karty k dispozici v tomto formátu:

snímka-obrazovky-2021-11-30-o-13.28.12.png

Karty vytiskněte ve dvou kopiích. U první kopie se po jejich vystřižení fotografie (A) odstřihne od názvu (B), u druhé kopie se ponechá vcelku (C).

Při tisku doporučujeme využít inkoustovou tiskárnu. lepší barevné přechody a snímky na kartičkách tak budou působit reálněji. Bez problémů si ale vystačíte i s laserovým zařízením. Dbejte na to, tisknete ve vysokém rozlišení - alespoň 600 DPI (pokud vás zajímají detaily, přečtěte si článek co je DPI).

Tip: Pokud chcete při tisku ušetřit za barvy, zvolte kompatibilní náplně. Jejich tisková kvalita je stejná jako u originálních tonerů a cartridgí, oproti nim jsou až 4krát levnější - a jejich součástí je také doživotní záruka. Bližší informace o rozdílných tiskových nákladech různých druhů tonerů najdete zde.

Tiskněte na papír s gramáží okolo 160 g/cm2 (tloušťkou odpovídá klasické čtvrtce) a s matným povrchem. S kartami se bude lépe pracovat a budou i odolnější. Pro všechny případy je nezapomeňte zalaminovat. Není to nic těžkého, potřebujete:

Vyberte matnou fólii s tloušťkou 125 mikronů (mic). Vložte vytištěné karty do kapsy a podle návodu je zalaminujte - za minutu zvládnete zalaminovat i několik Montessori kartiček. Přebytečnou fólii odřízněte, resp. odstřihněte a kartu vložte do laminátoru ještě jednou, aby k sobě ustřižené okraje opravdu přilnuly.

Nezapomeňte si také přečíst článek jak laminovat papír a vybrat správnou laminovačku.

Tip: Zajímá vás metoda Montessori? Kromě kartiček pomáhají interaktivní hračky pro nejmenší také rozvíjet osobnost dětí a jejich jemnou motoriku. Najdete mezi nimi i ty, které jsou určeny speciálně pro Montessori vzdělávání."

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

uvod

Co znamená DPI rozlišení při tisku a jak podle něj vybrat vhodnou tiskárnu?

Většina nakupujících se při výběru domácí či kancelářské tiskárny rozhoduje především podle ceny, menšina potom hledí na rychlost tisku a...

19. 5. 2022  Celý článek »

Srovnání levných a drahých tiskáren - která se vyplatí?

Cena je často jednou z prvních věcí, která nás při pořizování tiskárny zajímá. Teprve potom přemýšlíme o dalších faktorech, jako jsou...

18. 10. 2021  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body