Testovali jsme, jak se liší originální vs. kompatibilní tonery v praxi

31. 1. 2023

31. ledna 2023, 13:22 | Laserové tiskárny mají celou řadu pozitiv, ale bohužel taktéž několik vcelku nepříjemných negativ. Počítat u nich totiž musíte jednak s tím, že se nejedná o tiskárny vhodné pro tisk fotografií, ale taky s tím, že náplně do nich neboli tonery vychází v porovnání s inkoustovými cartridgemi velmi draze - tedy minimálně v případě koupě originálních tonerů. Na trhu však v poslední době čím dál tím více vykukují alternativní nebo chcete-li kompatibilní tonery z dílny výrobců třetích stran, které lákají na vynikající tiskové vlastnosti v kombinaci s podstatně příznivější cenou oproti originálům. Jsou ale tato tvrzení pravdivá? Právě tato věc velmi zajímala i a proto jsem se ji rozhodl důkladně otestovat a tím jak sobě, tak i vám odpovědět na snad všechny otázky, které mohou přijít při přemýšlení nad koupí kompatibilních tonerů na mysl. tedy smysl je před koupí originálních tonerů upřednostnit?

Co je to toner

Ještě před zabřednutí do našeho“ porovnávacího testu originálních a kompatibilních tonerů, je dobré si ujasnit, co to vlastně toner je, jelikož se s tímto pojmem budete v následujících řádcích velmi často setkávat. Toner je konkrétně tisková kazeta naplněná speciálním tonerovým práškem, který tiskárna za pomocí elektrického pole a laserového paprsku nanáší na fotocitlivý válec a z něj je následně „nataven“ na papír.

Tip: Tápete nad tím, jaký je rozdíl mezi tonerem a cartridgem? nemusíte. Ve článku Toner vs. Cartridge: v čem se liší a jak vybrat správnou náplň se vše podstatné dozvíte a zcela určitě díky tomu již nešlápnete při výběru vedle.

Porovnání tonerů a jejich technické specifikace

Kompatibilní a originální tonery jsem testoval konkrétně na laserové kancelářské tiskárně Kyocera Ecosys P5026CDN, která je z hlediska technických specifikací velmi slušným průměrem na poli tiskáren. Pyšní se totiž jak svou spolehlivostí a spoustou možností nastavení, tak i kvalitou tisku a rychlostí, která je u laserových tiskáren výrazně vyšší než u těch atramentových. Co se pak týče tonerů, které jsem pro testy využil, jednalo se konkrétně o originální tonery Kyocera TK-5240 s černým, azurovým, purpurovým a žlutým tonerovým práškem a dále pak kompatibilní tonery TonerPartner PREMIUM Kyocera Mita TK-5240 taktéž ve verzích s černým, azurovým, purpurovým a žlutým tonerovým práškem. Jiste mi tedy dáte za pravdu, že si originální i kompatibilní tonery recenze jistě zaslouží. Jak jsou na tom tedy tyto tonery z hlediska dalších technických specifikací? 

Azurový originální toner položený vedle kompatibilního.
Zdroj: Vlastní

Počet vytištěných stran dle výrobce a bonus navíc

Když jsem dal tonery od obou výrobců vedle sebe, abych si je co nejlépe pro účely testu prohlédl, zcela upřímně musím říci, že jsem mezi nimi ani jakožto technicky zdatný člověk rozdíly prakticky neviděl. Jejich plastová těla jsou totiž kvůli kompatibilitě naprosto shodná, stejné je i umístění elektronických čipů. Naprosto shodná je pak i jejich hmotnost, což je však ve výsledku naprosto pochopitelné. To proto, že u černých originálních i kompatibilních tonerů slibují výrobci vytištění 4 000 stran, u barevných (tedy azurových, žlutých a purpurových) je pak shodně uváděno 3 000 vytištěných stran. Pamatujte nicméně na to, že pokud se pustíte do tisku klasických dokumentů, vydrží vám prášek v barevných tonerech takřka 100 % daleko déle než ten v černém toneru, jelikož 3 000 vytištěných stran je myšleno jakožto plně barevný tisk (při standardním 5% pokrytí papíru A4). Kolik v kazetách zbude tonerového prášku je nicméně závislé na tom, co přesně budete tisknout (a potažmo v jaké kvalitě), tudíž jakákoliv univerzálnější odpověď je v tomto případě vyloučená. 

Zatímco v počtu vytisknutelných stran na jeden toner udávaných výrobci papírově žádný rozdíl není, v případě pohledu na záruku je tomu přesně naopak. Zatímco na originální tonery poskytuje Kyocera klasickou dvouletou záruku, TonerPartner poskytuje na své kompatibilní tonery doživotní záruku, ale hlavně i garanci proti poškození tiskárny. Jedná se konkrétně o to, že v případě jakéhokoliv mechanického poškození toneru vám výrobce okamžitě pošle nový a pokud by pak náhodou toner poškodil i vaší tiskárnu, TonerPartner ji na vlastní náklady buď opraví, nebo rovnou vymění za novou. Jakékoliv obavy z používání kompatibilních tonerů právě s ohledem na potenciální poškození jsou tedy liché.

Cena tonerů

Srovnání originálních a kompatibilních tonerů, kterému se v tomto článku věnuji, vzniká z velké části kvůli tomu, že je jejich cena extrémním způsobem odlišná a lidé tedy mohou nákupem kompatibilních kousků velmi ušetřit. Přestože jsou originální i kompatibilní tonery naplněny stejným množstvím prášku a tedy zvládnou (alespoň papírově) vytisknout stejné množství, za set originálních tonerů zaplatíte dohromady 7 756 [cena platná k listopadu 2022] (černý vychází na 1 552 Kč, azurový na 2 067 Kč, purpurový na 2 107 a žlutý 2 372 Kč), za set kompatibilních tonerů pak zaplatíte dohromady 3 100 Kč [cena platná k listopadu 2022] (všechny barevné typy toneru vychází shodně na 775 Kč). Koupí kompatibilních tonerů tedy ušetříte více než 60 %, což je v řeči čísel 4 656 Kč. Projeví se však tato finanční úspora i na kvalitě tisku?

Tip: Kolem kompatibilních tonerů se točí celá řada nejrůznějších zvěstí, které je v očích mnoha lidí odsouvají na druhou kolej. Že z nich však strach mít opravdu nemusíte vám dokážeme nejen v tomto článku, ale taktéž v našem dalším článku Boříme mýty o kompatibilních tonerech: Poškození tiskárny nehrozí.

Purpurový originální toner položený vedle kompatibilního.
Zdroj: Vlastní

Test tisku dokumentů

Protože jsou laserové tiskárny na test fotek daleko méně vhodné než tiskárny inkoustové, do testu jsem tento úkon vůbec nezařadil a raději jej poskládal z věcí, pro které jsou laserové tiskárny určeny a ve výsledku i nejvíce využívány. Test se tedy skládal konkrétně z tisku psaných dokumentů doplněných nejrůznějšími grafy a to jak barevnými, tak i černobílými, popřípadě jednoduchými obrázky. U těch nejde ani tak o kvalitu, jako spíš o grafické znázornění něčeho v textu a jeho doplnění. Pro test jsem zvolil konkrétně tisk:

Dále pak brožury:

Formát testu byl ve své podstatě naprosto jednoduchý. Tiskárnu jsem nastavil do výchozího nastavení, tedy fungovala bez jakýchkoliv uživatelských úprav formátu tisku a tak podobně. Naplnil stejným typem papíru, konkrétně jsem použil klasický kancelářský papír A4 80 gramový a poté zahájil tisk výše zmíněných věcí z originálních tonerů do doby, dokud se čitelnost výtisků nezhoršila natolik, že byly nevyužitelné. Poté jsem originální tonery vyměnil za kompatibilní a následně spustil tisk dokumentů od znovu ve stejném pořadí a se stejnými nastaveními. Obě sady tonerů tedy byly využity k tisku za naprosto stejných podmínek na stejný papír, navíc samozřejmě při konstantní teplotě v jedné místnosti a se stejnými pauzami na doplnění papíru, takže jakékoliv zkreslení výsledků srovnání by mělo být naprosto zanedbatelné. Pokud vás pak zajímá rozložení tištěného textu na stránce, to se samozřejmě lišilo „kus od kusu“, jelikož vybrat vhodný vzorek textů pro test čítající přes 4 000 stran je nadlidský úkon. Zpravidla se však jednalo o jednu normostranu, tedy text o délce 1 800 znaků (tedy symbolů a mezer), což zhruba odpovídá právě 5% pokrytí papíru A4 tiskem. 

Tip: Výměna toneru v laserové tiskárně sice není složitá, i přesto je však třeba dbát na správný postup, jelikož jedině tak máte zaručenou plnou funkčnost. Pokud jste v tomto směru nováčky, mohl by se vám hodit náš článek Výměna toneru v tiskárně: Na co si dát pozor, aby nový toner fungoval bezchybně.

Počet výtisků z jedné sady tonerů a cena za kus

Vzhledem k tomu, že se papírově výdrž tonerů neliší, asi vás nepřekvapí, že tomu tak je i v reálu. Jak v případě originálních, tak i kompatibilních tonerů jsem se totiž při tisku dostal jen lehce přes 4 000 výtisků - u originálů konkrétně na 4 054 výtisků a u kompatibilních na 4 057 výtisků. Rozdíl je tedy naprosto zanedbatelný a lze jej připsat spíš tomu, že si mohla například tiskárna někdy „vzít“ z jednoho toneru více prášku a z druhého méně či že při plnění toneru bylo prostě u toho kompatibilního přisypáno o pár zrnek černé více. Na černou přitom upozorňuji zcela záměrně, jelikož došla jen ta. V barevných tonerech zbylo 20 % náplně a to jak v těch originálních, tak i těch kompatibilních. Díky tomu tedy stačí koupit jen černý toner a v kombinaci s ním zbytek barevných prášků „vyplácat“, což bude vzhledem k množství zbylé náplně trvat relativně dlouho. V mém případě (respektive v případě mnou tištěných souborů) se bavíme zhruba o dalších +- 810 stránkách.

Počet napočítaných výtisků umožňuje velmi jednoduše spočítat, na kolik haléřů vychází jeden výtisk. Počítat se bude konkrétně podle velmi jednoduchého vzorce cena výtisku =  cena setu tonerů (tedy černý + žlutý + purpurový + azurový) / počet vytištěných stran. Výsledek je takový, že:

Ze vzorce vychází zcela neoddiskutovatelně to, že cena každého výtisku při použití kompatibilních tonerů TonerPartner PREMIUM je zhruba o 63 % nižší oproti použití originálních náplní. Rozdíl je tedy naprosto extrémní.

Tip: Myslíte si, že je mnou vypočítaná cena tisku za list a tedy ve výsledku i extrémní úspora s použitím kompatibilních tonerů místo originálních výjimečná? V našem dalším článku Jak ušetřit 80 % za tisk? Řešení: alternativní tonery vás spolu s kolegy přesvědčíme, že náš test je ještě relativně slabý odvar toho, co se ušetřit.

Kvalita tisku a podání barev

Nízká cena za jeden výtisk je sice pozitivní, k čemu by však byla, kdyby byla kvalita tisku mizerná. Po důkladném porovnání, o které jsem se nepostaral jen já, ale i několika na sobě nezávislých a do testu nezasvěcených lidí, však musím říci, že mizerné kvality u kompatibilních tonerů TonerPartner PREMIUM se obávat nemusíte, ba právě naopak. Kvalita jejich tisku je totiž pohledově naprosto shodná s tou, které dosahují originální tonery, což popravdě docela překvapilo. Při testování kompatibilních a originálních inkoustových náplní jsem totiž zjistil, že v tomto případě určité rozdíly tisku jsou a totéž jsem tedy očekával i zde. Nic takového se ale neděje a to dokonce ani v případě, že výtisky porovnáváte doslova bok po boku. Jak černá, tak barvy jsou pohledově úplně stejné nebo minimálně si jsou tak blízké, že si toho běžný člověk jednoduše nemá šanci všimnout. Nebál bych se tedy říci, že kompatibilní tonery TonerPartner PREMIUM lze využít i pro tisk těch nejdůležitějších materiálů typu reprezentativní dokumenty pro firmy a tak podobně.

Černý originální toner položený vedle kompatibilního.
Zdroj: Vlastní

Barvy po oskenování

Poslední část mého testu se točila konkrétně okolo skenu výtisků a tedy toho, jak se chová náplň z originálních a kompatibilních tonerů při převodu z fyzické do digitální podoby. Ani zde však nečekejte žádné skandální objevy. Výtisky z kompatibilních i originálních tonerů totiž vypadají v digitální podobě opět prakticky úplně stejně a to i ve chvíli, kdy jsem je výrazně přibližoval a dával jednotlivé výtisky vedle sebe, abych měl barvy v co nejlepším kontrastu. Pro úplnost dodám, že jsem skeny procházel na 32“ 4K monitoru LG se standardním nastavením barev - tedy na displeji, který lze opět označit za vcelku průměrný a tedy takový, se kterým se lze setkat kdekoliv. Rozhodně se tedy není třeba obávat toho, že by oskenované dokumenty vytištěné pomocí kompatibilních tonerů trpěly při převodu do digitální podoby nižší kvalitou. Níže si můžete výsledky porovnání prohlédnout. Vlevo je vždy sken výtisku ze setu originálních tonerů, vpravo pak sken výtisku ze setu kompatibilních tonerů.

5.png
Zdroj: Vlastní
6.png
Zdroj: Vlastní
7.png
Zdroj: Vlastní
8.png
Zdroj: Vlastní
9.png
Zdroj: Vlastní

Tip: Přestože je toner “jen” kazetou s náplní do tiskárny a člověk by si tedy skoro řekl, že mu může uškodit jen velmi málo věci, pravda je zcela opačná. Toner totiž může zlikvidovat třeba i jeho špatné skladování, což vaší peněženku rozhodně nepotěší. Na tuto problematiku jsme se naštěstí zaměřili ve článku Jak správně skladovat tonery, takže se nemusíte bát toho, že byste v tomto směru zaváhali.

Výsledek je neoddiskutovatelný - kompatibilních tonerů se není třeba obávat 

S ohledem na výše rozebraná zjištění nelze vybrat jako vítěze jiný toner než ten kompatibilní z dílny TonerPartner PREMIUM. Kvalita tisku z něj je totiž prakticky shodná s tou, kterou nabízí originální tonery, naskenování vytištěných dokumentů kvalitu výtisku absolutně nedegraduje a to vše přitom při extrémně přívětivé ceně. Zcela upřímně řečeno, poté, co jsem si originální a kompatibilní tonery vyzkoušel, marně přemýšlím, komu bych vlastně originální tonery doporučil. Přijde mi totiž, že cenově vzhledem k úrovni tisku a kvalitě kompatibilních tonerů absolutně postrádají smysl. Naopak kompatibilní tonery lze doporučit logicky naprosto všem, jelikož svou kvalitou uspokojí i ty nejnáročnější uživatele a cenou pak zase ty největší šetřílky. Když k tomu navíc přičtu výše zmíněnou garanci proti poškození tiskárny, koupě kompatibilních tonerů se nemá absolutně smysl jakkoliv bránit, ba naopak. Upřednostnit namísto nich originální tonery mi přijde skoro jako hřích.

Originální tonery Kyocera TK-5240

Kompatibilní tonery TonerPartner PREMIUM Kyocera Mita TK-5240

Cena za jeden výtisk

1,9 Kč/výtisk

0,7 Kč/výtisk

(ušetřeno 63 %)

Cena cartridge
(černý/barevný)

  • černý 1 552 Kč,
  • azurový 2 067 Kč,
  • purpurový 2 107 Kč,
  • žlutý 2 372 Kč.*
  • černý 775 Kč,
  • azurový 775 Kč,
  • purpurový 775 Kč,
  • žlutý 775 Kč.*

Počet vytisknutých stránek uváděný výrobcem (černá/barevné)

4 000 listů/3 000 stránek

4 000 listů/3 000 stránek

Počet vytisknutých stránek mnou

4 054 stránek

4 057 stránek

Po testu zbylo

0 % náplně v černé, 20 % náplně v barevných

0 % náplně v černé, 20 % náplně v barevných

*Všechny uvedené ceny jsou platné od listopadu 2022

Tip: Přestože jsou z hlediska počtu výtisků tonery oproti inkoustovým cartridgím velmi velkorysé, jelikož oproti nim zvládnou na jednu náplň vytisknout klidně i více než 10x víc výtisků, bezedné “zatím” nejsou. Jak se jich ale poté, co v nich prášek dojde, co možná nejlépe zbavit? Přesně to vám poradíme v našem článku Kam vyhodit toner či cartridge: Poradíme vám, jak prázdnou náplň zlikvidovat či zrecyklovat.

Medailonek autora
Jiří Filip
Dlouholetý šéfredaktor magazínů Letem světem Applem a Jablíčkář.cz, technický redaktor magazínu Zboží.cz, editor blogu TonerPartner, technologický nadšenec, hračička a recenzent v jedné osobě. Kromě zkoumání high-tech vychytávek dnešní doby ale i milovník vaření, výletů do přírody, rodiny a sportu, zejména toho týmového.

Související produkty

Kyocera TK-5240 (TK-5240CMYK) - toner, black + color (černý + barevný)
Pro které tiskárny je produkt vhodný?
Černá + barevná5000/3x4000 0,46 Kč / strana Kyocera Skladem
7 756 Kč
6 410 Kč bez DPH
Nejnižší cena za posledních 30 dnů: 7 756 Kč
+ Dárek
- 11%
Kyocera TK-5240 (TK-5240Y) - Toner TonerPartner PREMIUM, yellow (žlutý)
Pro které tiskárny je produkt vhodný?
Žlutá3000 stran 0,29 Kč / strana TonerPartner Skladem

968 Kč

861 Kč
712 Kč bez DPH
Nejnižší cena za posledních 30 dnů: 678 Kč
+ Dárek
- 11%
Kyocera TK-5240 (TK-5240M) - Toner TonerPartner PREMIUM, magenta (purpurový)
Pro které tiskárny je produkt vhodný?
Purpurová3000 stran 0,29 Kč / strana TonerPartner Skladem

968 Kč

861 Kč
712 Kč bez DPH
Nejnižší cena za posledních 30 dnů: 678 Kč
+ Dárek
- 11%
Kyocera TK-5240 (TK-5240C) - Toner TonerPartner PREMIUM, cyan (azurový)
Pro které tiskárny je produkt vhodný?
Azurová3000 stran 0,29 Kč / strana TonerPartner Skladem

968 Kč

861 Kč
712 Kč bez DPH
Nejnižší cena za posledních 30 dnů: 678 Kč
+ Dárek
Kyocera TK-5240 (TK-5240K) - Toner TonerPartner PREMIUM, black (černý)
Pro které tiskárny je produkt vhodný?
Černá4000 stran 0,22 Kč / strana TonerPartner Skladem
861 Kč
712 Kč bez DPH
Nejnižší cena za posledních 30 dnů: 623 Kč
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Toner vs. cartridge: v čem se liší a jak vybrat správnou náplň?

Ať už tisknete sporadicky či pravidelně, výměně náplně se nevyhnete. Víte ale, jaký je rozdíl mezi tonerem a cartridgí? A jak poznat...

23. 5. 2022  Celý článek »

Jak správně skladovat tonery

Možná vás to před koupí nového toneru také napadlo: Mám objednat jen jedno balení, nebo si můžu dovolit pořídit tonery do zásoby? Jak...

9. 11. 2018  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body