Zaschlá barva v inkoustové tiskárně: Radíme, jak problém vyřešit a jak mu předejít.

13. 10. 2019

13. října 2019, 16:41 | Přestala vaše inkoustová tiskárna tisknout? Nebo tiskne, ale vynechává jednu barvu, přestože dotčená cartridge dle všeho není prázdná? Příznaky jsou zkušeným uživatelům inkoustových tiskáren povědomé, diagnóza jasná: Zaschlá barva. Co způsobuje zaschnutí barvy v inkoustové tiskárně, jak problémům předejít a jak je vyřešit, pokud nastanou? O tom je následující článek.

Pojďme si na začátek připomenout, jak funguje inkoustová tiskárna. Srdcem inkoustové tiskárny je tisková hlava, jež je vybavena mnohdy i tisíci malých trysek, kterými velkou rychlostí stříkají na papír miniaturní kapičky tekutého inkoustu. Pokud není inkoust tekutý, logicky nastává problém a tisk není možné realizovat. Inkoust může zaschnout přímo v zásobníku barvy – cartridgi, nebo může dojít k zaschnutí zbytků tekutiny v nasávací hadičce či přímo v tryskách tiskové hlavy.

Jaké jsou příčiny zasychání inkoustu v inkoustových tiskárnách?

Příčiny zaschnutí inkoustu v tiskárně

Nepravidelný tisk

Zaschnutí inkoustu bývá často důsledkem dlouhého nepoužívání tiskárny. Pokud je vaše inkoustová tiskárna spíš objemné zátiší než kancelářský pomocník, patrně jste se s problémem zaschnutého inkoustu setkali. Obdobný problém může nastat, pokud tisknete dlouhodobě jen například černou barvou. Ostatní barvy nejsou používány a časem vyschnou.

Prošlé cartridge

Možná vás to překvapí, ale i inkoustové náplně do tiskárny mají svoje datum spotřeby. Zpravidla jej najdete, stejně jako u všech jiných výrobků, na jejich obalu. Používání cartridgí po datu expirace může vést k problémům při tisku.

Neodborně doplňované cartridge, tzv. refill

Možná jste ve snaze odlehčit peněžence vyhledali návod na internetu a doplnili prázdné cartridge inkoustem svépomocí. Nebo jste koupili neprofesionálně doplněné inkoustové kazety, které dělají při tisku problémy. je to tak, či onak, doplňování prázdných inkoustových kazet rozhodně není doporučený postup a při neodborném zásahu se snadno stane, že cartridge pak nefungují správně.

istock-607256494-nahled2.jpg

Pokud chcete dosahovat kvalitních a stabilních tiskových výstupů, vyhněte se neodborně doplněným cartridgím.

Nevhodné umístění tiskárny

Na vysychání inkoustů může mít vliv i samotné umístění tiskárny. Ta by měla být umístěna v místnosti se stálou teplotou. Vyvarovat byste se měli umístění tiskárny blízko topení. Nejen, že teplo z radiátoru nedělá dobře samotnému zařízení, ale napomáhá rychlejšímu vysychání inkoustu.

Nevhodné skladování cartridgí

Mnohdy zaschne inkoust v kazetě dřív, než jej vůbec stihnete použít. Krom příliš dlouhé doby skladování (expirované datum spotřeby) na správnou funkci cartridge vliv i způsob jejího skladování. Náhradní náplně do tiskárny byste měli uchovávat na temném, spíše chladnějším místě a nevystavovat je teplotním výkyvům.

Co dělat, když inkoust v tiskárně zaschne

Automatické čištění tiskové hlavy

Zanesení trysek zasychajícím inkoustem nemusí nutně znamenat, že tiskárna odmítá tisknout. Tento problém poznáte i tak, že výtisky jsou nekvalitní, rozmazané a tvoří se na nich šmouhy.

Každá tiskárna (tedy když pomineme vyloženě muzejní exponáty, které ale i v současnosti nejsou v mnohých kancelářích a domácnostech výjimkou) je vybavena funkcí automatického čištění tiskové hlavy. Jedná se vlastně o speciální režim tisku, kdy tiskárna nechává do trysek tiskové hlavy nasát větší množství inkoustu. Ten sám o sobě totiž obsahuje i rozpouštědla, která pomáhají uvolnit zaschlou barvu z dřívějšího použití.

Samotný program čištění tiskové hlavy spustíte pomocí softwarového ovladače tiskárny na počítači. Některé modely mají tuto volbu dostupnou i přímo z hardwarové nabídky tiskárny. Pokud si nejste jistí, jak čištění spustit, nahlédněte do manuálu vašeho zařízení.

istock-1134496095-nahled2.jpg

Kazety s inkoustem je lepší z tiskárny vůbec nevytahovat, a to ani v případě, že máte podezření, že by mohly být zaschlé. V první řadě vždycky vyzkoušejte funkci automatického čištění tiskové hlavy. S menšími usazeninami si tiskárna zpravidla zvládá poradit sama.

Po dokončení čištění zkuste vytisknout další stránku. Pokud ani po dalším výtisku není výsledek optimální, můžete čištění tiskové hlavy zopakovat. Při delší odstávce tiskárny je mnohdy potřeba projít procesem čištění i několikrát.

Při čištění tiskové hlavy tiskárna spotřebuje velké množství inkoustu. Může se stát, že pro několikanásobné čištění tiskové hlavy ho nebude mít tiskárna dostatek. S prázdnou, nebo docházející cartridgí hlavu tiskárny vyčistit nelze.

Lepší, než resuscitace zaschlých cartridgí je mnohdy lepší koupit nové

Mezi uživateli inkoustových tiskáren koluje ještě jeden tip, jak vdechnout zaschlým cartridgím život. Na internetu najdete spoustu návodů, jak kazety se zaschlým inkoustem ponořit do mísy s teplou vodou a kusem vaty nebo látky jemně odstranit zaschlý inkoust na výstupu z kazety. Jakmile se začne do vody uvolňovat inkoust, špunt ze zaschlého inkoustu je nadobro pryč a je načase kazetu vytáhnout z vody. Následovat by mělo důkladné sušení, ideální je nechat pár desítek minut cartridge pořádně vyschnout.

Jako profesionálové na tisk nemůžeme výše popsaný postup doporučit. Pokud při neodborném zásahu omylem poškodíte i tak nefunkční cartridge, s tím se asi nějak smíříte. Jste ale připraveni na to, že může dojít i k poškození tiskárny? To by mohlo zamrzet. Zvlášť, když je velmi pravděpodobné, že reklamace by vám v tomto případě nemusela být uznána.

Naše rada zní: Pokud ani čištění tiskové hlavy neprobralo zaschlé cartridge k životu, je načase pořídit nové. A aby se situace nemusela opakovat, předcházet zasychání inkoustu. Hned vám prozradíme jak.

Jak předcházet zasychání inkoustu v tiskárně

Tiskněte pravidelně

Riziko zaschnutí inkoustu se zvyšuje úměrně době, po kterou je tiskárna „mimo službu“. Nejlépe předejdete zasychání inkoustu v kazetách pravidelným tiskem. Stačí vytisknout jednou týdně stránku s využitím všech tiskových barev a máte vystaráno.

Umístěte tiskárnu na vhodné místo

Nenechávejte tiskárnu umístěnou na místech s proměnlivou teplotou. Není vhodné zařízení umisťovat pod okno, kam přes den svítí slunce, ani blízko radiátorů a topení.

Skladujte cartridge správně

Náhradní cartridge skladujte v suchu a temnu v místech s konstantní teplotou. Nechávejte je zabalené v původním zataveném obalu, aby se na zbytečně neprášilo.

Kupujte do zásoby jen tolik, kolik zvládnete spotřebovat

Náplně do tiskárny s prošlým datem spotřeby mohou dělat při tisku obtíže. Nezřídka jsou příčinou mnohých méně závažných závad tiskárny. Kupujte do zásoby jen tolik cartridgí, kolik zvládnete spotřebovat.

Kupujte kvalitní cartridge

Vyhněte se podezřele levným cartridgím z pochybných zdrojů. Nemůžeme doporučit kupovat a používat ani doplňované, tzv. refill náplně. Pokud chcete ušetřit náklady na tisk, zvažte místo originálních cartridgí nákup levnějších kompatibilních cartridgí.

Pokud tisknete málo, pořiďte si laserovou tiskárnu

Pokud patříte mezi opravdu příležitostné uživatele tiskárny a mnohdy nevytisknete jedinou stránku dlouhé dny, mnohdy i týdny, zvažte pořízení laserové tiskárny. S cenami začínajícími pod dvěma tisíci korun se nejedná o nijak závratnou investici a tonery do laserových tiskáren nevyschnou, ty už totiž suché jsou.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.
Doprava vždy zdarmaA na všechno
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás