Co s potisknutým papírem? Skartace, recyklace i výroba papírmašé

31. 1. 2022

5. ledna 2022, 15:31 | Hromadí se vám v kanceláři či doma staré dokumenty, letáky a další materiály, kterých se potřebujete zbavit? I likvidace papírového odpadu svá pravidla. Nepotřebný papír je ale možné znovu využít - třeba pro společné chvíle s dětmi.

To nejlepší z naší nabídky

Bez potištěných papírů by se naše společnost bez přehánění zhroutila, a to i navzdory sílícímu trendu paperless kanceláří. Ne všechny vytištěné dokumenty ale skončí v archivu - a je potřeba se jich zbavit v souladu se zákonnými nařízeními. Pravidelná „likvidace“ se pak týká i reklamních letáků či brožur; překvapivě i jejich odstranění (alespoň v případě firem a státních organizací) upravuje legislativa.

V první řadě je samozřejmě ideální vzniku papírového odpadu předcházet. Pokud tisknout nemusíte, netiskněte. Není-li ale zbytí, tiskěte ekologicky. Tedy:

  • v úsporném, černobílém režimu,
  • na obě strany papíru (a v 50 % měřítku - i tak text bez problémů přečtete),
  • s využitím aplikace Ecofont, která u běžných fontů snižuje spotřebu barvy o 50 %.

Příjemným bonusem tohoto přístupu je také několikanásobné snížení tiskových nákladů.

Jakým způsobem ale dokumenty, které nepotřebujeme, správně odstranit? Ve většině případů skartováním a vyhozením papírových zbytků do kontejneru na tříděný odpad. Neplatí to ale vždy. Někdy je skartované papíry možné použít i pro tvořivé odpoledne s dětmi (viz dále).

Kdy je potřeba skartovat?

V zásadě vždy, když je potřeba zlikvidovat ty dokumenty, které jsou spjaté s provozem právnické osoby (firmy, neziskovky a státní organizace) a nejsou určeny k archivaci (viz průvodce archivací). Tyto materiály není možné jen tak vyhodit - často totiž obsahují citlivé údaje.

To platí i tehdy, pokud tisknete firemní dokumentaci během práce z domova. Skartace se naopak netýká reklamních letáků, které najdete ve své schránce.

Od povahy uchovávaných informací se odvíjí tzv. stupeň skartace. Udává, na jak velké částečky papíru se musí dokument rozřezat, aby jej bylo možné považovat za bezpečně zlikvidovaný (detaily najdete v článku jak vybrat skartovačku).

snímka-obrazovky-2022-01-05-o-15.35.48.png

V běžné kanceláři využijete skartovače do stupně utajení P-4, výjimečně i P-5. Dokumenty s přísně tajnými údaji se zpravidla netisknou a uchovávají se pod důkladným zabezpečením na šifrovaných discích.

istock-466026071.jpg

Pro stupeň P-4 se hodí např. skartovač Peach PS500-50. Poradí si současně s 5 papíry a pojme 120 skartovaných listů A4 (sběrný koš disponuje objemem 21 litrů). Pro utajení stupně P-5 použijte skartovačku Peach PS500-80; vydrží v provozu 120 minut, resp. na jeden zátah zlikviduje přes 10 000 listů - potom je třeba přístroj nechat vychladnout.

Recyklace dokumentů a částeček papíru

Papírový odpad odevzdejte k recyklaci do speciálních modrých kontejnerů. Pracovníci na home office je najdou v okolí svého bydliště. Místní samosprávy totiž mají zákonnou povinnost likvidovat odpad tak, aby jej bylo možné případně znovu využít. Stejně musí postupovat i firmy a další organizace.

Recyklaci papíru lze (v závislosti na jeho druhu) provést 5krát. S každým dalším cyklem se ovšem kvalita materiálu - kvůli zkracování papírových vláken - významně snižuje.

Do modrých kontejnerů nevyhazujte znečištěné papíry (mastný, politý barvou apod.) a ty s povrchovou úpravou (matné, křídové ad.) - jejich místo je v popelnicích na směsný odpad.

Do tříděného odpadu naopak patří:

  • reklamní letáky,
  • noviny a časopisy,
  • propagační brožury,
  • karton.

Je ale ještě jedna možnost, jak s papírovým odpadem naložit: udělejte si s dětmi zábavný den a vytvořte z něj papírové postavičky a výrobky.

Papírmašé aneb vyrobte si s dětmi dekorace

Papírmaš je papírová hmota kašovité konzistence, ze které se dají tvarovat různé sošky a předměty. Hodí se pro něj především novinový papír natrhaný na několik centimetrů široké pruhy. Využít ale můžete i částečky běžného kancelářského papíru, třeba ty získané skartováním. Na výrobu papírmašé dále potřebujete vodu a kukuřičný škrob, popř. tekuté lepidlo (má funkci pojiva).

Nechte papír důkladně nasáknout v troše teplé vody, přidejte škrob či lepidlo a důkladně směs promíchejte. Dejte pozor, výsledná hmota není příliš řídká - v takovém případě je třeba přidat další papír. Pokud se papírmašé naopak špatně tvaruje a nedrží, přidejte pojivo.

Z této hmoty si děti mohou vytvarovat postavičky, papírové květiny a další předměty (inspirovat se můžete fotek níže). Po dokončení nechte hmotu vyschnout, dojde tím k jejímu vytvrzení. Hotové díko pak ratolesti např. s použitím temper obarví dle své fantazie. Dejte pozor, nepoužívají vodové barvy - papírmašé by se rozmočilo.

snímka-obrazovky-2022-01-12-o-13.27.19.png
snímka-obrazovky-2022-01-12-o-13.28.01.png
snímka-obrazovky-2022-01-12-o-13.28.47.png
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

5 tipů, jak vybrat skartovačku + výpočet rychlosti skartace

Ať už sháníte skartovačku do kanceláře nebo pro domácnost, základem úspěchu je výběr podle správných parametrů. V tomto článku vám...

8. 2. 2021  Celý článek »

Jak ušetřit až 80 % za tisk? Řešení: alternativní tonery

Pravděpodobně každý, kdo někdy pořizoval nový toner do své tiskárny, stál před některým ze svých nákupů před rozhodnutím, jaký druh náplně...

26. 2. 2018  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body